Hlavní obsah

Jak si užít vánoční svátky a nepřibrat? Máme 8 tipů, díky nimž to zvládnete!

Foto: RossHelen, Shutterstock.com

Jak si poradit s vánoční stravou, abyste zůstali ve formě? Víme to a dokážeme vám poradit

22. 12. 2016

Nemusíte si upírat cukroví, salát ani silvestrovský přípitek. Pokud ale chcete o svátcích hřešit co nejméně, poradíme vám tu nejlepší cestu.

Článek

Vánočně prostřené stoly, rodinné návštěvy a silvestrovské oslavy mohou pro vaši životosprávu představovat hrozbu. Nevyhýbejte se jim a nic si striktně nezakazujte. Užívejte si promyšleně a neutrpí vaše chutě, zažívání ani linie.

1. Bez výčitek

Snědla jste při pečení pár rozlámaných rohlíčků? No a? Od toho jste se s cukrovím pekla. Dejte si, a s chutí. Když si i malé sousto vychutnáte, bude vám možná stačit právě jen to jedno.

A pokud vás přece jen sladký hřích tíží, napravte to hned. Nečekejte na novoroční předsevzetí zhubnout a okamžitě vyrazte na procházku nebo s dětmi bobovat.

2. Pozor na „zdravé" domněnky

„Cukroví z pohankové mouky, ovesných vloček, medu a ořechů je skvělé, ale kolikrát je kvůli velkému množství ořechů nebo kokosu daleko kaloričtější než klasické,“ upozorňuje Jana Havrdová, prezidentka Českého svazu aerobiku a fitness FISAF. Nic proti zdravému pečení, jen pozor, ať pod dojmem, jak je zdravé, nesníte takového cukroví dvakrát víc než klasického.

Foto: Barbara Neveu, Shutterstock.com

I ořechy a kokos jsou kalorické. Zde platí pravidlo jíst všechno s mírou

3. Pozor na ujídání

Množství spořádaného jídla neplatí jen pro cukroví. Jako správná kuchařka musíte vše ochutnat, ale opravdu je šestá lžíce salátu stále ochutnávání? Uždibování při vaření „se nepočítá“ a po pár dnech při pohledu na váhu nestačíte zírat.

Pokud si nedokážete poručit, zaveďte si blok nebo si stáhněte aplikaci do mobilu a zapisujte si každou maličkost, kterou vložíte do úst. Po prvním dni budete překvapená, a další už se určitě uhlídáte.

4. Nejezte celý den

Jedna ze základních pouček zdravého životního stylu praví, že máte jíst v pěti porcích za den zhruba každé tři hodiny.

Na Vánocích je nejhorší, že jíte pořád: tady cukroví od kolegyně, trdelník z trhu, kousek vánočky u babičky. Nemáte tušení, kolik jste toho vlastně snědla, a žaludek nemá čas na trávení. Zkuste i o svátcích dodržet pauzy mezi jídly.

5. Nepřidávejte si

Na návštěvě i vánočním večírku, kde se celou noc ochomýtáte kolem bufetových stolů, si dejte si na talíř od všeho, co vás láká, ale jen jednou, a pak talíř odevzdejte obsluze.

„Třetinu talíře radím zaplnit zeleninou – vytváří pocit, že toho máte hodně, zasytí a přijaté kalorie jsou skoro nulové,“ radí Jana Havrdová. Ovoci se spíš vyhněte, přísun cukrů z něj je v kombinaci s alkoholem většinou příliš.

Foto: Halfpoint, Shutterstock.com

Dejte si, na co máte chuť. Ale naservírujte si toho jen trochu, a už si pak nepřidávejte

6. Nepřestávejte se hýbat

Domácí pohodička u pohádek k vánoční idylce patří, ale nezůstávejte jen u ní. Kila navíc totiž pramení právě z utlumení pohybu. Máte celá rodina volno, využijte toho a vyrazte na vzduch. Kristýně Přibylové, která vede speciální dětské tělocvičny Monkey’s Gym, se osvědčila hra geocaching, při které pomocí GPS souřadnic vyrážíte hledat schránky s poklady.

„Jsme celá rodina spolu a nachodíme spoustu kilometrů na čerstvém vzduchu. Protože jde o hru o hledání pokladů, děti vůbec není těžké pro pohyb nadchnout,“ prozrazuje trenérka.

7. Ježíšek pomůže

Ještě nemáte nakoupené všechny dárky? Vybírejte ty, které vám s pravidelným sportováním pomohou, třeba pro kamarádku permanentku do fitka nebo boty na běh. Můžete pak chodit spolu. Když vám Ježíšek nadělí krokoměr, bude vás motivovat, pomůže stanovovat cíle a můžete snadno kontrolovat, jak se vám daří je plnit.

8. Važte se denně – výjimečně

Když si ráno stoupnete na váhu a překvapí vás kilo navíc, na další řízek se salátem si snáz necháte zajít chuť a zvolíte něco zdravějšího. S dennodenním vážením máte kila pod kontrolou a 1. ledna nebudete ze skokového nárůstu v šoku.

Čím o svátcích nejvíc hřešíte vy?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek