Hlavní obsah

Líbí se vám dřevostavby? Inspirujte se rodinnými domy na míru!

Foto: Atelier Molnár-Peráček

Dřevostavba nazvaná Dům pod dubem kompenzuje malou zastavěnou plochu kvalitními materiály, zpracováním, energetickou úsporností a uživatelským komfortem

Dřevostavby nabízejí úsporné a komfortní bydlení. A mnohdy také nápadité provedení, jak dokládá trojice rodinných domů, které nedávno vyrostly na Slovensku.

Článek

Všechny rodinného domy spojuje prvek originality, byly navržené na míru svým majitelům.

1. Krásně otevřený prostor

Nízkoenergetickou stavbu se sedlovou střechou navrhli architekti Martin Boleš, Aleš Berec a Erika Bányayová a našli byste ji ve Staré Ľubovni. „Lehkou obvodovou konstrukci tvoří dřevěné sloupky vyplněné tepelnou izolací a tu vyztužují nosné betonové stěny a ocelové sloupky, které jsou součástí fasády. Jinak se na fasádu použil sibiřský modřín bez povrchové úpravy,“ uvádí Martin Boleš.

Foto: Martin Boleš

Dům se jmenuje T a jde o iniciálu majitele objektu. Užitná plocha je 142 m^2, zastavěná plocha 178 m^2. Rozdíl mezi nimi tvoří tloušťka obvodových stěn a fakt, že horní podkrovní prostory se nepočítají do užitné plochy

Pokud máte rádi všechno dobře spočítané, můžeme říci, že jde asi o 3 + 1. Proč „asi"? Dům je vymyšlený jako otevřený prostor (byť i tady najdete dveře), do kterého jsou zasazené dvě kostky, v nichž se skrývají koupelny, komora a technická místnost. Nad těmito „kostkami“ se nacházejí multifunkční prostory, které se dají využít různě – jako herna pro děti, relaxační místnost, pracovna… Ale život čtyřčlenné rodiny se odehrává hlavně v přízemí.

Z mnoha zajímavých prvků jmenujme například originálně řešený úložný prostor – podél severní stěny vede až 14 metrů dlouhá šatní skříň.

Foto: Martin Boleš

Provozní měsíční náklady tohoto nízkoenergetického domu se pohybují do 100 eur

2. Originálně a úsporně

Přízemní objekt se sedlovou střechou, který obývá pětičlenná rodina, se nachází v regionu Záhorie.

Konstrukce představuje difúzně otevřenou dřevostavbu založenou na základové desce na zhutněném pěnovém skle. Dům orientovaný na jih je postavený v pasivním standardu, má kompaktní tvar a dobře zaizolovanou obálku.

Foto: Atelier Bizoň

Zastavěná plocha tohoto pasivního domu je 323 m^2, užitná pak 149 m^2 . Podél stavby vede velkoryse koncipovaná terasa

„Důraz se kladl na vzduchovou neprodyšnost a řízené větrání,“ upřesňuje autor návrhu, architekt Daniel Bizoň. A dodává, že v projektu použil tyto technologie: tepelné čerpadlo vzduch – voda, podlahové topení, takzvané sálavé stropní chlazení (praktické například v horkém létě) a inteligentní elektroinstalaci. Zajímavá je rovněž reálně spotřebovaná energie na vytápění, jde o 14 kWh/m2 za rok.

Pro život je však neméně důležité i samotné místo. Dům se nachází v klidné, tiché ulici. Přístup k němu je ze severu, všechny obytné místnosti směřují na jih a rovněž z každého pokoje můžou jeho obyvatelé vyjít na terasu. Pak se jim nabídne celkový pohled do zahrady, která je záměrně přirozeně upravená. Luční trávník vede až k molu nad potok, poblíž se nacházejí olše.

Foto: Atelier Bizoň

Majitelé domu si kromě nízkých provozních nákladů pochvalují velký komfort bydlení. Netrápí je plísně ani takzvaná chladná místa

3. Kompaktní řešení

Dřevostavba s poetickým názvem Dům pod dubem je zajímavá z více důvodů. Pro svou tříčlennou rodinu ji navrhl architekt Ľubomír Peráček ml., ve spolupráci s architekty Ľubomírem Peráčkem st. a Jurajem Molnárem. Jde o dům stavěný převážně svépomocí na ploše 51 m2 (užitná plocha je 90 m2), který respektuje kouzelnou okolní krajinu – lužní lesy.

Foto: Atelier Molnár-Peráček

Dvoupodlažní dřevostavba o půdorysu 4,9 x 9,5 metru nedávno vyrostla v bratislavské metropoli

Základním prvkem dřevostavby jsou masivní dřevěné panely (CLT), fasáda je odvětraná, s použitím modřínu a vláknocementových desek. „CLT dřevěný masiv je ve velké míře ponechaný přiznaný i v interiéru bez povrchové úpravy,“ říká Ľubomír Peráček ml.

Dům má podobu kompaktního hranolu, jen část horního podlaží se proměnila v otevřenou dřevěnou terasu. Další, částečně krytá terasa, se nachází v přízemí a navazuje na hlavní obytnou místnost. Ta směřuje na tři světové strany, přičemž její největší skleněná plocha míří na sever. Pro někoho možná trochu paradox, ale i toto řešení má svůj záměr – je to kvůli velkému dubu, který tvoří živoucí dominantu pozemku.

Foto: Atelier Molnár-Peráček

Z hlavní obytné části se vychází na krytou terasu

Jak se vám líbí ukázkové dřevostavby?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama