Hlavní obsah

Mateřská? To vážně není dovolená!

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

Někdy je to opravdu nad lidské síly

Mateřská není dovolená, chtělo se mi křičet občas ráno během těch čtyř let, které jsem se svými dvěma dětmi strávila doma. Mateřská skutečně není dovolená, zato v parádní noční můru se může po čase proměnit snadno.

Článek

Byla jste úspěšná, společenská mladá žena, která si svůj čas organizovala sama, bavila vás práce i schůzky s přáteli a na své koníčky jste měla vždycky dost času? Na většinu z toho můžete nástupem na mateřskou zapomenout. Jistě, jsou ženy (a není jich málo), kterým se s příjezdem z porodnice splnil jejich životní sen. Starat se o malého človíčka, přitom mít čas na úklid bytu a ještě vařit manželovi teplé večeře... I tohle je legitimní postoj, takhle jsou mnohé z nás naprogramované už od dětství.

Jeden den jako druhý

Žen, které odmítají zredukovat na tři roky svůj život jen na přebalování, vaření polívčiček a vycházky na dětské hřiště, však přibývá. Zkuste si představit obyčejný den: váš muž ráno odejde do práce a vás čeká kolotoč domácích povinností stejný jako včera a stejný jako pozítří. Vítaným vytržením ze stereotypu se stává i listonoš s doručenkou nebo cesta do supermarketu pro rohlíky. Po určité době zjistíte, že nad psí hromádkou říkáte „pozor, to je ee" i svému manželovi, a když v krámu někomu upadne chleba, automaticky poznamenáte „hapala".

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

Ženy zvládnou i několik věcí najednou

Spokojená žena = dobrá matka

Přežít mateřskou dovolenou, být svému dítěti dobrou průvodkyní první etapou jeho života a přitom se nezměnit v někoho, komu dá práci utvořit smysluplnou větu rozvitou, je problém. Pokud chcete být kvalitní matkou, musíte zůstat především sama sebou. A to se vám bez vlastního přičinění těžko podaří. Nabízím několik rad, jak se s mateřskou poprat.

Zaprvé: nutností je alespoň jeden večer v týdnu pro sebe. Dohodněte se se svým partnerem, poproste maminku nebo tchyni, ale minimálně jednou týdně si udělejte volno podle svého gusta. Ať už v posilovně, v divadle nebo na kávě s kamarádkou. Ideální je neopustit koníček, který jste provozovala do té doby. Zejména pokud nešlo o domácké vyšívání, ale například o kolektivní sport. Společnost někoho jiného než ročního caparta vám pomůže, navíc tak zachováte přátelské vazby z doby „před velkým třeskem". Po návratu k běžnému životu se vám budou hodit. Zadruhé: jestli je to jen trochu možné, ponechte si alespoň minimální vlastní příjem. Buďte v kontaktu s bývalými kolegy, berte náhodné zakázky, které jste schopná doma zvládnout. Současnost je v tomto směru k matkám v domácnosti vlídná, spousta z nás může spolupracovat se zaměstnavatelem prostřednictvím počítače a e-mailové pošty. Jednak nebudete mít po třech nebo čtyřech letech pocit, že vám ujel vlak, no a nějaké peníze, byť by šlo jen o malou částku, se vždycky hodí. Kdyby ničemu jinému, tak vašemu sebevědomí určitě prospějí.

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

Nevyhledávejte jen maminkovskou společnost

Špinavé nádobí neuteče

Zatřetí: spousta žen sama sobě vsugeruje, že když „je doma a má tu dovolenou", musí se byt jen třpytit, jíst by se mělo dát i z podlahy a nevyžehlené prádlo je smrtelný hřích. Jenže malý človíček spotřebuje velkou dávku vašeho času i energie a navíc noční spánek je s některými miminky jen zbožné přání. Takže čas, kdy vaše dítě usne, je jen váš. Můžete se věnovat křížovkám, můžete si udělat pleťovou masku a můžete si klidně zdřímnout spolu s ním. Špinavé nádobí neuteče, ještě neuteklo nikdy (bohužel). Za čtvrté: dětské kluby a dětská hřiště jsou úžasné vynálezy - pro děti. Ženy, které potřebují na chvíli „vypnout", je zase tolik úžasné neshledávají. S okolními maminkami mají většinou společné - právě jen to maminkovství. A povídat si každý den o tom, které pleny jsou nejlepší a jestli vaše robě preferuje mixované kuřátko nebo už mu dáváte i těstoviny se sýrem, je, přiznejme si, po třech dnech docela otrava. Drobná rada: chodila jsem i do takových zařízení, vždy ale s knížkou v kabelce. Doma na čtení nebyl čas, tady do jisté míry ano.

A poslední rada: nesledujte příliš „maminkovské" chaty a internetové diskuze, které se točí jenom kolem dětí. Vždy se tam najde matka, jejíž dítě je o dvě koňské délky před tím vaším, dovede už v roce říct, „mami, to byla legrace" a zazpívat pět písniček. Možná si vymýšlí a možná ne. Stejně je však váš Davídek to nejúžasnější dítě, a žádné srovnávání na tom nic nezmění. Tak proč si kazit náladu?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek