Hlavní obsah

Smrtící syfilis: Poznali byste tuto infekční nemoc?

Foto: Stock-Asso, Shutterstock.com

Touto pohlavní chorobou se nakazí až tisíc Čechů ročně. Je to smrtící a zákeřná nemoc. Nemocný člověk totiž na sobě dlouhá léta nemusí nic poznat. Když si příznaků všimne, je už většinou na léčbu pozdě. Víte, jak syfilis (jinak také syfilidu) poznáte?

Článek

Mysleli jste si, že syfilis je nemoc minulosti? Tak to jste na omylu. Počet nakažených naopak každoročně přibývá. Jak se tato infekce projevuje a musí končit smrtí?

Smrt z rozkoše

Přesný původ nemoci není znám, ale patřila mezi jednu z nejrozšířenějších a nejnebezpečnějších chorob i v minulosti. Syfilis neboli příjice se šíří nechráněným pohlavním stykem s nakaženým. Může se přenést dokonce i orálním stykem. V ohrožení jsou i novorozeňata, kterým se dostane infekce do těla z krve nakažené matky. Děti se mohou nakazit také infikovaným mateřským mlékem.

Není ale nutné hned panikařit. Pokud je nemoc objevena včas, léčí se velmi dobře antibiotiky a člověk se úplně vyléčí (na rozdíl od AIDS, kde úplné vyléčení zatím není možné). Neléčená ale postupně postihuje orgány, kardiovaskulární systém i pohybovou a centrální nervovou soustavu. V pozdním stadiu končí smrtí: umírá se na všechny přidružené problémy, které s sebou toto onemocnění nese.  

Tváří se jako chřipka

Syfilida je nebezpečná hlavně proto, že v rané fázi připomíná obyčejnou chřipku, nad kterou většina lidí mávne rukou. Můžete mít nateklé uzliny, bolest svalů a kloubů, teplotu a být unavení.

Primární stadium se obvykle projevuje jediným kožním vředem, který nebolí ani nesvědí. Proto ho lidé často přehlížejí.

Pro sekundární stadium je typická vyrážka na dlaních, chodidlech, ale také v ústech nebo na trupu. Pokud se vyrážka objeví ve vlasech, můžou vypadávat. Často pacientům zduří mízní uzliny a v ústech se tvoří bílé plošky, které jsou infekční. To je takzvaná syfilitická angína.

Ve třetí, poslední fázi mají pacienti obvykle problémy neurologické, psychické nebo kardiovaskulární. Pacient je v tomto období nejméně nakažlivý pro okolí, ale může ho postihnout obrna, demence, poruchy řeči, má postižené klouby, kosti, játra a typická je tzv. skákavá chůze. Tato poslední fáze se obvykle projevuje až po 10 i více letech.

Pokud máte obavy či podezření, protože jste na sobě zaznamenali některý z výše popsaných příznaků, raději si zajděte na testy: jen z výsledků krve budete mít jistotu. Testy si můžete nechat udělat na jakékoli dermatovenerologické ambulanci.

Foto: Phimchanok Sri, Shutterstock.com

Jedním z příznaků syfilis je bezdůvodné vypadávání vlasů. Dalším je vyrážka ve spojení s teplotou

Léčba antibiotiky

Základem léčby je včasná diagnóza a zahájení léčby. K vyléčení se nasazují antibiotika, nejčastěji penicilin nebo tetracyklin, a to obvykle injekčně do svalu po dobu dvou týdnů. V pozdější fázi se pacient léčí tři týdny až měsíc, a i po zaléčení je neustále pod lékařským dohledem.

Následující dva roky se pravidelně dochází na testy krve. Nakažení lidé mají ze zákona povinnost nahlásit, že jsou nakažení a sdělit i všechny své sexuální partnery, kteří by také mohli být v ohrožení. Všichni se musí nechat vyšetřit, aby se zabránilo dalšímu šíření nemoci. Během vyšetřování a po dobu léčby nesmí mít pacienti pohlavní styk.

Ptáte se na nejlepší prevenci? Je velmi snadná: mít bezpečný sex.

Foto: Joe Besure, Shutterstock.com

Věděli jste, že se syfilis léčí obyčejnými antibiotiky?

Dbáte na prevenci? Nechali jste se na pohlavní chorobu někdy testovat?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama