Hlavní obsah

Klára a její modely: Nejbláznivější módní kreace? O masopustu mají šanci

Foto: Jakub Jurdič

V čem na masopust? Můžete si dovolit modely, které byste si na sebe nikdy jindy nevzaly

Maškarní ples, masopustní tancovačka, karneval... Skvělá příležitost, jak být na chvíli někým jiným, jak se vyřádit v převlékání a natáhnout na sebe něco, v čem byste pro rohlíky nešly.

Článek

Jako dítě jsem maškarní milovala. V té době jsem jedním dechem hltala pohádky, zdálo se mi každou noc o vílách a příležitost stát se na jeden den nějakou pohádkovou postavou byla neodolatelná.

Jak už jsem určitě v nějakém článku zmiňovala, měla jsem bednu „na princezny“, ve které bylo mnoho spodniček a starých kombiné, do kterých jsem se téměř denně navlíkala a připadala si jako princezna. Ale takové maškarní, kde se do masky převlíkne spoustu dětí, to byl zážitek, to byla ta pohádka v přímém přenosu.

Mimo bedny „na princezny“ byla na půdě i velká skříň plná krabic, krabiček a ramínek s oblečením na maškarní. Šaty, sukně, kabáty, halenky, paruky, klobouky, škrabošky, šperky a mnoho dalších pokladů. To byla vždycky sláva, když byl karneval. To jsme si šly s mámou a se ségrou prohrabat krabice. Ach, ta lákavá možnost vzít si na sebe cokoli a být kdokoli.

Foto: Archiv Kláry

Víla s iPhonem :-)

Jako dítě jsem vystřídala celou řadu masek – baletka, nevěsta, Šípková Růženka, maková panenka... Pamatuju se, jak jsem obdivovala svoji kamarádku, která šla tenkrát za hašlerku. Modrou látku měla staženou u krku a u nohou a vypadala skvěle, úplně jako bonbon, ale nemohla v tom pořádně chodit a vlastně ani moc neviděla.

Foto: Archiv Kláry

Masky se setkávají na kopci

Tyhle vzpomínky ve mně probudil blížící se masopust, který u nás ve vsi jede ve velkém. Paní domácí napečou koblihy, přichystají pálenku a průvod masek chodí celou vsí, staví tam, kde je napečeno, a za doprovodu kapely na povozu se tančí, jí a pije. Sejdou se místní, ale i masky z Prahy a občas potkáte i zvědavé cizince.

Průvody masek z několika vesnic se vždy na západ slunce sejdou na Holém vrchu, kde utvoří několik velkých kruhů a tančí dokola. Je to přehlídka krásných kostýmů. Když slunce zajde, sejde se pomalu do naší vsi, kde se na několika místech hoduje, pije a tančí. Je to krása!

Foto: Archiv Kláry

My dva a loňský masopust

Tuhle sobotu se chystám opět do kola. Hrabu v krabicích a vymýšlím, co si vzít na sebe. Loni jsem šla za vesnickou vílu a můj muž za chasníka a právě teď vymýšlím masku na letošní masopustní tance. Letos už ale vymýšlím pro tři.

Jste tedy moc zváni k nám do Únětic! A neostýchejte se, nasaďte masku i když jste dospělí, je to skvělý pocit!

P. S.: Když už jsem mluvila o těch vílách, tak tady je o nich ukolébavka, kterou jsem složila se svým tátou pro moji Emilku a děti na Stream.cz!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.