Hlavní obsah

Kam v srpnu: představení nového cirkusu, za levandulí i do pojízdné Baťovy kanceláře

Foto: bylandia.cz

Foto: bylandia.cz

Prázdniny jsou v polovině a to znamená, že je stále spousta zábavy před vámi. Možná už máte dovolenou za sebou, kufry uklizené a fotky vyvolané. Nebo odpočítáváte dny, kdy nastavíte out of office, domluvíte se sousedy zalévání kytek a odjedete za odpočinkem. Ale jistě máte v diáři i pár dní, kdy se vám budou hodit tipy na zajímavé tuzemské akce.

Článek

Kulturní život se opět rozjel na plné pecky a je občas až stresující, že nejde stihnout všechno. Co se tipů na zábavu a zážitky týče, vybrali jsme pro vás srpnovou všehochuť. A vy můžete inspirovat ostatní, pokud se ve vašem okolí koná něco zajímavého – diskuzi se meze nekladou.

Za kulturou pod širák

Letní divadelní scéna, letní kina nebo koncerty pod širým nebem mají nezaměnitelné kouzlo. Kam se můžete zajet podívat?

Letní Letná: To nejlepší z nového cirkusu již tradičně představí mezinárodní festival na pražské Letné, letos ve dnech 11.–31. 8. Na programu budou dechberoucí akrobacie českých i světových hvězd, divadelní i hudební představení a vizuální umění, stejně jako samostatná scéna pro děti.

Noc na Karlštejně v Mělníku: Od 28. 7. do 10. 8. si nenechte na Letní scéně nádvoří zámku v Mělníku ujít muzikál Noc na Karlštejně s Monikou Absolonovou (45), Marianem Vojtkem (49), Petrem Štěpánkem (73) a dalšími. Známý příběh o Karlu IV., který na hradě Karlštejn zakázal přítomnost žen, ale jeho manželka Eliška Pomořanská nařízení porušila, s krásnými písněmi Karla Svobody (†68), patří mezi nejoblíbenější české muzikály.

TrutnOFF BrnoON 2022: Tradiční trutnovský festival se již tři roky koná v moravské metropoli, ale ze své typické undergroundové atmosféry nic neztratil. Ve dnech 18.–21. 8. zahrají např. Sisters of Mercy, Aneta Langerová, Michal Prokop & Framus Five, Vypsaná fixa a další interpreti.

Koncert pro Mr. Shakespeara: Letní shakespearovské slavnosti mají novinku. Tradiční divadelní repertoár letos obohatí koncertem a vy se můžete těšit na velký letní mejdan, který vzdává hravou formou hold velikánovi světového dramatu. Autoři projektu přizvali např. Jitku Čvančarovou, Richarda Tesaříka, Kateřinu Pechovou a další skvělé muzikanty. V Praze je možnost navštívit koncert 29. července a 3. srpna, v Ostravě pak 8. srpna. S kódem KONCERT50 máte při on-line nákupu vstupenek slevu 50 %.

Foto: Seznam Zprávy/Michal Šula

Festival Letní Letná a představení skupiny Cirque Le Roux Foto: Seznam Zprávy/Michal Šula

Bylandia, novinka u Českého Brodu

Zábavních a zážitkových parků pro rodiny s dětmi najdete po Česku vícero a vlastně jich nikdy není dost. Je to ideální místo, kde zabavíte a unavíte potomky a strávíte tu klidně celý den. Bylandia je nově otevřeným parkem v Bylanech u Českého Brodu a na své si tu přijdou malé i větší děti a jejich rodiče.

Čeká tu na vás více než 150 zvířat, obrovská dětská hřiště s tobogány, tunely, skluzavkami, trampolínami a lanovými centry, ale i řetízkový kolotoč, aquapark apod. Nejmenší si vyhrají na pískovišti a houpačkách, dospělí ocení muzeum historických vozidel či preparovaných zvířat.

Foto: bylandia.cz

Zvířátka, hřiště i zajímavá muzea? To je BylandiaFoto: bylandia.cz

Zlín pro milovníky architektury i zvířat

Jste fanoušci městské turistiky? Tak to doporučujeme Zlín! Najdete tu rozkošné baťovské domečky ve stráních, nádherné parky, kde to žije.

Srdcem Zlína je tovární areál z červených cihel obklopený zalesněnými čtvrtěmi dělnických domků. Najdete tu architektonické skvosty: ředitelskou vilu či prosklený Památník Tomáše Bati. Na platformě 14|15 Baťův institut se konají koncerty a sídlí tu Muzeum jihovýchodní Moravy. V Baťově mrakodrapu 21 si domluvte projížďku pojízdnou kanceláří ve výtahu.

V Galerii Desítka se pak koná výstava, kde se seznámíte s tvorbou legendárního surrealisty Salvadora Dalího. A nezapomeňte na nejnavštěvovanější turistické místo Moravy Zoo Zlín.

Foto: zlinsko-luhaovicko.cz

Červené cihly jsou pro zlínský tovární areál typickéFoto: zlinsko-luhaovicko.cz

Food festivaly pro milovníky jídla

Food festivaly, pikniky v parcích nebo sezonní dobroty? Výlet za jídlem je vždycky dobrý nápad!

Slavnosti okurek Znojmo: 5. 8. se konají ve Znojmě tradiční Slavnosti okurek, kde vás čekají obrovské farmářské trhy, s kým jiným než se znojemskou okurkou v čele. Samozřejmostí je soutěž o nejlepší sterilovanou okurku a rychlokvašku, kuchařská show Romana Pauluse, cimbálovka apod.

Borůvkové hody pod Pradědem: Ve dnech 20.–21. 8. budou mít všichni v Malé Morávce a Karlově pod Pradědem pusy od borůvek. V místních restauracích i v parku se budou servírovat tradiční borůvkové knedlíky a další borůvkové dobroty, bude hrát živá hudba a na své si přijdou i soutěživci.

Slavnosti sklizně: V druhé polovině srpna ochutnáte v Levandulovém údolí na Berounsku vše, co k létu patří, a přitom můžete aktivně odpočívat při tvorbě vlastního bio čaje, slamáku, amuletu nebo třeba panenky. Na dožínkách si užijte speciality z českého kalendáře s hruškami, jablky, švestkami, borůvkami nebo cuketami.

F.O.O.D. piknik: 12. ročník na pražské Ladronce se koná 28. 8. a vy se můžete těšit na 120 stánků s dobrotami, hudbu k tanci i poslechu, relax zóny a osobnosti z české gastronomie. Parádní závěr prázdnin, co říkáte?

Foto: boruvkovehody.cz

Modrou pusu vám zaručí návštěva borůvkových hodůFoto: boruvkovehody.cz

Čtení pro děti

Léto a prázdniny jsou sice období, kdy se na povinnosti nemyslí, ale čtení je radost. Čtěte s dětmi, čtěte dětem.

Tramvaj plná strašidel (audiokniha): Ideální knížka na cesty je ta v audio podobě. A jestli máte děti, které se bojí tmy, je tato tou pravou. Davidovi se totiž před okny zjevuje tramvaj plná duchů a to mu brání v klidném spaní. Pomůžou mu bratranci a sestřenice vyřešit záhadu přízraku a zjistí malý kluk, proč se mu vlastně duchové zjevují?

Do nepaměti: Jasmína je obyčejná holka, která občas zapomíná, třeba když jde o úkoly. Chce si užívat, všechno pustit z hlasy. Ale když zjistí, že existuje Nepaměť, kde jí můžou ukrást všechny vzpomínky, znejistí. Vydá se do fantastického světa, protože o vzpomínky přijít nechce. Přidaná hodnota napínavého příběhu z říše poztrácených vzpomínek jsou zajímavé ilustrace.

Mušlenčiny léčivé pohádky: Prázdniny a dovolené jsou ideální možnost si s dětmi popovídat. A třeba i o tom, co se děje v našem nitru. Laskavé příběhy vám pomůžou lépe pochopit děti a jim vlastní emoce.

Foto: Archiv nakladatelství

Tramvaj plná strašidel, Petra Braunová, nakladatelství Témbr; Do Nepaměti, Tomáš S. Končinský, nakladatelství Albatros; Mušlenčiny léčivé pohádky pro dětskou duši, Romana Suchá, nakladatelství CPressFoto: Archiv nakladatelství

Reklama

Související témata:
Letní Letná