Hlavní obsah

Lámou se vám nehty? Moc uklízíte, nebo málo jíte. Vyberte si!

Foto: Profimedia

Za tím, že se vám najednou lámou a třepí nehty, může být zdravotní důvod, ale třeba i jen to, že to přeháníte s uklízením

Začaly se vám lámat nehty? Možná za to může mytí oken a jarní úklid, ale třeba i problémy se štítnou žlázou nebo nedostatek minerálů. Zjistěte pravý důvod a zakročte!

Článek

I zdravý a pevný nehet se může ulomit nebo zatrhnout, většinou tlakem nebo nárazem. Pokud se vám nehty lámou bez zjevné příčiny, je to problém. Pak je prohlédněte a hledejte, zda na nich nejsou nějaké barevné skvrny nebo rýhy.

I podle toho lze usuzovat, co jim chybí. Nejčastěji to jsou vitaminy, zvláště ze skupiny B, ale i vápník, hořčík, zinek a železo. Jestliže si jste jisti, že všechny tyto látky tělu dodáváte v dostatečném množství, a stejně vaše nehty nestojí za nic, pak hledejte příčinu ve stresu, problémech se štítnou žlázou nebo hormonálních změnách souvisejících například s přechodem.

V posledně jmenovaných případech už je dobré se obrátit na lékaře a stav s ním konzultovat. K lékaři byste měli vyrazit i v případě, že jídelníček upravíte, ale ani po měsíci se to na nehtech neprojeví.

Foto: Profimedia

Nehty nestříhejte, ale jen je opilujte jedním směrem

Za nevalnou kvalitou nehtů ale může klidně být i víkendový maraton, při kterém zvládnete vše od oken přes vyčištění koberců až po vycídění celé kuchyně. Hospodyňka ve vás jistě plesá, ale ruce a nehty mohou být přesušené a dát je dohromady může trvat i pár týdnů.

„Nehtům můžete nevědomky ubližovat i přesušováním při odlakovávání. Třeba i proto, že odlakovač důkladně nesmyjete vodou, ale necháte ho na ně dlouhodobě působit,“ varuje Jana Moravcová, manikérka a nehtová designérka Fitness centra & Body care studia ze Lhoty pod Libčany.

Jak vylepšit stav nehtů?

Pokud nejste s kvalitou a vzhledem nehtů spokojené, začněte změnou jídelníčku a s pravidelným promazáváním mastnějšími krémy, používáním vyživujících a zpevňujících laků a správnou manikúrou. „Nehty nikdy nestříhejte, ale jen zapilujte jedním směrem, aby se netřepily. Pokud trpíte na záděry a tvrdnutí kůže v okolí nehtů, vmasírujte několikrát denně na tato místa olej,“ radí Jana Moravcová.

Foto: Profimedia

Nehtům svědčí i promazání a promasírování

Dejte jim najíst

Základem úspěchu je ale jídelníček, ve kterém bude dost látek, které zdravé nehty potřebují. „Zařaďte do něj mléko, sójové výrobky a rýži natural – je v nich posilující biotin. Vitamin C se zas postará o prevenci vzniku záděr. Pravidelně si dopřejte čerstvou zeleninu – ideálně zelenou, žlutou nebo oranžovou, ve které je provitamin A a hořčík, celozrnné potraviny zas dodají zinek,“ radí Jana Moravcová.

Pokud nehty rostou pomalu, jsou křehké a třepí se, pak si přidejte ještě semínka, ořechy, ryby a kvalitní, za studena lisovaný olej – dodají nenasycené mastné kyseliny a kolagen.

Nehtům ale můžete prospět i vyživujícím zábalem. Nemusíte utrácet za ty z drogerie, protože stejně účinné zvládnete vyrobit i doma. Stačí kombinace kvalitního oleje a medu (v poměru dva ku jedné). Můžete je máčet i do olivového nebo ricinového oleje nebo vlažného odvaru z kopřiv. „Lze doporučit i klasickou japonskou manikúru, která pracuje se včelím voskem nanášeným na nehty,“ říká Jana Svobodová.

Trpíte na lámavé nehty? Prozraďte nám osvědčené metody, jak je dát do pořádku!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.