Hlavní obsah

Interiérové vychytávky: Co všechno nemusí být vidět?

Foto: Kuchyňské studio DATART

Elegantní design a čisté linie si dobře rozumí s moderními způsoby otevírání dvířek u nábytku, který už nepotřebuje úchytky

Jakými prvky můžete vybavit svůj interiér, když je nebudete chtít (skoro) vidět? Ty nejzajímavější jsme pro vás našli u nábytku, oken a dveří.

Článek

Schovat, opticky zjemnit nebo na ně prostě zapomenout – to je hlavní cíl „neviditelných“ vychytávek , které můžete mít i u vás doma.

1. Nábytek bez úchytek

Zpravidla hladké provedení skříněk a skříní či kontejnerů, kde není úchytka, je nejen moderní, ale i praktické – nehrozí riziko poranění, rovněž se snáz udržuje. Dvířka se dají otevírat manuálně nebo fungují na mechanický, případně elektrický pohon. Prodává se ale i nábytek s úchytkovým profilem ve tvaru písmene U, který se zasazuje do bočnice skříňky, v níž je vydlabaný prostor. Vtip spočívá v tom, že profil je hlubší než korpus, čili se dá dobře uchopit prsty. Ač tedy existuje, vidět téměř není.

Foto: trachea

Kuchyňské skříňky nemusí být za každou cenu opatřené úchytkami, ostatně právě bez nich dokonale vynikne samotný design, zde povrchová úprava materiálem T.acrylic

Foto: Kuchyňské studio DATART

Do kuchyňského nábytku lze integrovat úchytkové profily, a to horizontálně i vertikálně. Profil není téměř vidět, přitom díky němu se dají dvířka či hluboké šuplíky snadno otevřít

2. Jedna ukrývá druhou

V dnešní době jsou chytré neboli skryté zásuvky velmi žádané. „Jde o systém, kdy zásuvka tvoří celou čelní plochu skříňky, přičemž po jejím otevření vidíte další vnitřní zásuvku. Pokud něco hledáte nebo přemisťujete, můžete mít obě zásuvky otevřené najednou a jakákoli manipulace s předměty je snazší,“ uvádí Zdeněk Blažek z Dřevojasu.

Foto: JIKA

Skrytá zásuvka v umyvadlové skříňce Mio využívá doslova každý milimetr prostoru, který je kolem sifonu (zásuvku lze pořídit od 1253 Kč)

Foto: IKEA

Schovat se dá leccos, třeba i police v nočním stolku Nordli (za1990 Kč)

3. S televizí, která není vidět

Rádi sledujete televizní pořady, ale když se na obrazovku zrovna nedíváte, říkáte si – ani by nemusela být? Vaše přání splní speciální systém, který se instaluje do televizní skříňky a je určený po ploché přístroje. Stiskem tlačítka či dálkovým ovladačem televize „vyjede“ nahoru, a po sledování pořadu ji stejně rychle zase „uklidíte“.

Foto: Kuchyňské studio DATART

Čiré sklo použité na dveřích či příčkách sice existuje, ale díky své průhlednosti jako by ani nebylo

Foto: Hettich

Zvedací systém pro menší televizory Drive Mini je určený pro obrazovku o maximálních rozměrech 83 x 55 x 11 cm (za 20 949 Kč)

4. Dveře bez kliky?

Přece jen, za něco je musíte vzít; kdyby to nebyla klika, tak třeba zafrézované madlo. Ale pokud jste na kliku zvyklí, a přesto byste ji ani nemuseli vidět, dá se opticky schovat. Jeden z designérských nápadů uvádí použití proužku (svislého či vodorovného), který bude „přecházet“ přes dveře přesně v místě kliky na okolní stěny či nábytek a jiné interiérové prvky.

A když ještě zvolíte variantu kování bez spodní rozety, tedy pro dveře, jež neplánujete zamykat, efekt neviditelnosti bude dokonalý. Další řešení nabízí kliku barevně sladit s dveřmi.

Foto: Sapeli

Opatřit dveře a třeba i obklad stěny sjednocujícím páskem je nejen designově čisté řešení, ale také se díky němu opticky skryje i klika (cena dveří Linum včetně kování je 10 913 Kč)

Foto: Nábytek Říha

Transparentní plasty se s oblibou používají u jídelních židlí. Na foto (zleva): Zebra Antishock, od 3570 Kč, Vanity, 2960 Kč

5. K čemu je dobrý magnetický zámek

Trend „neviditelnosti“ se nevyhýbá ani zámkům u interiérových dveří. V čem tkví kouzlo magnetického zámku? V otevřeném stavu dveřního křídla není střelka zámku vidět. Vyklápí se až ve chvíli, kdy se dveře zavřou. Díky tomu je zavírání dveří velice tiché.

Riziko případného zranění o střelku se minimalizuje a estetický dojem, kdy v otevřeném stavu plochu dveří nic nenarušuje, se zvyšuje.

Foto: J.A.P.

Ukázka stavebního pouzdra Emotive Standard se subtilním hliníkovým rámečkem o síle 17 mm, který nahrazuje klasické zárubně

Foto: J.A.P.

Systém Aktive je použitelný pro otočné i posuvné dveře. Zárubně tady nejsou – skrytá konstrukce vytvoří hranu průchozího otvoru, a pokud chcete, dá se ještě schovat pod malbu nebo tapetu

Foto: Sapeli

Trend minimalismu se nevyhýbá ani zámkům. Když jsou dveře otevřené, pak je střelka magnetického zámku sice vidět, ale nevyčnívá, jak je to běžné o klasických zámků (cena od 472 Kč)

6. Velká okna – a bez kliky?

Všechno jde, když se chce, a tak se některá okna obejdou i bez kliky. Jak se otevírají? Stiskem tlačítka, dálkovým ovladačem nebo třeba i chytrým telefonem (a z venku se dá použít i čtečka otisků prstů). „Toto řešení se volí hlavně u velkoformátových oken, jež sahají od podlahy až po strop a jsou zcela bezbariérové. Subtilní rám je totiž zabudovaný do podlahy, se kterou přesně lícuje,“ vysvětluje Miroslav Culka z Dafe-Plast.

Okna lze dále vybavit skrytými závěsy neboli panty, což je běžné u oken hliníkových, ale lze je využít také pro okna plastová či dřevěná. Aby to nebylo líto ani dveřím, i ty se můžou opatřit „neviditelnými“ závěsy.

Foto: Schüco

Posuvný systém ASS 77 PD určený pro velkoformátová okna a dveře s klikou už nepočítá. Tu nahrazuje například tlačítko nebo dálkový ovladač (cena systému se pohybuje zhruba kolem 32 000 Kč/m^2 + DPH)

A co byste u vás doma nejraději schovali vy?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama