Článek
Časopis Žena +
Není tričko jako tričko
Maminka radostně nakupuje především rozmanité kousky dětských oděvů. Všechno doma pečlivě vypere, vyžehlí a s láskou uloží do skříně. Jaké potom prožívá překvapení, když její čtyřměsíční vnouček začne v jednom z těch roztomilých oblečků měnit barvy jako zkušený chameleon a předvádět celé spektrum pupínků.
Bohatší o tento zoologický zážitek ale nemusíte být jen po nákupu v některé z asijských prodejen. I značná část textilních výrobků prodávaná ve velkých obchodech renomovaných značek má ve svém rubu všitou cedulku s deseti písmenky - Made in China.
Kůži ozdobenou tvarově a barevně zajímavými ornamenty, nad kterými zaplesá srdce nejednoho kožního lékaře, si můžete odnést z jakéhokoliv obchodu.
Jak se to může stát? Odpověď je velmi prostá a kombinuje dva faktory. Prvním z nich je fakt, že při dnes běžně používaných chemických procesech během zpracování se označení 100% bavlna, hedvábí či vlna poměrně dost vzdaluje představě přírodního materiálu. Faktorem druhým je skutečnost, že alergie všeho druhu jsou již zařazeny na seznam civilizačních chorob.
Královniny nové šaty
Než vyházíte obsah všech skříní a začnete zuřivě sledovat každý milimetr těla svých ratolestí, zamyslete se nad tím, zda i vaše konání nemá vliv na „nemocný" textil.
Upřímně se přiznám, že občas podlehnu touze po pateru nových kalhot či zaručeně in ponožkách za báječnou cenu. Po pár měsících překvapeně nacházím v šatně vykopávky, které jsem NIKDY neviděla. Žena je tvor zdobný, přirozeně, ale množstvím krásných věcí také náležitě zblblý. A neboť vše na světě se řídí pravidlem nabídky a poptávky, za mnoho pupínků si tak můžeme částečně samy. To kvůli uspokojení našich tužeb dochází k rostoucí produkci chemií nakrmené bavlny.
Bavlna se dnes pěstuje na 5 % orné půdy světa a její konvenční pěstování je provázeno použitím vysoce jedovatých pesticidů a prostředků na likvidaci listů. Alternativou je bavlna organická neboli biobavlna, kterou už určitě zná velké množství rodičů dětí s atopickou dermatitidou a jinými kožními problémy. Ti se už naučili hlídat složení textilu.
Jak nakoupit?
Před nákupem nového oblečení si musíme uvědomit pár věcí.
Zatímco u biopotravin je kvalita přísně hlídaná a u biokosmetiky nám kvalitu těch pravých bioproduktů zaručují certifikáty, u bavlněných výrobků zatím žádná záruka neexistuje. Proto nezbývá než se spolehnout na solidnost výrobce a prodejce. V případě pochybností můžeme prodavačku požádat o certifikát (více na www.elastiko.cz). Nedá se ovšem vyloučit, že některá „odbornice" za pultem o takovém certifikátu uslyší poprvé v životě...