Hlavní obsah

Fígle na mytí oken bez šmouh. Jak správně postupovat?

Foto: VGstockstudio, Shutterstock.com
16. 11. 2018

Pusťte se do mytí oken už teď, ať to stihnete dřív, než začne přes den mrznout. Uvidíte, že vám to díky našim fíglům půjde rychle od ruky. A to se týká nejen čistých oken, ale i parapetů a žaluzií.

Článek

Už zase se to blíží: otravný předvánoční úklid. Pokud se rozhodnete, že tuto nepopulární činnost nebudete ignorovat, tak si ji alespoň rozfázujte. Vždyť kde je psáno, že musíte všechno leštit na poslední chvíli? A mýt okna v mrazu není zrovna žádná lahůdka. Tak proč si neudělat trochu náskok a umýt je už třeba tento víkend?

Důležité je dobré počasí a správné přípravky

Také jste dosud nepodlehli reklamám na zázračné přístroje na mytí oken a stále ještě myjete okna ručně? V tom případě asi nejčastěji bojujete se všudypřítomnými šmouhami na okenních sklech. Kdo by to neznal! Ať se podíváte z kterékoli strany, vždycky se tam nějaká objeví. Ptáte se, jak jim dá zamezit? Je to docela snadné. Především myjte okna, když je pod mrakem. Okna budou schnout pomaleji, a vznikne tak méně šmouh. Pro dokonalý úspěch jsou samozřejmě důležité také správné pomůcky a přípravky. Možná budete překvapeni, že ty naše nejsou ani příliš drahé, ani pro ně nemusíte do specializovaných prodejen.

Začněte žaluziemi

Dříve, než se pustíte do mytí okenních skel a parapetů, vyčistěte žaluzie. Ať už máte doma látkové, plastové nebo dřevěné, nejdříve je potřeba důkladně je zbavit prachu. Prostě je musíte pořádně vyluxovat. Péče o látkové žaluzie tím končí, plastové nebo dřevěné ještě umyjte. Jedná se totiž většinou o žaluzie vertikální, a proto se na nich snadno usazují nečistoty.

Stačí vám k tomu čistá bavlněná rukavice (například zahradnická) a malá miska aviváže na prádlo. Prsty v rukavici namáčejte do aviváže a postupně jimi přejíždějte lamely po obou stranách. Aviváž nejen dobře čistí, ale navíc odpuzuje prach.

Můžete si také namíchat domácí přípravek, a to ze stejných dílů octa a vody. Také tento prostředek je nejlepší aplikovat pomocí rukavice.

Foto: jalousie, Shutterstock.com

Žaluzie dobře vyčistíte pomocí bavlněné rukavice

Pak se vrhněte na rámy a parapety

Okenní rámy i parapety doslova prokouknou, když je vyčistíte speciálním přípravkem, který si připravíte smícháním jedlé sody (sody bicarbony) a peroxidu vodíku v poměru 3 : 1. Touto směsí  pomalými, krouživými pohyby potírejte rámy a parapety. Pak je ještě omyjte vlažnou vodou.

Pokud jste zvyklí často větrat, máte možná nejen vnější, ale i vnitřní parapety plné prachu a špíny. Abyste je měli příště vyčištěné cobydup, musíte jim tentokrát věnovat zvýšenou péči. Nejdříve ze všech spár vyluxujte prach, pak je důkladně umyjte vodou s použitím běžného saponátu (na plastové můžete použít i trochu abrazivního prostředku) nebo výše uvedenou čisticí směsí a nechte je pořádně oschnout. Potom je postříkejte čirým, tekutým voskem na podlahy, který si nalijete do láhve s rozprašovačem. Příště už se špína do spár nedostane a bude stačit, když je jen zlehka otřete vlhkým hadříkem.

Na okna sodovku nebo francovku

Možná tomu nebudete věřit, ale jeden z nejúčinnějších čisticích prostředků na okna je sodovka. Ta totiž uschne, aniž by na skle po sobě zanechala šmouhy. Naplňte jí láhev s rozprašovačem, nastříkejte na okno, a to pak vyleštěte suchou utěrkou z mikrovlákna. Nevýhodou tohoto tipu je, že se hodí spíše na mytí oken vedoucích do zahrady nebo na méně rušnou ulici. Tam, kde jezdí v jednom kuse auta, jsou okna hodně špinavá a mastná a obyčejná sodovka bohužel nepomůže.

Na to je lepší použít speciální roztok. Připravíte si ho smícháním francovky a vody v poměru 1 : 2. Namočte do něj měkký hadřík a špína půjde snadno dolů.

Foto: Voyagerix, Shutterstock.com

Prostředky, které vám dokonale vyčistí okna, si můžete namíchat sami

Máte-li víc času, roztok vylepšete

Chcete si doma vyrobit skutečně zázračný prostředek na mytí oken? Pak vyzkoušejte následující tip. Ve třech litrech teplé vody rozmíchejte 10 g kukuřičného škrobu, 100 ml francovky a 100 ml bílého octa. Pokud vám vznikne bílá tekutina připomínající mléko, postupovali jste správně. Pořádně roztok promíchejte a nalijte ho do rozprašovače. Přípravek nastříkejte na sklo, nechte chvíli působit, a potom ho setřete hadříkem namočeným v teplé vodě.

Nakonec sklo přeleštěte papírovou utěrkou nebo měkkým hadříkem, který nepouští chloupky. Uvidíte, že okna budou jen zářit.

 Tak co říkáte, vyzkoušíte to?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek