Hlavní obsah

Jak ochránit psa před stresem ze silvestrovského humbuku?

Foto: hedgehog94; Shutterstock.com
29. 12. 2016

Většina lidí se už těší na velkolepou silvestrovskou podívanou, kdy se noční obloha rozzáří barevnými ohňostroji. Kdo má doma psa, toho čeká nelehký úkol. Zvládnout jeho stres.

Článek

Pokud ze zkušeností víte, že váš pejsek zvládá silvestrovský humbuk s přehledem, můžete být v klidu i vy. Ovšem velké procento chlupáčů tyto hlučné oslavy skutečně hodně stresuje. Projevuje se to různě, od kňučení, klepání, vrčení, schovávání, až po snahu o útěk. Už svým přístupem a chováním mu můžete dost pomoci. Máte-li tedy čtyřnohého kamaráda, hlavně coby nového člena rodiny, určitě ho nenechávajte na Silvestra samotného a zjistěte, jak reaguje.

Připravte se předem

V případě, že váš domácí mazlíček těžce snáší silvestrovské petardy a ohňostroje, ideální variantou je odjet z města někam do klidu. To ovšem nelze vždy. Zůstáváte-li tedy ve středu dění, nepodceňte celodenní přípravu a pejska také rozhodně vyvenčete před vypuknutím nejbouřlivějších oslav.

„Nejdůležitější je, aby byl především v klidu a pohodě páníček a měl situaci pod kontrolou. Tím na psa jednak přenese část své energie, a jednak mu tím dá pocit jistoty. Přes den by se měl snažit pejska dostatečně zabavit fyzicky i psychicky, aby byl večer co nejvíc unavený,“ říká Markéta Aubrechtová, která se zabývá chováním psů. Dodává, že je tu také možnost pouštět psovi přes den nahrávky „silvestrovských zvuků“. To můžete koneckonců dělat celoročně a snažit se mazlíčkovi „vysvětlit“, že je to normální a nemá se čeho bát.

Neměli byste podcenit ani odstranění případných nástrah v podobě otevřených venkovních bazénů či ostrých předmětů a zajištění pejska před možným útěkem. „Když je pes ve stresu a uteče, největším problémem je, že může být nebezpečný sobě i okolí, může se dát špatně odchytit, nebo může úplně zabloudit,“ upozorňuje Markéta Aubrechtová.

Foto: Best dog photo; Shutterstock.com

Zajděte k veterináři

Variantou je také zajít za veterinářem, který vám poradí a případně i doporučí různé preparáty na zklidnění zvířete s přihlédnutím k jeho aktuálnímu zdravotnímu stavu. „Jednou z možností jsou přípravky na přírodní bázi, respektive potravinové doplňky, které by ale mělo užívat už pár dní předem. Dále jsou to sedativa v podobě prášků či gelů, díky nimž by mělo oslavy prospat. Od loňského roku je na trhu také preparát ve formě gelu, který se aplikuje na sliznici dutiny ústní, a v jeho indikaci je vyloženě zvládání stresu z hluku,“ vysvětluje veterinář MVDr. Aleš Müller.

Jak dodává, existují i psychofarmaka, která omezují pocit strachu, ale ty musí užívat delší dobu, tedy ne až v daný den oslav. Je to šance především pro chovatele, kterým všechny předešlé metody nezafungovaly.

Foto: Africa Studio; Shutterstock.com

Pomůže bunkr i hra

Večer při vypuknutí vřavy dávejte pejskovi především najevo, že se nic neděje. Buď s ním zalezte do úkrytu, který mu předem vytvoříte třeba v koupelně nebo pod stolem, a tam se s ním mazlete a drbejte ho, nebo si s ním hrajte. „Pokud je pes schopný vnímat, můžete s ním procvičovat povely, které už zná, například sedni, lehni, ke mně... To psa zabaví a současně mu tím jakoby říkáte: Nevíš, co dělat? Tady jsou povely, které znáš, tak se soustřeď na jejich vyplnění,“ radí Markéta Aubrechtová.

V neposlední řadě svého mazlíčka nelitujte. Psi lítost jako takovou nechápou, a proto by to bylo to samé, jako byste mu říkali: Já se bojím, taky by ses měl bát, tedy byste ho v jeho strachu spíš utvrdili. Měl by z vás vycítit, že jste v pohodě, pak se také tak naladí.

Další užitečné tipy a rady, které se vám na Silvestra jistě budou hodit, najdete v našich článcích: Hrozí vám o svátcích kocovina z jídla? Takhle ji vyléčíte! nebo Přejedli jste se cukrovím? Známe 5 přírodních způsobů, jak žaludku ulevit!

Tak hezkého Silvestra i vašim mazlíčkům!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek