Hlavní obsah

Luxusní dekorace z dýní: Tyhle vám doma vydrží i několik týdnů

Foto: Mona Martinů

Dýně tentokrát nebudou vydlabané, ale ozdobené. Tady jsou tři tipy na interiérové dekorace se špetkou glamour stylu. Ale neděste se, není to nic složitého, stačí pár blyštivých drobností a barvy.

Článek

Ať už svátek Halloween slavíte nebo ne, dýně byste v tomto období neměli přehlížet. Velké, malé, oranžové nebo zelené, říjnu tato zelenina sluší. Než si uvaříte zahřívací polévku, nenechte je jen tak zahálet. Máte možnost tradičního dlabání a vyřezání strašidelného obličeje, ale to je paráda jen na pár dnů. Pokud dužinu nijak mechanicky nenarušíte, můžete mít dýně vystavené v kuchyni nebo obýváku klidně dva týdny (Hokkaidó i měsíc). Nic se s nimi nestane.

Foto: Mona Martinů

Budete potřebovat dýně, barvy, štětec a misku na rozmíchání, ozdoby a lepidlo

Máte-li čas a chcete si s dětmi udělat výlet, najděte si na internetu pěstitele v okolí a vyrazte za ním. Určitě bude mít plný dvorek oranžových nádher, pravděpodobně i v dobré kvalitě, jen si vybrat. Pokud zápasíte s časem, stačí zajet do supermarketu nebo krámku se zeleninou a určitě také budete úspěšní.

Na druhu nezáleží

My jsme vybrali tři nejčastější druhy Hokkaidó, špagetovou a máslovou. Mají rozdílné tvary, barvy a v neposlední řadě i rozdílně chutnají. Baculatá oranžová má poněkud hrbolatý povrch, ale ve výsledku to nepůjde vůbec poznat. Špagetová i máslová jsou krásně hladké. Tvar si pohlídejte už v obchodě, aby dýně hezky stála.

Slupka dýní je poměrně silná a při následném vaření se bude stejně odstraňovat, takže není třeba mít strach z barev, kterými je budete natírat. Kdybyste přece jen měli pochybnosti, sáhněte po takzvaných prstíčkových barvách. Vy, co máte malé děti, je jistě znáte. Mohou je používat už batolata a jsou zdravotně nezávadné i při požití.

Stříbrné, nebo přírodní?

Co se týče ozdob, stačí zajít do dobře zásobeného papírnictví pro samolepky. Pokud chcete ušetřit, kupte stříbrný nebo zlatý balicí papír a vystřihněte, případně vyrazte raznicemi tvary. Ozdobný provázek s navlečenými korálky také udělá velkou službu. V galanterii pořídíte barevné flitry v různých tvarech (sáček přijde na zhruba 20 korun). Ostatní dekorace vyberte podle momentální nálady a nabídky, porozhlédněte se po třásních, peříčkách, zbytcích krajky nebo saténových kytičkách. Poměrně velký výběr bývá v bílé, ve svatebním koutku.

Přírodní verzi bez nákupu „cetek“ pořídíte na procházce. Nasbírejte větvičky šípků a květy bodláku, přestříkejte je stříbrným sprejem a máte originální ozdobu.

Foto: Mona Martinů

My jsme použili klasické tempery, na stříbrnou verzi pak syntetický lak ve spreji. Pro růžovou dekoraci budete potřebovat poměrně hodně běloby, výsledný odstín si namíchejte v nějaké mističce (třeba od jogurtu). Nanášejte v tenké vrstvě štětcem, po důkladném zaschnutí přetřete ještě jednou.

Foto: Mona Martinů

Ozdobení je pak už otázkou několika minut. Samolepky drží samy, ostatní tvary přilepte univerzálním lepidlem, které po zaschnutí zprůhlední. Provázek s perličkami jen „ledabyle“ obtočte kolem horní stopky.

Foto: Mona Martinů

Stříbrné sluší tón v tónu laděné ozdoby. Flitry ve tvaru kytiček jsou levné, výborně se s nimi manipuluje a udělají tolik parády! Lepidlem s úzkým dávkovačem nakreslete vzor, na který vysázejte ozdobičky vedle sebe. Jde to jak po másle.

Foto: Mona Martinů

Z mdlé béžové je třpytivá s pruhy! Nevzhlednou stopku, která se špatně barví, zkuste zakrýt smotanými třásněmi nebo krajkou.

Foto: Mona Martinů

Protáhlá s baňatou spodní částí si přímo říká o lidské připodobnění: z jemných peříček uděláte havajskou sukýnku a límeček se zapínáním vytvarujete z perliček. Nakonec mašli, a je hotovo!

Podzimní dýňová dekorace může být zasněná, s rockovým nádechem, ale i sexy. Je to jen na vás a ozdobách, které použijete. A až vás interiéroví krasavci omrzí, určitě oceníte Tři recepty z dýně: pikantní polévka, slaný koláč i rizoto  nebo je můžete proměnit v luxusní dýňovou hořčici 

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek