Hlavní obsah

Pro pamětníky i milovníky dějin: Kde byl 17. 11. 1989 Václav Havel a kde je pamětní deska událostí?

Foto: Profimedia.cz

Foto: Profimedia.cz

Listopadové události roku 1989 zcela zásadně změnily podobu naší země. Proto si každoročně připomínáme Den boje za svobodu a demokracii. Vyplňte kvíz a ověřte si svoje znalosti moderních českých dějin. Jak jste na tom?

Článek

Od sametové revoluce letos uběhne 33 let. Události 17. listopadu 1989, ale i ty, které předcházely či následovaly, vedly k politickým změnám, které zcela zásadně změnily život v tehdejším Československu. Co o nich víte, si teď můžete ověřit v zábavném vědomostním kvízu.

1. V souvislosti se státním svátkem 17. listopadu se zmiňuje především sametová revoluce. Svátek ale připomíná také den, kdy byly v důsledku studentských nepokojů uzavřeny české vysoké školy. V kterém roce se to stalo?
2. Jak se jmenovalo politické hnutí, které vzniklo v Praze dva dny po 17. listopadu 1989 jako reakce na tvrdé zásahy proti studentům na Národní třídě?
3. Víte, kde se 17. listopadu 1989 nacházel Václav Havel?
4. Proč se během demonstrací cinkalo klíči?
5. Tisíce studentů se sešly 17. listopadu 1989, aby si připomněly výročí uzavření vysokých škol. Na jakém místě to bylo? Až později se dav přesunul na Vyšehrad a na Národní třídu a v zásadě tak začala sametová revoluce.
6. Které z následujících hesel nepatří mezi slogany sametové revoluce?
7. Která známá pražská stavba má na fasádě pamětní desku připomínající události 17. listopadu 1989? Každoročně sem davy lidí přicházejí zapálit svíčku.
8. Po událostech 17. listopadu došlo k odstoupení vedení komunistické strany. Kdy přesně se to stalo?
9. V úterý 21. listopadu se na Václavském náměstí sešlo 200 tisíc lidí. Vzpomenete si, jakou píseň jim z balkonu Melantrichu zazpívala Marta Kubišová?
10. Jak dnes zní celý název státního svátku, který připomíná události 17. listopadu?

Tak co, máte všechny odpovědi zkontrolované? Pokud ano, vyhodnoťte si test.

Reklama