Hlavní obsah

Epilepsie může udeřit v každém věku! Jak pomoct při záchvatu

Foto: YAKOBCHUK VIACHESLAV, Shutterstock.com

Křeče, záškuby, ztráta vědomí i brnění končetin: tak vypadají záchvaty epilepsie. Nemocné postihují ve dne i v noci, na ulici nebo v práci. Jak moc tato nemoc ovlivní život pacienta? Čím je způsobena? A lze jí nějak vůbec předcházet?

Článek

Epilepsií trpí skoro 100 tisíc lidí v Česku a 40 milionů na celém světě. Nejčastěji vzniká už v raném dětství, obvykle se první záchvat projeví do 15 let, ale udeřit může v jakémkoli věku. Je to nejrozšířenější chronická choroba mozku vůbec. Důvodem jsou vrozené vývojové vady mozku, mrtvice, alkoholismus nebo úraz hlavy.

(Ne)vyléčitelná choroba

Epilepsie je fyzické onemocnění mozku. Mozek pacientů prostě čas od času nefunguje tak, jak má, a následkem je epileptický záchvat. Tato choroba se nedá úplně vyléčit, lékaři dovedou pouze snížit počet záchvatů a jejich závážnost. Epileptici jsou v péči neurologů, vážnější případy léčí epileptologové.

„Nemoc se léčí především farmakologicky – tedy léky zvanými antiepileptika. Jejich pomocí sice nedokážeme nemoc vyléčit, ale při pravidelném užívání správného léku můžeme výrazně zredukovat počet záchvatů. U vybraných pacientů se používá také léčba epileptochirurgická,“ vysvětluje MUDr. Lucie Loudová z Canadian Medical. Epileptochirurgie se používá až v nejzazších případech, kdy pacientům jejich nemoc extrémně znepříjemňuje život a žádná jiná léčba nezabírá. Jde o formu operace, kterou provádí neurochirurg. Odebere při ní pacientovi určitou část mozku, což výrazně sníží počet záchvatů.

Foto: LightField Studios, Shutterstock.com

Vhodné léky dokážou utlumovat četnost i vážnost epileptických záchvatů

Víc než zdravotní problém

Na začátku záchvatu většinou lidé ustrnou, nesrozumitelně a nesmyslně mluví. Samotný záchvat se projevuje tiky a záškuby v různých částech těla, brněním a zrakovými poruchami. V horších případech nemocní upadnou do bezvědomí a dostanou křeče do celého těla. Pak hrozí, že si ublíží pádem na zem, pokoušou se, pomočí se nebo i pokálejí.

Pokud trvá záchvat déle než půl hodiny, jde doslova o život. Hrozí selhání srdce, mozkový otok, nebo dokonce kóma. Kvůli těmto rizikům nemoc lidem komplikuje život v mnoha ohledech. Mají problémy sehnat zaměstnání, zažívají nepříjemné chvíle v partnerském i společenském životě a často nemohou získat řidičský průkaz.

Nejistota na každém kroku

„Frekvence záchvatů u pacientů s epilepsií je různá. Záleží na druhu epilepsie, účinnosti léčby a spolupráci nemocného. Dobře kompenzovaní pacienti mají záchvaty třeba jednou za několik let, naopak některé formy dětské epilepsie mohou způsobovat třeba 20 záchvatů za den. To je ale naštěstí spíš minimum případů," vysvětluje Lucie Loudová. Průběh záchvatu si většina nemocných vůbec nepamatuje.

Foto: George Dolgikh, Shutterstock.com

Dodržování zdravého jídelníčku patří k součásti léčby epilepsie

Zdravý životní styl jako prevence i léčba

Lze této nemoci předcházet? Žijte zdravě. Alkohol či jiné návykové látky výrazně zvyšují riziko vzniku epilepsie. Dávejte na sebe pozor – úrazy hlavy jsou další častou příčinou. Odborníci také doporučují prevenci před vznikem cévních mozkových příhod, díky kterým se epilepsie může rozvinout. To znamená mít dostatek pohybu, hlídat si tlak, aby nebyl vysoký, a omezit živočišné tuky.

Pokud vám lékař epilepsii už diagnostikuje, tak byste také rozhodně neměli pít alkohol ani kouřit, měli byste hodně odpočívat a dbát na pravidelný režim.

Méně je někdy více

A co dělat, pokud byste byli svědky epileptického záchvatu? Pokud má postižený křeče, uvolněte mu oblečení, aby se neudusil, dostaňte ho nejlépe na zem do stabilizované polohy. Při dlouhé poruše vědomí pootevřete pacientovi ústa, vyčistěte dutinu ústní a předsuňte dolní čelist.

„Nejdůležitější je, aby dotyčný nezranil sebe ani okolí. Je nutné zabránit pádu z výšky, odstranit nebezpečné předměty z jeho okolí a nikterak křečím nebránit. Je-li v bezvědomí, dejte mu hlavu na stranu, aby nemohl vdechnout zvratky. Pokud se pacient ani po několika minutách neprobírá, volejte záchranku. Po návratu vědomí zkontrolujte, zda nedošlo k nějakému vážnému poranění. Až to bude možné, zjistěte od pacienta, jestli se už s epilepsií léčí, či nikoli. Pokud to byl jeho první záchvat, je nutné ho podrobně vyšetřit," vysvětluje praktický lékař MUDr. Petr Werner z ambulance ve Stráži nad Nežárkou.

Setkali jste se touto nemocí osobně?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama