Článek
Majitelé větších bytů a rodinných domů si často vybavují domácí posilovnu. V bytech lze stroje umístit do pokojů teenagerů, menší pomůcky a skládací vybavení zase uklidit za skříň, nebo zasunout pod postel.
Investice do strojů
Při nákupu strojů zvažte, kdo z rodiny na nich bude cvičit a jaké cviky budete nejvíce provádět. K zahřátí a rozvičení skvěle poslouží steppery a eliptické (crossové) trenažery, které do cvičení zapojí kromě nohou také ruce, prsní, šíjové a zádové svaly.
Na posilování celého těla obvykle postačí dobře vybavená lavice, nebo menší posilovací věž. Pro tyto účely hledejte u prodejců výrobky v kategorii „domácí". Investice do posilovací věže je sice vyšší, pokud ale cvičíte společně s partnerem, ušetříte její koupí za vstupy do fitness centra.
Běžecké pásy, eliptické, crossové a veslovací trenažery, rotopedy i posilovací věže seženete již za cenu nižší než pět tisíc korun. Luxusnější výrobky ovšem stojí i několik desítek tisíc korun. Záleží na značce a výbavě produktu.
Nedělejte chyby, můžete si ublížit
Určitě je dobré začít cvičit s fitness trenérem nebo rehabilitační sestrou. „Odborný dohled je potřebný, abyste se naučili správně dýchat a vyvarovali se chyb, jež mohou vzniknout třeba při špatném provádění cviků podle knihy nebo videa, které dostanete s pomůckami na cvičení nebo si je najdete na internetu,“ upozorňuje instruktor Jiří Tkadlčík z fitness Jatomi.
„Zkušený trenér vidí, jestli máte správné držení těla, pozná dysbalance a také ví, kdy potřebujete pomoc fyzioterapeuta, nebo vám pomůže třeba s cviky proti bolení zad,“ dodává Jiří Tkadlčík.
Úprava životosprávy je nutná
Vhodné pohybové aktivity pro zhubnutí je třeba podpořit úpravou jídelníčku a pitného režimu. „Důležitá je vytrvalost, neměníte přece návyky z posledních 15 let během měsíce, že? Dejte si čas, výsledky se dostaví,“ říká Lenka Kaprhálová, mentorka a koučka v oboru zdravého životního stylu.
„Každý z vás potřebuje jiný model stravovacího programu. Důležité je zbavit se jak nadbytečných kilogramů, tak i stresu,“ dodává Lenka Kaprhálová.
Ujasněte si, proč chcete cvičit. Zda potřebujete být v kondici a zdraví, spálit tuky, nebo nabrat svalovou hmotu. Podle toho si pořiďte vybavení. Přečtěte si také článek Víte, jaká cvičení opravdu vytvarují postavu nebo Lednové diety: 5 tipů, jak vydržet hubnout déle než měsíc.
Už jste si domácí fitko pořídili? Poraďte ostatním, zapojte se do diskuse pod článkem!