Hlavní obsah

Kov, bílá, dřevo a šedá betonová stěrka: byt je industriální a minimalistický, ale přesto útulný

Foto: Tomáš Dittrich, Archiv Institutu bytového designu

Foto: Tomáš Dittrich, Archiv Institutu bytového designu

V Malešicích, pražské rezidenční čtvrti, si rodina pořídila byt v jednom z mnoha zde rostoucích developerských projektů. Aby mezonet o dispozici 5+kk byl podle jejích představ, požádala už v průběhu stavby o pomoc bytové designéry.

Článek

Když si pořídíte nemovitost v novém developerském projektu, má to oproti stavbě nebo rekonstrukci na vlastní pěst řadu benefitů. Každopádně nese to s sebou i nevýhody. Tyto projekty jsou zcela přirozeně řešené nanejvýš univerzálně, tím pádem často nemusí úplně vyhovovat potřebám rodiny. Přesně to byl případ malešického mezonetu, o jehož finální podobu se postaralo architektonické studio Terezy Janků.

Novostavbě chyběla osobitost

Ještě začátkem minulého století byly Malešice vesnicí mezi poli, loukami a vinicemi. Po připojení k Praze se staly nejdřív její průmyslovou částí a dnes platí za příjemnou rezidenční čtvrť s mnoha novými bytovými projekty. Většina z nich je samozřejmě naplánována velmi unifikovaně, proto majitelé stále častěji oslovují architekty již v průběhu stavby, kdy je ještě možné upravit většinu prvků nad úroveň hrubé stavby. Malešický mezonet o dispozici 5+kk řešila architektka Tereza Janků už od počátku velmi komplexně, tedy její práce zahrnovala i drobné dispoziční úpravy, návrhy koupelen, instalací a povrchových úprav.

Foto: Tomáš Dittrich, Archiv Institutu bytového designu

Unifikovaný interiér novostavby autorka přizpůsobila potřebám budoucích obyvatelFoto: Tomáš Dittrich, Archiv Institutu bytového designu

Útulno v černobílé

Těžiště práce architektonického studia ale samozřejmě bylo v zařízení interiéru, který měl být podle přání rodiny moderní i útulný zároveň. „Chtěli jsme docílit stylově čistého a osobitého interiéru, který by se snad dal nazvat industriálním minimalismem. Používali jsme hojně černé kovové prvky v kombinaci s bílou barvou, dřevem a šedou betonovou strukturou. Ačkoli se tato kombinace může zdát neosobní a studená, výsledek potvrzuje, že to tak být vůbec nemusí,“ říká Tereza Janků.

Dnes populární betonová stěrka měla i tady velké slovo. Autorka ji použila jak na nábytku (skříňky pod televizí), tak na stěně za jídelním stolem a na vybraných stěnách v horní koupelně. V koupelnách pracovala s kombinací betonově šedé, obkladů v imitaci dřeva a retro obkladu v podobě bílých kachlí typu subway, které zároveň dala jako obklad za kuchyňskou linkou. Strukturu obkladu zvýraznila šedou spárovací hmotou. Všechny koupelnové baterie a ostatní prvky jsou v černé barvě.

Foto: Tomáš Dittrich, Archiv Institutu bytového designu

V interiéru dominuje kombinace černé a bílé. Důležité je také dřevoFoto: Tomáš Dittrich, Archiv Institutu bytového designu

Kouzlo doplňků

Industriální vyznění interiéru podtrhují také skleněné dvoukřídlé dveře v černém kovovém rámu, které zde po kolaudaci instalovali mezi vstupní halu a hlavní obytnou místnost. Důraz autorka kladla i na výběr použitých svítidel a doplňků, které se mohou zdát jako detail, ale právě ony dodávají interiéru finální punc a napomáhají docílit zmíněné útulnosti a osobitosti.

Soutěž Interiér roku

V rámci soutěže Interiér roku jsou každoročně oceněny výjimečné soukromé i veřejné interiéry navržené českými a slovenskými architekty a designéry. S nejzajímavějšími účastníky vás postupně seznamujeme na našich stránkách. Hlavním mediálním partnerem soutěže je Seznam.cz.

Autoři interiérů realizovaných v roce 2021 se mohou do sedmého ročníku soutěže hlásit až do 28. 2. 2022. Novou kategorií je v tomto ročníku Soukromý interiér – nízkonákladové bydlení. Vítězové budou vyhlášeni 26. dubna 2022 v pražském Centru současného umění DOX. Všechny výherce a nominované z letošního i předchozích ročníků najdete na stránkách soutěže.

Reklama

Související témata:
Malešice