Článek
Myslíte si, že jsou panelové domy energeticky nevýhodný přežitek starých sídlišť? Že musí jít nutně o často nelogicky řešené byty v nevzhledných obrovských stavebních komplexech? Nenechte se mýlit. Panel vstoupil už dávno mezi favority nízkoenergetických a velmi estetických řešení. Jde totiž o to, že není z betonu. A častěji je nazýván sendvičem.
Krok 1: Inspirace
Nápad na vznik jednoduchých, rychle postavitelných a minimalistických domků se zrodil v hlavě architekta Petra Stolína na jaře 2011, kdy došlo v Japonsku k ničivé tsunami. Cílem bylo pomoci lidem, kteří při této události přišli o své domovy. Celý koncept stavby se zdál být vhodný jak svou cenou – náklady jsou asi takové jako na byt –, tak i svou podobou, dopravou a následnou montáží.

Inspirací byla japonská filozofie a jednoduchostFoto: Archiv studia
Krok 2: Realizace
Přestože se plán výstavby v Japonsku nepodařilo uskutečnit, dva experimentální domky vyrostly později v Liberci na samotném okraji Jizerských hor a fungují jako obytný dům a ateliér autora Petra Stolína. Původní myšlenka vzniku úsporného, malého bydlení byla zachována a celý projekt si tak stále nese název Zen Houses.

Domky jsou zvenku téměř identické. Jeden je obytný, druhý funguje jako ateliérFoto: Archiv studia
Krok 3: Stavba
Zen Houses jsou jednoduše řečeno montované domky. Z širšího pohledu se jedná o dřevostavby vytvořené ze sendvičových panelů SIP (strukturálních izolačních panelů) stavebního systému K – Kontrol, v jejichž případě architekt pracoval pouze s výrobními rozměry 125 x 300 cm nebo 125 x 500 cm.
Domy jsou založeny na betonových mikropilotách, nosná konstrukce domu (stěny, podlaha, střecha) jsou z izolovaných panelů, doplňkové konstrukce z dřevěných komponentů a obvodový plášť je z laminátu. Ten udává finální vzhled domu. Materiál může svou jemnou transparentností působit jako rýžový papír. Důležitější je však jeho schopnost ochránit stavbu před nepříznivým počasím i slunečním svitem.

Dům se nachází v krásné přírodě a s výhledem na LiberecFoto: Archiv studia
Krok 4: Prostor
Poměrně úzký prostor, na který nemusí být každý zvyklý, kompenzuje výška domu a obrovská okna, jež opticky celý prostor výrazně zvětšují a dodávají pocit luxusu.
Domy jako takové se dají kombinovat, stavět na výšku nebo na šířku a lze vybírat až ze čtyřech velikostí – S, M, L a XL.
Zen Houses možná nemají základní vlastnosti klasických rodinných domů, přesto jsou skvělým důkazem toho, že lze kvalitně žít v něčem jednoduchém, přesto unikátním, bez potřeby velkého množství úložných prostor. Vše je otázka filozofie, protože jak samotní Japonci říkají, je lépe mít prostor na myšlenky než na věci.

Obvodový laminátový plášťFoto: Archiv studia

Vzhled domu díky plášti působí luxusním dojmemFoto: Archiv studia
Krok 5: Interiér
Oba domy působí zvenku téměř identicky, uvnitř jsou jako jin a jang a jejich uspořádání a styl se diametrálně liší. Interiér ateliéru je bílý, obytný dům je naopak netradičně černý.
„Bílá barva pracovního prostoru má působit jako vzdušné pozadí pro tvorbu. V černé se člověk cítí naopak útulněji, a prostor tak vyznívá pocitově hřejivěji," říká architekt Petr Stolín.

Domky jsou od sebe odděleny dřevěnou lávkouFoto: Archiv studia
Krok 6: Filozofie
Myšlenka Zen Houses je vlastně velmi prostá: Život bez nároků na zbytečný prostor a hromadění věcí. Zen Houses jsou domy, které mají inspirovat a ukazovat na prostou jednoduchost žití.

Netypicky oddělený pracovní a obytný prostorFoto: Archiv studia

Úzký prostor kompenzují obrovská oknaFoto: Archiv studia

Interiér domku je minimalistický, přesto útulnýFoto: Archiv studia

Prostor funguje jako otevřený loftFoto: Archiv studia
Líbilo by se vám bydlení inspirované japonskou filozofií a jednoduchostí? Nebo upřednostňujete moderní usedlost? Nás zaujal i dům, kde se rovnou z obýváku vstupuje do venkovního bazénu!