Hlavní obsah

Halloween: 10 nej filmů, při kterých se budete krásně bát

Foto: iko, Shutterstock.com

Poslední říjnový den doslova volá po tom, aby se člověk schoulil před obrazovkou pod dekou a škvírami mezi prsty sledoval něco pořádně strašidelného. Jakou desítku filmů jsme pro vás vybrali?

Článek

Ačkoli u nás tradice halloweenských oslav není tak zažitá a koledování v kostýmech se nenosí, možná byste přece jen chtěli tenhle svátek trochu oslavit. A jak jinak, než strašidelnou podívanou v televizi? Máme pro vás deset filmů, po kterých se vám rozhodně nebude lehce usínat...

V zajetí démonů (2013)

V zajetí démonů je mezi horory už klasikou. Jedná se o pěkně strašidelnou duchařinu, kde duo lovců duchů, expertů na paranormální jevy, narazí na pěkně ošklivé bytosti kdesi na odlehlé farmě uprostřed ničeho. S atmosférou se tu pracuje tak, že si večer lampičku u postele rozhodně nezhasnete.

Foto: Profimedia.cz

Film je prý natočený podle skutečných událostí a vypráví příběh vyšetřovatelů paranormálních jevů Eda a Lorraine Warrenových (později byly natočeny další díly)

Insidious (2010)

„Insidious“ pracuje s tématem posednutí zlými duchy a tentokrát se víc než na leknutí hraje na celkovou hutnou atmosféru. Stejně jako v předchozím tipu, i tady hraje hlavní roli jedna rodina, která začne mít po nastěhování do nového domu potíže a začne vídat věci, které v našem světě nemají co dělat. Zajímavé propojení s jakousi snovou realitou přidává tomuhle zážitku něco navíc.

Foto: Profimedia.cz

Pokud se vám bude líbit jednička, doporučujeme ještě „Insidious 2“, „Insidious 3: Počátek“ a „Insidious: Poslední klíč“

Paranormal Activity (2007)

Klasika duchařských hororů postavená na jednoduchém nápadu: tváří se, jako kdyby se to všecko opravdu stalo. Všechno je totiž natáčeno na roztřesenou domácí kameru a vy tak přímo nahlédnete do života obyčejných lidí, kterým se v domě dějí neobyčejné věci. Těšte se na samy se otevírající dveře a neviditelná strašidla plížící se pod peřinou.

Foto: Profimedia.cz

Roztřesená kamera dodává filmu na autentičnosti, máte pocit, že nesledujete herce, ale že se to opravdu děje!

Sinister (2012)

Ještě jedna klasická duchařina, aneb jak se můžou věci zvrtnout, když si do života nedopatřením přivoláte démona, který pak vaši rodinu obzvláště nechutně likviduje. A jak to všechno může být ještě horší, když se schválně přestěhujete do domu, kde k něčemu takovému došlo, abyste o tom mohli napsat knihu. Po tomhle ještě nějakou dobu spát nepůjdete.

Foto: Profimedia.cz

Autor detektivek najde na půdě staré nahrávky, které souvisejí s vraždou a rozhodně se přijít věci na kloub. Špatný nápad...

Čarodějnice (2015)

Něco z trochu jiného soudku: sedmnácté století, Nová Anglie, první osadníci usazení od sebe tak daleko, že na další dům v okolí nenatrefíš. Takže když se v lesích kolem začnou dít podivné věci, musí to vzít farmářova rodina do svých rukou. A brzo dojde i na vzájemné podezřívání a obviňování z čarodějnictví. Atmosféra by se tu prostě dala krájet.

Foto: Profimedia.cz

Děj filmu se odehrává asi 60 let před slavnými procesy s čarodějnicemi ze Salemu

Děsivé dědictví (2018)

Letošní novinka si hraje hlavně s lidskou psychikou a jde na to trochu jinak než předchozí filmy. Tady totiž nejde ani tak o duchy, jako spíš o kletby a smůlu, která se předává z generace na generaci v jedné rodině a už pěkně dlouhou dobu. Gradující napětí koření i skvělé lekačky, na které dlouho nezapomenete. A pokud vás v hororech baví „děsivé dětičky“, tohle je podívaná pro vás.

Foto: Profimedia.cz

Něco mezi rodinným dramatem a hororem

Sirotčinec (2007)

Hlasovali jste, že děsivé děti rozhodně ano? Pak nesmíte minout sirotčinec, který jich skrývá hodně. Snaha otevřít na místě starého sirotčince, kde hlavní hrdinka vyrůstala, domov pro hendikepované děti, nedopadne úplně ideálně a s jejím synem se tam začne dít něco fakt divného…

Foto: Profimedia.cz

Španělská kinematografie má v sobě jedinečnou mysterióznost a grácii. Dejte si pozor – mrtvé děti si chtějí hrát

Uteč (2017)

Tohle ze začátku moc hororově nevypadá, ale nakonec se tento snímek promění v opravdu solidně vystavěnou noční můru s naprosto originálním konceptem. Rozhodně o něm nechcete dopředu moc vědět, protože právě moment překvapení je jeho velkou předností.

Foto: Profimedia.cz

Rose je bílá a veze svého černého přítele Chrise představit rodičům. Nezdá se, že by jim jeho barva pleti vadila, ale on kouří?! S tím se musí něco dělat...

Tiché místo (2018)

Další letošní novinka: svět, jak ho známe, skončil a lidé teď přežívají v naprostém tichu v jeho ruinách. Všude totiž loví příšerky, které jsou až děsivě citlivé na každý zvuk a zabijí všechno, co nějaký vydá. A zkuste si v tomhle světě třeba porodit dítě a pak ho ještě udržet naživu. Bez jediné hlásky.

Foto: Profimedia.cz

Nemyslete si, že když je film tichý, bude méně hrozivý. Jeho spád a vývoj událostí vás udrží až do konce ve střehu

Coco (2017)

Pokud vás strašidelné filmy nechávají klidnými a radši se zasmějete, sáhněte po filmu „Coco“. Tenhle animák z loňského roku je o mexických oslavách Día de Muertos (Dne mrtvých), které se slaví dva dny po Halloweenu a má bezkonkurenční  atmosféru. Hlavní hrdina vás vezme s sebou do Říše mrtvých a celé je to barevné, dojemné a připomene vám to, proč se ty Dušičky vůbec slaví.

Foto: Profimedia.cz

Jestli vás napadlo, že přizvete ke sledování děti, dobře si to rozmyslete. Ne každé snese pohled na mrtvoly, odhalené kosti nebo bulvy lezoucí z očního důlku

Jaký strašidelný film máte v oblibě vy?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek