Hlavní obsah

Meningokok zabíjí během pár hodin! Jak ho odhalit?

Foto: Andrey_Popov, Shutterstock.com

Malé děti a puberťáci. To jsou dvě věkové skupiny, u kterých je riziko propuknutí meningokokové infekce největší. Pak jde o minuty, protože může velmi rychle skončit smrtí nebo zanechat doživotní následky.

Článek

Meningokokové onemocnění je život ohrožující bakteriální infekce. Projevuje se ve dvou formách: jako meningitida, která postihne ochranné membrány (tzv. blány) pokrývající mozek a míchu, nebo jako septikemie – otrava krve. Za posledních 25 let u nás propuklo invazivní meningokokové onemocnění u 2543 lidí a 263 z nich mu podlehlo. A to většinou velmi rychle, do 24 hodin od nákazy.

Pětina lidí jsou bacilonosiči

Onemocnění není příliš časté, ale je velmi zákeřné. Objevuje se samostatně nebo jako součást epidemie – většinou na středních školách, univerzitách či ve sportovních klubech. Bacilonosičů je v populaci dostatek – deset až dvacet procent. Jejich obranyschopnost si s bakterií poradí a oni ji jen krátkodobě přenášejí – často si vytvoří protilátky a stávají se přirozeně imunní. Nejvíc bacilonosičů je mezi adolescenty a mladými lidmi.

Proč meningokok zabíjí

„Příznaky infekce je komplikované rozpoznat včas, protože připomínají ‚obyčejnou‘ chřipku. Jde především o vyšší teplotu, únavu, bolesti kloubů a případně ztuhnutí šíje,“ vysvětluje dětská lékařka MUDr. Hana Cabrnochová. K nevratnému poškození organismu však dochází už za několik hodin od prvních projevů!

Meningokok zvyšuje srážlivost krve, sraženiny ucpávají drobné cévy a tkáně a orgány se začnou nedokrvovat, až dojde k jejich odumření. Dochází i k podkožnímu krvácení – vytváří zvláštní vyrážku. Do krve se uvolňuje toxin, který působí negativně na srdce. Uvolňuje se i poté, co nasazená antibiotika bakterie usmrtí, takže selhávají další životně důležité orgány.

Téměř každý pátý člověk, který nákazu přežije, trpí trvalými následky ve formě hluchoty, slepoty, poškození mozku či epilepsie. Při záchraně života je často nutné amputovat prsty či celé končetiny.

Varovná vyrážka a rychlý domácí test

Co tedy sledovat? „Pokud má pacient vysokou horečku a objeví se u něj vyrážka – krvavé skvrnky na kůži, které po zatlačení sklenicí či jiným průhledným předmětem nevymizí, je nutné okamžitě přivolat rychlou lékařskou pomoc,“ upozorňuje Hana Cabrnochová. Zvlášť ostražití buďte u malých dětí, puberťáků či mladých dospělých. „Objeví-li se slabost nejasné příčiny, bolesti hlavy, celková nevůle, nebo dokonce projevy krvácení, vyhledejte lékaře ihned,“ doporučuje MUDr. Hana Roháčová, primářka Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce.

Pro ověření meningokokového onemocnění existuje test. Položte pacienta na rovnou podložku, tedy třeba na postel bez polštáře, a předkloňte mu hlavu tak, aby se brada dostala co nejblíž k hrudníku. Jestliže ho tento pohyb bolí a současně ohne nohy v kolenou, okamžitě volejte pomoc!

Foto: Syda Productions, Shutterstock.com

Meningokoková infekce může vypuknout například po noci protančené v uzavřeném klubu. Tam je snadné se nakazit a kvůli vyčerpání a oslabení imunity i onemocnět

Nemoc miminek a dospívajících

Z dat Státního zdravotního ústavu vyplývá, že nejvíce nemocných je mezi dětmi od narození do čtyř let a mezi adolescenty ve věku 15 až 19 let. Děti nakazí nejčastěji bacilonosič z rodiny. Mládež je ohrožena na hromadných akcích v uzavřených místnostech, například na diskotéce: mnoho lidí se oslabí tancem, konzumací alkoholu, kouřením a ponocováním a bakterie se mezi nimi snadno šíří, třeba kýchnutím. S věkem dochází k přirozené imunizaci, a proto je výskyt invazivních meningokokových infekcí ve středním a vyšším věku nižší – ovšem riziko je tu stále.

Jak se bránit

Prevencí je očkování – především nejohroženějších skupin. „Česká vakcinologická společnost doporučuje proti meningokokovi očkovat kojence ve věku od 2 do 11 měsíců a děti od 1 do 4 let,“ říká Hana Cabrnochová. Očkovat lze samostatnou vakcínou proti nejčastějšímu typu B, nebo 4valentní vakcínou proti zbylým typům (A, C, Y, W-135). Snižují riziko vzniku nemoci a současně i pravděpodobnost kolonizace horních dýchacích cest meningokoky, tedy nosičství. Očkování je nepovinné a většina pojišťoven na něj přispívá ze svých preventivních programů.

Jste příznivcem očkování, nebo proti němu máte výhrady?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama