Článek
Pořídit si jídelní stůl za nemnoho peněz nemusí znamenat, že budete dělat ústupky na kvalitě a krásném vzhledu.
„I pro výběr levné jídelní sestavy platí stejná pravidla jako u dražšího nábytku,“ říká Jana Strnadová z firmy Kika a dodává: „Kromě stability a vzhledu nezapomeňte na správný rozměr stolu pro požadované množství osob.“
Hledejte levné materiály
Mezi nejlacinější jídelní stoly patří výrobky s dřevotřískovými deskami a laminem, které imituje hladce lakované dřevo.
S lepeným laminátovým povrchem musíte ale zacházet více než obezřetně. Je nutné používat pevné prostírání, které oddělí horké talíře a hrnky od plochy. Ta může totiž po určité době vlivem tepla nabobtnat a po čase budete mít na stolové desce nevzhledné pukliny a oděrky. S prostíráním a podstavcem pod horké hrnce ale nic nehrozí.
Další možností jsou kovové stoly, lépe řečeno kovové konstrukce se skleněnou nebo MDF deskou. Takové jídelní sestavy jsou včetně židlí k dostání už od 2000 korun.
Třetí materiálovou možností je plast. Tady ale pozor. Vyzkoušejte si na prodejně stabilitu nábytku, především ověřte, zda se nohy pod tlakem neohýbají. Pravdou je, že kvalitní a dobře vypadající plastový nábytek může být mnohdy dražší než jídelní set z dřevěného masivu. Takový ale v prodejnách se sektorem až na výjimky nenajdete.
Co designové výstřelky?
Tady rozhodně neušetříte. Pokud jste si nedávno vyhlédli jídelní nábytek z kolekce světoznámého designéra, nezoufejte. Pořiďte si zatím levnější model, říkejte mu provizorní, a na ten vysněný si pomalu střádejte.
Jestli se vám nezamlouvá objíždění obchodů s nábytkem, vytiskněte si kvalitní fotku svého vytouženého stolu a navštivte dobrého truhláře. Pryč jsou totiž doby, kdy byla výroba nábytku na míru na pomyslné špici finanční dostupnosti. Možná se nakonec budete divit, kolik můžete zakázkovou výrobou u soukromníka ušetřit peněz oproti nákupu originálu za desetitisíce.
Každý nepotřebuje stůl
„V případě, že si kuchyň teprve zařizujete, můžete popřemýšlet o variantě snídaňového/jídelního pultu. Je to skvělá varianta pro společné prostory kuchyně a obývacího pokoje, kde bude fungovat jako optický předěl místnosti,“ tvrdí Jan Vacek ze studia Kdomážidlibydlí.
Vmalé kuchyni navíc ušetříte místo (další tipy, jak zařídit jídelní kout najdete ve článku zde). Nemusí to být však vysoký pult, ale třeba jen volné pokračování kuchyňské linky, které má vespod prostor pro zasunutí židlí a poskytuje i pracovní prostor.
U snídaňového, barového, prostě jídelního pultu se můžete potýkat s jeho výškou. Klasické jídelní židle je nutné nahradit barovými stoličkami, které nemusí být každému pohodlné. Věnujte proto pozornost konstrukci stoličky. Měla by být vybavena stupínkem pro snazší dosednutí. Nezanedbatelným aspektem je především její stabilita, proto vybírejte pečlivě.
Jak se rozhodnete? Budete dál večeřet v obýváku u televize, nebo si levně zařídíte šikovný jídelní kout? Jak to vypadá u vás doma?