Hlavní obsah

Jste bez partnera? V těchto chvílích bolí samota nejvíc!

Foto: Thinkstock

Samota má své klady i zápory. A někdy je opravdu bolestná

Být single není nic špatného, ale někdy je to těžké. Jakkoli si svobodný život užíváte, jsou chvíle, kdy na vás samota prostě dopadne. Tohle jsou nejpernější okamžiky, které prožívají lidé bez partnera.

Článek

Za normálních okolností vás nijak zvlášť netrápí, že jste sami. Ale jednou za čas přijdou chvíle, kdy je vám opravdu úzko. „Oslavy svatého Valentýna, narozeniny, Vánoce, to nebývá nic moc. Single lidé často začnou přemítat, co je vlastně správné, zda někde neudělali chybu a podobně,“ potvrzuje psychoterapeutka Lucie Horníková. Nejhorší jsou pak asi následující okamžiky.

1. Vánoce

Vánoční atmosféru nelze ignorovat. To byste museli být z kamene. Všichni mluví o rodině, o lásce, o tom, jak své blízké milují. Shánějí pro ně dárky, přemýšlejí, čím je asi potěší jejich polovička. A do toho televize plná zamilovaných filmů.

Jak to překonat: V době před Vánoci se co nejvíc zaměstnejte. Dělejte cokoli, co vás uchrání od nečinného lelkování. A na Štědrý den nebuďte sami, stravte ho s příbuznými či přáteli. A pokud opravdu nikoho nemáte, jeďte na dovolenou!

2. Nedělní večery

Večery obecně bývají kritické, nejhorší jsou ale ty nedělní. V týdnu jste totiž zmožení z práce, v pátek a v sobotu se dá vyrazit na večírek, ale co dělat v neděli? Ležet na gauči a přemýšlet, proč zrovna vám se láska vyhýbá.

Jak to překonat: „Když jsem byla single, začala jsem pro přátele, kteří byli také sami, ale chodili i ti zadaní, pořádat večeře. Byl to vždy skvělý závěr víkendu a člověk se necítil sám,“ radí kouč partnerských vztahů Lenka Černá.

Foto: Thinkstock

Neděle večer není zrovna dobrý čas na to lámat si hlavu tím, proč jste zůstali sami

3. Rodinné oslavy a svatby

Sejde se celá rodina, všude se to hemží dětmi a zamilovanými páry a málokdy se podaří vyhnout tetičkám či dokonce rodičům, kteří vás bombardují otázkami typu „Tak co ty? Kdy si někoho najdeš?“.

Jak to překonat: Zapomeňte na trapné úsměvy, vyhýbavé odpovědi a nebojte se být asertivní. Dejte jasně najevo, že vám jsou tyhle diskuse nepříjemné a nechcete je podstupovat.

4. Dovolená

Rádi byste cestovali, jenže s kým vyrazit? Koho by bavilo povalovat se sám na pláži nebo se toulat romantickými městy, aniž by se měl koho chytit za ruku?

Jak to překonat: „Nedoporučuji jezdit na dovolenou o samotě, to tak maximálně na tři dny. Spíš je dobré vyhledávat nějaké tematické zájezdy, kde můžete i někoho potkat,“ radí Lenka Černá. Takže žádné pobytovky u moře, ale třeba zájezd zaměřený na nějaký sport nebo zajímavý kurz, kde budou lidé se stejnými zájmy. Navíc jsou dnes i společnosti, které nabízejí výlety pro singles. Další možností jsou i dovolené s přáteli, ale s velkou partou, nikoli jako doprovod jednoho páru.

Foto: Thinkstock

Najděte si společnost, třeba kamarádky, které jsou také bez partnera, a podnikejte různé akce společně!

5. Akce se zadanými přáteli

Kolaudace nových bytů, oslavy narození potomka, narozeninové party nebo prostě jen obyčejný mejdan, na které vás pozvali vaši kamarádi. A vy víte, že drtivá většina (možná dokonce všichni) dorazí s partnerem. Být jedinou single bytostí opravdu nebývá příjemné.

Jak to překonat:„Řadě mých klientek třeba nedělá dobře chodit někam s kamarádkami, které mají děti. Doporučuji, ať opravdu raději tráví čas s lidmi, kteří jsou na tom podobně. Emoce v tomto případě bývají silné a je těžké je překonat,“ říká Lenka Černá.

Když už se na takové akci ale přece jen ocitnete, vyplatí se orientovat se na druhé, nikoli na sebe. Tedy ptát se druhých, jak se jim daří v práci a také se snažit vyhýbat tématům týkajícím se vztahů a rodiny.

A jak zvládáte tyto chvíle vy?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek