Hlavní obsah

Krásné dekorace s vánoční hvězdou. Inspirujte se!

Foto: 10 x Stars for Europe

Mnoho rodin na celém světě vidí poinsettii a vybaví si Vánoce

Milujete květinové dekorace? Do zimních domovů přinesou svěžest i punc luxusu, a to platí především o vánoční hvězdě, která je oblíbenou vánoční rostlinou po celém světě. Jak se o poinsettii starat, aby vám vydržela až do Vánoc? Poradíme!

Článek

Často si květinu zvanou vánoční hvězda pořizujete, aby dekorovala byt již během adventu. Ale mnohým z vás nejspíš nevydržela ani do Vánoc. Listy se zkroutily a opadaly, a rostlina zahynula. Proč? Neměla správnou péči nebo vhodné umístění.

Vánoční hvězda: Stanoviště a dobrá péče

Doma dejte vánoční hvězdu na místo, kde není průvan. Nebude se jí dařit ani na přímém slunečním světle nebo v blízkosti topných těles. Poinsettii vyhovuje světlé teplé místo s pokojovou teplotou mezi 15 a 22 °C.

Foto: Archiv firmy

Poinsettie mohou být jednoduchým a okouzlujícím dárkem vhodným pro každou příležitost

Poinsettie: Vodou šetřete

„Poinsettie nesmí přeschnout, aby prosperovala, potřebuje ale jen mírně vlhký substrát,“ upozorňuje Klára Mocová, floristka ze studia Remindspace a dodává: „Pokud bude přemokřená, může žloutnout a shazovat listy. Při převážení ji zabalte do papíru, aby nenastydla.“ Přelili jste ji? Vodu okamžitě z misky vylejte.

Foto: Archiv firmy

Málokterá rostlina může mít tolik podob a barev jako poinsettie

Vánoční hvězda je oblíbená po celém světě

V Mexiku, odkud pochází, a kde poinsettii nazývají květinou Štědrého večera (La Flor de Noche Buena), je s Vánocemi spojována už od 16. století. „Mezinárodní vánoční rostlinou se ale stala až začátkem 20. století, a to přímo na hollywoodském bulváru v Los Angeles, kde začala větvičky poinsettií poprvé úspěšně prodávat rodina německých imigrantů,“ připomíná Gabriela Bechynská ze Stars for Europe. A dodává: „V padesátých letech se už poinsettie pěstovala jako pokojová rostlina, kterou si zamilovaly domácnosti v celé Evropě.“

Foto: Archiv firmy

Luxusní aranžmá tradiční červené vánoční hvězdy ve vysoké čiré váze s přírodními doplňky je doslova uměleckým dílem

Poinsettie není jen zeleno-červená

Díky srdčitým listům a nejrozšířenějšímu červeno-zelenému zbarvení je ideálním symbolem tohoto svátečního období, pro které je tato kombinace barev tradiční. Kromě této varianty je oblíbená také krémově zbarvená poinsettie a oblíbené rostliny jsou k dostání v řadě dalších barev a stylů, což nabízí celou řadu možností pro vytvoření té nejlepší atmosféry.

Foto: Archiv firmy

Větvičku vánoční hvězdy použijte jako řezané květiny a naaranžujte ji třeba do šálku

Poinsettie: Krásná inspirace s vánoční hvězdou

Vánoční hvězda je tak ozdobnou rostlinou, že se její listy objevují jako dekor na ubrusech a prostírání, na papírových ubrouscích, umělé listy zdobí adventní věnce, girlandy a podobně. Další informace o této krásné květině a také inspiraci najdete v článcích Tajemství vánočních rostlin: Kupujete si jmelí, přestaňte s tím a Originální dekorace s vánoční hvězdou.

Nedaří se vám pěstovat vánoční hvězdu více let? V článku Fígly, jak pečovat o vánoční hvězdu najdete podrobný návod. A pokud hledáte další vánoční inspiraci třeba na adventní výlet, tipy na dárky či dekorace, prohlédněte si náš vánoční speciál. Tak krásné Vánoce!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.