Hlavní obsah

Nemoc na věk nehledí aneb Slavní, mladí a nemocní

Foto: Profimedia.cz

Jsou mladí a talentovaní, to ale neznamená, že se jim vyhýbají těžké choroby. Které slavné osobnosti onemocněly v mladém věku a rozhodly se o tom mluvit a šířit osvětu? Anna Slováčková vybízí ženy k pravidelným kontrolám na mamologii a Petr Koukal rozjel projekt pro muže.

Článek

Někteří slavní o svých zdravotních problémech a bolestech nemluví – hlídají si soukromí, nechtějí možná přijít o práci ani obtěžovat okolí... Takže fanoušci nemají nejmenší tušení, že jejich oblíbený interpret odzpívá koncert v bolestech nebo jede z natáčení rovnou do nemocnice. Jiní ale naopak svou nemoc netají, nesouhlasí s tabuizováním a sdílení pocitů jim pomáhá se s chorobou poprat.

Které slavné osobnosti se v mladém věku potýkaly nebo stále potýkají s vážnou nemocí?

Anna Slováčková (24)

Talentované herečce a zpěvačce a dceři slavných rodičů fandí snad celá republika. V říjnu 2019 se totiž svěřila, že si našla bulku v prsu. Výsledky biopsie ukázaly, že se jedná o zhoubný nádor, který byl však objeven v raném stadiu. Oblíbená celebrita začala ihned s chemoterapií a působí velmi optimisticky. Rozhodla se o své nemoci mluvit a ne se z ní hroutit. Věnuje se dál práci, natáčí, koncertuje a dává rozhovory. Holou hlavu rozhodně neskrývá pod parukou, někdy jen nasadí slušivý turban. Uvědomuje si, že vlastně bojuje sama se sebou a že by se měla naučit odpočívat. Na druhou stranu jí práce pomáhá utéct od negativních myšlenek. Držíme palce!

Foto: Profimedia.cz

Sympatická mladá žena zvolila pozitivní přístup a léčí se s úsměvem

Petr Koukal (34)

Devítinásobný mistr České republiky v badmintonu, manžel biatlonistky Gabriely Koukalové (30) a muž, který překonal rakovinu varlat. Když si v roce 2010 nahmatal bulku, několik týdnů měl pocit, že o nic nejde. Pak jej ale kamarádka lékařka „popohnala“ k specialistovi a dobře udělala. Z kontroly šel rovnou na operační sál. Kdyby neotálel, možná by se obešel bez chemoterapie... Dnes říká, že mu rakovina zlepšila život. A rozhodl se šířit osvětu: založil nadační fond a rozjel projekt STK pro chlapy.

Foto: Profimedia.cz

Sportovec nabádá muže, aby rakovinu nepodceňovali, mottem: Doval koule k doktorovi!

Anna Kadeřávková (22)

Herečka, kterou si věrní diváci spojí s postavou Roziny z nekonečného seriálu Ulice (vysílá se od roku 2005), má za sebou také filmové role a zkušenosti s natáčením v zahraničí. Čile komunikuje na sociálních sítích a patří k nejvlivnějším českým influencerkám. Když se před dvěma lety začala fanoušků vyptávat na jejich zkušenosti s boreliózou, bylo jasné, že to není jen tak ze zvědavosti. Nakonec přiznala, že jí byla nemoc diagnostikována v sedmi letech, když se jí udělal velký flek po klíštěti. Zdravotní problémy se vrátily v 15 letech, na migrény si ale pomalu zvykla. Nakonec již nemohla bez bolestí ani vstát z postele a testy ukázaly, že je choroba zpět. Podstoupila léčbu v Německu, zkouší to s čínskou medicínou, ale prý se boreliózy nezbaví nikdy.

Foto: Profimedia.cz

Že se boreliózy jen tak nezbavíte, o tom se na vlastní kůži přesvědčila i mladá herečka

Selena Gomez (27)

Pamatujete si fialového dinosaura Barneyho a jeho přátele v televizním seriálu? Tmavovlasá holčička s velkýma očima se stala jednou z nejpopulárnějších hereček, zpěvaček a módních návrhářek v USA, její instagramový účet sleduje 170 milionů lidí. Že v jejím životě není vše jen zalité sluncem, odhalila v roce 2015, kdy se svěřila, že bojuje s lupusem. Jedná se o zánětlivé onemocnění, které způsobuje, že imunitní systém útočí na vlastní tkáně. Když nemoc ovlivnila její ledviny, podstoupila mladá žena v roce 2017 transplantaci. Fanoušky dojalo, že jí nezbytný orgán darovala nejlepší kamarádka.

Foto: Profimedia.cz

Zpěvačka musela zvládnout i hejty fanoušků: kolísala jí váha a oni to hanlivě komentovali

Sarah Hyland (29)

Pokud jste fanoušky seriálu Taková moderní rodinka (vysílání začalo v roce 2009), není třeba vám tuhle okatou krásku představovat, protože ji proslavil po celém světě. Často byla terčem kritiky pro svou extrémní štíhlost a nakonec vysvětlila její důvod: když jí bylo devět let, lékaři odhalili, že trpí těžkou vrozenou vadou ledvin. V současnosti má za sebou dialýzu a dvě transplantace (jednu ledvinu měla od otce, tu však její tělo nepřijalo, pak jí ledvinu daroval i bratr) a stále užívá léky, které snižují riziko odmítnutí transplantovaného orgánu. Její zdravotní stav má samozřejmě vliv také na tělesnou hmotnost: strávila měsíce na lůžku a ztratila svalovou hmotu.

Foto: Profimedia.cz

Snad je herečka z nejhoršího venku a může plánovat svatbu. Je totiž od loňska zasnoubená

Lady Gaga (33)

Kontroverzní zpěvačka sdílí s fanoušky dobré i to horší, a tak v roce 2017 vydala na svém twitterovém účtu prohlášení, že jí byla diagnostikována fibromyalgie. Způsobovala jí chronickou bolest a deprese a nakonec byla i důvodem k odložení několika evropských koncertů. Čím je choroba vyvolána? Jednou z příčin může být i prožité psychické trauma. Slavná umělkyně a módní experimentátorka se domnívá se, že spouštěčem nevyléčitelného onemocnění mohlo být to, že byla v 19 letech znásilněna.

Foto: Profimedia.cz

Ač vypadá jako superžena, zdání klame. I tato originální diva má svá trápení

Jack Osbourne (34)

Televiznímu moderátorovi a synovi slavného zpěváka byla v roce 2012, kdy mu bylo 27, diagnostikována roztroušená skleróza poté, co dočasně přestal vidět na pravé oko. Na toto nepředvídatelné onemocnění může upozornit řada příznaků: od obtíží s řečí až po otupění a problémy s pohyblivostí. Slavný pacient s drogovou minulostí se ihned začal léčit a zároveň upravil i životosprávu – přece jen je táta tří dětí a chce být fyzicky v pohodě.

Foto: Profimedia.cz

Soustředit se na rodinu a děti prý mladému muži zachránilo život

Je vám příjemnější, když jsou lidé, které neznáte, diskrétní, nebo spíš oceníte ty, kteří svůj zdravotní stav veřejně oznamují na internetu?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek