Článek
Poinsettie, tedy vánoční hvězda, je rostlina nejčastěji červeno-zelená. Můžete ji však koupit také se žlutými, růžovými nebo melírovanými listeny. Barevná část na jejím vršku totiž nejsou květy, ale právě koruna z listenů. Květ najdete uprostřed a je tak nenápadný, že si ho skoro nevšimnete. Jak dlouho vám hvězda vydrží? To záleží i na tom, jakou jí dopřejete péči. Poradíme, co s ní!
Jak se o vánoční hvězdu starat
Málokterá rostlina je tak náchylná na nastuzení jako právě vánoční hvězda. „Stačí, abyste ji nesli z květinářství do auta v mrazu nezabalenou, a do druhého dne může opadat. Proto si ji nechejte na cestu vždy velmi dobře zabalit do papíru, ale opatrně – jakmile se listy nebo listeny polámou, musíte je odstřihnout a nevypadá už tak dobře,“ radí floristka Vlasta Černá z webu Infinity Flower.
Doma ji následně postavte na místo se stálou teplotou, rozhodně ne na parapet okna, které otvíráte kvůli větrání, ale ani tam, kam směřuje horko třeba z krbu – hvězda nesnáší výkyvy.
Jak vánoční hvězdu zalévat
„Ideální teplota prostředí je mezi 15 až 22 stupni. Stejně jako na průvan je citlivá i na zálivku. Ve chvíli, kdy začnou listy maličko vadnout, ji zalijte, ale v misce by neměla zůstat voda – takže zalévejte maličko nebo vodu vylijte. Vánoční hvězda se dá udržet do dalšího roku, ale je třeba počítat s tím, že horní červené listy opadají a květina zůstane zelená,“ vysvětluje Jitka Mandysová z květinové doručovací služby Fleurop.
Rostlina nemá moc ráda suchý vzduch, takže kolem ní občas rozprašte vodní mlhu. Můžete ji i s květináčem postavit do větší mísy s několikacentimetrovou vrstvou keramzitu – udržujte ho vlhký, ale tak, aby hvězda nestála ve vodě.
Jak hvězdu uchovat na další rok
Hodně záleží na tom, v jaké kondici jste rostlinu koupili a jak se jí u vás líbí. Když všechno klapne, je naděje, že vydrží do dalších Vánoc. Chce to ale péči.
Jak seříznout vánoční hvězdu
Až opadají barevné listeny, seřízněte stonek či stonky na výšku 10 až 15 centimetrů. Pozor, vytéká z nich jedovatá šťáva! Řez namočte do teplé vody nebo opalte, aby se zatáhl. Pak květináč přeneste do chladnější místnosti, kde je kolem patnácti stupňů, a po zbytek zimy zalévejte maximálně jednou za 14 dní.
Pěstování venku
S jarem přidejte: zemina by měla být stále vlhká, ale květináč nesmí stát ve vodě. Po „zmrzlých“ můžete dát hvězdu ven a sklidit až koncem září. Po celou dobu bude jen zelená.
Co dělat, aby další rok opět zčervenala
Hvězda patří mezi takzvané krátkodenní rostliny, takže je třeba jí zařídit odpovídající podmínky, tedy delší noc a kratší den. Na konci září vánoční hvězdu přestěhujte zpátky domů. První tři adventní týdny ji zakrývejte (např. kornoutem z novinového papíru) zhruba na 16 hodin denně tak, aby byla na světle jen osm hodin. A tím se myslí i umělé světlo v místnosti, případně i pouliční osvětlení.
Dekorace s vánoční hvězdou
Poinsettie je sama o sobě dost zdobná, takže ji stačí postavit doprostřed stolu v hezkém obalu. Chcete-li však něco přece jen maličko originálnějšího, inspirujte se následujícími tipy na dekorace s vánoční hvězdou.
Mísa s vánoční hvězdou
Větší rostlinu s více stonky anebo skupinku menších lze i s květináči posadit (nebo přesadit) do polévkové mísy. Zeminu či květináče překryjte mechem a dozdobte perličkami, korálky anebo třeba šiškami. Jen nepracujte s příliš mnoha odstíny, lepší je nechat vyniknout zářivou barvu hvězdy.
Vánoční hvězda do skla
Menší hvězdu můžete vložit i do sklenice od zavařeniny – a jestli ji budete mít třeba v kuchyni, klidně ji obsypejte červenou čočkou, rýží a kořením. Ovšem pozor, v tom případě ji dejte předem ještě do obalu nebo ji omotejte igelitem, který k těmto materiálům nepustí vodu – jinak nasáknou, nabobtnají a budou se tlačit ven ze sklenice.
Vánoční hvězda ve váze
Ačkoli se vánoční hvězda nedá použít jako řezaná květina, nikde není psáno, že ji nemůžete vložit do vázy i s květináčem. Pak ji zakryjte mechem a jako detail můžete do zeminy zapíchnout větvičky nebo skořicové tyčky jako my. Takto dlouhé seženete v hobbymarketech mezi vánočními dekoracemi.
Světelná vánoční hvězda
Dekorace, které svítí, jsou dvojnásob sváteční. Tak proč nenechat vánoční hvězdu pořádně zazářit… Stačí, když květináč obalíte alobalem – bude odrážet světlo, ale také bránit protékání vody. Pak ho posaďte do větší skleněné nádoby a mezeru vyplňte celofánem nebo klidně i igelitovými sáčky či bublinkovou fólií. Mezi tento materiál namotejte světelný řetěz – nejlépe na baterky, dekorace tak bude mobilnější.
Vánoční hvězda v novém kabátu
Potřebujete hvězdu nazdobit rychle? Pak obal květináče – a stačí i větší kelímek od jogurtu nebo zavařovačka – omotejte jutou, zbytkem látky nebo balicím papírem a upevněte stužkou. Jednoduché a díky krásné rostlině i efektní.
Kromě vánoční hvězdy jsou stálicí také barborky. Víte, jak na to, aby vám do Vánoc vykvetly?