Článek
Minulý týden jsme vám nadšeně představovali nový šátek ProŽeny.cz by Jakub Polanka, dnes vám o nic méně nadšeně přiblížíme jeho tvůrce. Kdybyste měli v ruce životopis Jakuba Polanky, nejspíš byste se dočetli, že pochází se Sušice a že po střední textilní škole v Brně nastoupil na pražskou Vysokou školu umělecko-průmyslovou. Zatímco většina jeho spolužáků po škole hledala uplatnění, Jakub pokračoval ve studiu a jako vůbec první Čech vystudoval jednu z nejprestižnějších oděvních škol, pařížský L´Institut Français de la Mode. Ta navíc do každého ročníku přijímá pouhých deset studentů z celého světa.
Úspěch na sebe nenechal dlouho čekat a talentovanému návrháři se brzy naskytly doslova snové příležitosti. Spolupracoval se studiem Peclers Paris, které předpovídá směr módních trendů, a dostal se i k tak kultovním značkám, jako je Hermès, Louis Vuitton nebo Givenchy. Dodnes pendluje mezi Paříží a Prahou a tvoří kolekce, o kterých se vám bude zdát ještě dlouho poté, co je uvidíte. Jakub Polanka je prostě nej.
Čím jste se nechal inspirovat při navrhování potisku na šátek ProŽeny.cz?
„Věděl jsem, že chci pracovat s klasickým systémem opakování motivu a odlišného okraje, tak jako to můžeme vidět u šátků z padesátých let. Na šátek jsem nicméně uplatnil nový motiv – módní kresbu.“
Co bylo na celém procesu to nejtěžší?
„Při navrhování oděvů mívám většinou v ruce materiál a pracuji s ním ve formě 3D, vidím, jak se pohybuje kolem těla. Je to něco jako sochařina v pohybu. V případě kresby pro mě bylo nejnáročnější kreslit tak, aby po finálním opakování motivů vznikla zajímavá struktura v ploše.“
Proč zrovna černobílé provedení?
„Kombinací černé a bílé jsem chtěl podpořit klasické vyznění šátku, a navíc jsem chtěl umožnit jeho nositelkám, aby si ho dobarvily podle svých představ. Postačí k tomu barva na hedvábí. Vytvořil jsem tak jakési omalovánky pro dospělé :-).“
Šátky jsou u nás bohužel často vnímány jen jako doplněk pro postarší, usedlé dámy…
„A v této době jsou přitom doslova stavebním kamenem mnoha kolekcí, stačí si vzpomenout na značky Givenchy, Céline, Hermès, ale i třeba H Navíc se přece nemusí nosit jen na krku nebo na hlavě v rámci účesu. Pomocí broží a stuh se dají vázat a aranžovat kolem těla. To je výzva pro ženu každé věkové kategorie.“
Vaše šaty jsou stále populárnější. Chodí za vámi ženy s konkrétními představami, nebo zkrátka přijdou s tím, abyste jim „něco“ spíchnul?
„Když přijdou s tím, že by chtěly konkrétní šaty, které třeba viděly u nějakého návrháře, neuspějí. Nejsem diplomovaná krejčová a taková práce pro mě ztrácí jakýkoli smysl. Ženy za mnou chodí především proto, abych jim sám ukázal, co jim bude podle mého názoru slušet nejvíce.“
Jak si podle vás stojí čeští módní návrháři a tuzemská móda vůbec?
„Stále se trochu bojíme vyjadřovat oblečením naši osobnost a skrýváme se za styly mas. Ať už se to projevuje slepým následováním trendů nebo nošením stejných bund a džínů. Měli bychom si uvědomit, že móda je hra a že nám dává prostor pro vyjádření našich postojů a nálad. Co se týče českých návrhářů, pokud se u nás chtějí uživit, musí udělat spoustu kompromisů. A právě proto žiju jinde.“
Čeho byste chtěl v módě dosáhnout? Jaký je váš pracovní i osobní sen?
„Pracovní sen si právě prožívám :-). Dělám oblečení, které mne zajímá, ačkoli to často zůstává jen u skic. Při zakázkách naopak pracuji přímo s danou osobností a postavou ženy. Dva centimetry jinak často dělají divy. A pak mám spoustu osobních projektů ve spolupráci s umělci a fotografy, které mě baví. Různorodost a výzvy. To je to, co mě zajímá a inspiruje. Jak osobně, tak i pracovně.“
Chtěly byste „ ukořistit" nový šátek od Jakuba Polanky a navíc se naučit, jak ho stylově nosit? Nenechte si ujít náš článek Uvažte si šátek 9x jinak! anebo ho rovnou vyhrajte v naší soutěži!