Hlavní obsah

Jak si usnadníte úklid? Pomohou triky profíků!

Foto: George-Rudy, shutterstock.com

Chystáte se na jarní úklid? Čas i peníze vám při něm ušetří pár rad profesionálních hospodyní

Chystáte se na jarní úklid a chcete, aby vám to šlo pěkně od ruky? Pak se vám bude hodit pár fíglů, které jsme vytáhli z profesionálních hospodyní!

Článek

Cítíte potřebu přivítat jaro vlajkoslávou z vypraných záclon či vůní právě vyčištěného koberce? Možná na to také máte jen víkend, takže potřebujete, aby to šlo snadno a rychle. Takhle si vypomáhají profesionální hospodyně!

Naučte se barvy!

Houbička na nádobí, na dlaždice, hadříky na nábytek nebo ten, co jím otíráte WC… Hospodyně radí, abyste si v nich udělali jednou pro vždy pořádek pomocí barev.

„Profesionální hospodyně dodržují takzvaný barevný kód, který je z hlediska hygieny nezbytný. Pro úklid různých zón mají různě barevné hadříky – nechcete si přece položit zubní kartáček na umyvadlo, které jste umyly stejným mikrovláknem jako toaletu… takže toaleta je červená, zbytek koupelny žlutá a kuchyně zelená. Už nikdy neztratíte přehled,“ radí Marie Zamazalová, školitelka z firmy LidskáSíla.

Foto: George_Rudy, shutterstock.com

Základem kvalitního úklidu je příprava – a je skvělé, že díky moderním technologiím už to neznamená, že musíte nakoupit horu chemie

Vyzkoušejte to bez chemie

Když už jsme u hadříků a houbiček – vyzkoušejte ty z mikrovláken. „Mikrovlákno se vyrábí se štěpením vláken ze směsi polyamidu a polyesteru – při tom v něm vzniknou drážky, které umí zachytit nečistoty a díky kterým má velkou absorbční schopnost. Současně tedy čistí i leští, aniž by potřebovalo čisticí prostředky – a když, tak minimum. Navíc umí vsáknout velké množství vody,“ vysvětluje Jiří Krechler z Viledy.

Vyberte pomocníka

Hadru plovoucímu v kbelíku špinavé vody naštěstí odzvonilo – moderní pomůckou jsou mopy. Oceníte je ale jen tehdy, když si vyberete ten správný! Tak tady je malá nápověda:

  • Třásňové mopy se hodí do menších, členitých a nábytkem hodně obsazených ploch, na všechny materiály podlah, protože se dají vyždímat skoro do sucha, tudíž neublíží ani dřevu. Pak musí mít výkonné ždímací zařízení, pedálové či rotační elektrické.
  • Plochý mop je vhodný do větších prostor s méně nábytkem, ideálně pořiďte ten s návleky z mikrovlákna, samozřejmě pracími, zvládne různé podlahy.
  • Parní mop je ideální na dlažbu a jiné odolné materiály, můžete ho použít i na koberec, měl by mít výměnný a prací návlek.
Foto: Africa_Studio, shutterstock.com

Jste si jisti, že vytíráte správným mopem? Poradíme, který je pro vás ten nej

Uklízejte efektivně

Znáte to. Začnete uklízet, ale rozptyluje vás sto věcí. Chcete do knihovny vrátit knížky ze stolku, a už se pustíte do rovnání knih. Pak jdete s pohozeným svetrem do koupelny do koše s prádlem, hledáte místo pro časopisy, které nechcete nechat na stole, ale nechcete je ani vyhodit…

I na to mají profesionální hospodyně radu. „Vezměte velkou krabici a dejte do ní všechno, co vám v místnosti překáží, nelíbí se vám nebo tam nepatří. Krabici zatím dejte do úložného prostoru v bytě. Až budete mít čas, tak věci roztřídíte a uklidíte na správné místo. Pak už jen stačí běžný úklid, setřít prach, vždy na vlhko, vše naleštit a malá výzdoba dodá punc dokonalosti,“ radí Marie Zamazalová.

Věnujte se toaletě

Zeptali jsme se profíků i na to, jak správně uklidit toaletu:

  • Omeťte případné pavučiny, pod manžetu toalety aplikujte WC gel a nechejte působit.
  • Rozprašovačem nastříkejte čisticí roztok s obsahem kyseliny na obklad, splachovadlo – pokud není z nerezu, poklop toalety, prkénko a mísu zvenku.
  • Vlhkým hadříkem z mikrovlákna vše setřete. Štětkou omyjte vnitřek toalety, hlavně pod manžetou a v místě hladiny vody. Štětku nechejte v toaletě, ve vodě s čistícím roztokem a vymyjte její odkládací nádobku. Pak štětku omyjte pod proudem vody, oklepejte a vraťte do nádobky. Spláchněte.
  • Vyperte hadřík pod tekoucí vodou a znovu otřete vše kolem toalety.
  • Rozprašovačem naneste na podlahu alkoholový čistič a setřete vlhkým mopem.
  • Nezapomeňte otřít i dveře zevnitř, vypínač a kliku z obou stran!

Jaké vychytávky používáte při úklidu vy? Rozhodně nám napište!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek