Hlavní obsah

Meningokok zabíjí během pár hodin! Jak ho odhalit?

Foto: Andrey_Popov, Shutterstock.com

Foto: Andrey_Popov, Shutterstock.com

Malé děti a puberťáci. To jsou dvě věkové skupiny, u kterých je riziko propuknutí meningokokové infekce největší. Pak jde o minuty, protože může velmi rychle skončit smrtí nebo zanechat doživotní následky.

Článek

Meningokokové onemocnění je život ohrožující bakteriální infekce. Projevuje se ve dvou formách: jako meningitida (zánět mozkových blan), která postihne ochranné membrány (blány) pokrývající mozek a míchu, nebo jako septikemie (sepse, otrava krve). Za posledních 25 let u nás propuklo invazivní meningokokové onemocnění u 2 543 lidí a 263 z nich mu podlehlo. A to většinou velmi rychle, do 24 hodin od nákazy. A případů přibývá.

Pětina lidí jsou bacilonosiči

Onemocnění není příliš časté, ale je velmi zákeřné. Objevuje se samostatně nebo jako součást epidemie – většinou na středních školách, univerzitách či ve sportovních klubech. Bacilonosičů je v populaci dostatek – deset až dvacet procent. Jejich obranyschopnost si s bakterií poradí a oni ji jen krátkodobě přenášejí – často si vytvoří protilátky a stávají se přirozeně imunní. Nejvíc bacilonosičů je mezi adolescenty a mladými lidmi.

Komu hrozí nejvíc: miminka a dospívající

Z dat SZÚ vyplývá, že nejvíce nemocných je mezi dětmi od narození do čtyř let a mezi adolescenty ve věku 15 až 19 let. Děti nakazí nejčastěji bacilonosič z rodiny. Mládež je ohrožena na hromadných akcích v uzavřených místnostech, například na diskotéce: mnoho lidí se oslabí tancem, konzumací alkoholu, kouřením a ponocováním a bakterie se mezi nimi snadno šíří, třeba kýchnutím. S věkem dochází k přirozené imunizaci, a proto je výskyt invazivních meningokokových infekcí ve středním a vyšším věku nižší – ovšem riziko je tu stále.

Příznaky meningokoka

„Příznaky infekce je komplikované rozpoznat včas, protože připomínají ‚obyčejnou‘ chřipku. Jde především o vyšší teplotu, únavu, bolesti kloubů a případně ztuhnutí šíje,“ vysvětluje dětská lékařka MUDr. Hana Cabrnochová. K nevratnému poškození organismu však dochází už za několik hodin od prvních projevů!

Bakterie zvyšuje srážlivost krve, sraženiny ucpávají drobné cévy a tkáně a orgány se začnou nedokrvovat, až dojde k jejich odumření. Dochází i k podkožnímu krvácení – vytváří zvláštní vyrážku. Do krve se uvolňuje toxin, který působí negativně na srdce. Uvolňuje se i poté, co nasazená antibiotika bakterie usmrtí, takže selhávají další životně důležité orgány.

Foto: Syda Productions, Shutterstock.com

Meningokoková infekce může vypuknout například po noci protančené v uzavřeném klubu. Tam je snadné se nakazit a kvůli vyčerpání a oslabení imunity i onemocnětFoto: Syda Productions, Shutterstock.com

Varovná vyrážka

Co tedy sledovat? „Pokud má pacient vysokou horečku a objeví se u něj vyrážka (petechie) – krvavé skvrnky na kůži, které po zatlačení sklenicí či jiným průhledným předmětem nevymizí, je nutné okamžitě přivolat rychlou lékařskou pomoc,“ upozorňuje Hana Cabrnochová. Zvlášť ostražití buďte u malých dětí, puberťáků či mladých dospělých. „Objeví-li se slabost nejasné příčiny, bolesti hlavy, celková nevůle, nebo dokonce projevy krvácení, vyhledejte lékaře ihned,“ doporučuje MUDr. Hana Roháčová, primářka Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce.

Rychlý domácí test na meningitidu

Pro ověření meningokokového onemocnění existuje test. Položte pacienta na rovnou podložku, tedy třeba na postel bez polštáře, a předkloňte mu hlavu tak, aby se brada dostala co nejblíž k hrudníku. Jestliže ho tento pohyb bolí a současně ohne nohy v kolenou, okamžitě volejte pomoc!

Léčba a komplikace

Zásadní je dostat nemocného co nejdřív do nemocnice. Máte-li podezření, nikam ho sami nevozte a volejte záchranku! Léčba spočívá v podávání antibiotik a zajištění základních životních funkcí. Infekce se často projevuje selháváním srdce, plic, ledvin a dalšími zásadními problémy a hrozí bezprostředně smrt. Téměř každý pátý člověk, který nákazu přežije, trpí trvalými následky ve formě hluchoty, slepoty, poškození mozku či epilepsie. Při záchraně života je často nutné amputovat prsty či celé končetiny.

Prevence: jedině očkování

Prevencí je očkování především nejohroženějších skupin. „Česká vakcinologická společnost doporučuje proti meningokokovi očkovat kojence ve věku od 2 do 11 měsíců a děti od 1 do 4 let,“ říká Hana Cabrnochová. Očkovat lze samostatnou vakcínou proti nejčastějšímu typu B, nebo čtyřvalentní vakcínou proti zbylým typům (A, C, Y, W-135). Snižují riziko vzniku nemoci a současně i pravděpodobnost kolonizace horních dýchacích cest meningokoky, tedy nosičství. Očkování je nepovinné a většina pojišťoven na něj přispívá ze svých preventivních programů.

Meningokok

  • Jiné názvy - Meningokoková infekce, meningokoková onemocnění
  • Popis - Invazivní meningokoková onemocnění způsobuje bakterie Neisseria meningitidis. Nákaza se projevuje buď zápalem mozkových blan (meningitida), nebo otravou krve (sepse, septikemie).
  • Příznaky - Velice rychlý nástup jako chřipka, celková silná nevůle, může být teplota, zvracení, bolest hlavy, světloplachost, zmatenost, rozvíjení šoku. Typická je vyrážka (petechie) a potíže s předklonem hlavy.
  • Inkubační doba - Přibližně 1 až 8 dní.
  • Léčba - Antibiotika, zajištění základních životních funkcí a cílená léčba těžkých komplikací (např. selhávání orgánů, šok, amputace).
  • Smrtnost - Podle SZÚ byla smrtnost v roce 2019 6,1 %.
  • Prevence - Očkování

Reklama