Hlavní obsah

Křehký koláč z ricotty s pomerančovou kůrou

Hodnocení:
(50)
Foto: Anita Ponešová
Doba přípravy
30 minut
Doba vaření
55 minut
Náročnost
střední

Italská ricotta se podobá českému tvarohu, má ale sladší a jemnější chuť. Italové s ní umějí doslova čarovat: od předkrmů přes hlavní chody až po dezerty – tady všude najde uplatnění. V náplni tohoto koláče se snoubí se svěžími pomeranči a delikátní vanilkou.

Ingredience pro:
26 cm průměr formy
Na těsto
 • 300 g hladké mouky
 • 80 g cukru moučka
 • 100 g másla
 • 1 vejce
 • 1 žloutek
 • 1 špetka soli
Na náplň
 • 400 g ricotty
 • 1 vejce
 • 90 g cukru krupice
 • 2 lžičky pomerančové kůry
 • 1 lžička vanilkového extraktu
Článek

Krok 1: Na vál prosejte mouku s cukrem a špetkou soli, uprostřed vytvořte důlek a přidejte studené máslo nakrájené na kostičky. Dlouhým ostrým nožem začněte máslo sekat ze strany na stranu tak, aby z másla vznikly drobné vločky rovnoměrně rozptýlené v mouce – směs by měla připomínat hrubší drobenku.

Krok 2: Směs shrňte na hromádku a znovu vytvořte důlek. Do něj rozklepněte vejce, přidejte ještě jeden žloutek navíc a nejdřív vidličkou, poté rukama rychle zpracujte na pevné těsto. Z těsta vytvarujte plochý disk, zabalte ho do fólie a nechte v chladu rozležet alespoň dvě hodiny, ideálně ale do druhého dne.

Krok 3: Předehřejte troubu na 180 °C. Vychlazené těsto rozválejte na lehce pomoučeném válu na výšku asi 4 mm. Válejte směrem od středu k okrajům, pracujte rychle a těsto při práci pootáčejte, aby se nepřichytilo. Rozválené těsto zlehka namotejte na váleček a rozviňte nad koláčovou formou. Jemně ho upravte na dně i po okrajích. Přebytečné těsto odstraňte, vytvarujte z něj kouli a dejte znovu vychladit do lednice.

Krok 4: Dno i okraje těsta ve formě propíchejte vidličkou, těsto se pak nebude boulit a nebude trhat náplň. Přikryjte papírem na pečení a aby těsto zůstalo ploché a nevznikaly v něm vzduchové bubliny, zatižte ho fazolemi (můžete použít jakékoliv sušené luštěniny, prodávají se i speciální keramické fazole na pečení). Vložte do trouby a pečte „naslepo“ 15 minut.

Krok 5: Na náplň dobře omyjte pomeranče a oranžovou část kůry nastrouhejte na jemném struhadle (pomeranče snězte, obsahují řadu prospěšných látek). Vyšlehejte vejce s cukrem dohladka, přidejte pomerančovou kůru, vanilkový extrakt a ricottu a znovu prošlehejte tak, aby se všechny suroviny spojily do jemného krému.

Krok 6: Předpečený korpus nechte chvíli zchladnout. Vlijte do něj připravenou náplň a ozdobte zbytkem odloženého těsta – můžete z něj na povrchu vytvořit klasickou mřížku nebo vykrájet menší tvary a rozložit po okrajích těsta.

Foto: Anita Ponešová

Nejlepší je odleželý v ledničce

Krok 7: Naplněný koláč pečte asi 45 minut při 180 °C, náplň by měla lehce zezlátnout. Upečený nechte vychladnout a odležet – nejlepší je, když ho po vychladnutí necháte krátce proležet v lednici. Podávejte lehce posypaný moučkovým cukrem. 

Jemná ricotta je opravdu všestranná surovina, zkuste tyto recepty s ricottou. Pokud teď na podzim máte i dost vlašáků, zkuste některý ze sladkých moučníků s ořechy

ynezorPumanzeSaNyknalC
7. 10. 2021

Reklama

Sdílejte článek