Hlavní obsah

Manuál k výchově syna: Nechcete, aby byl hrubý, ale ani slaboch?

Foto: Thinkstock

Jak vychovat z malého kluka správného chlapa? Úkol velmi těžký, ale ne nemožný. Náš článek vám poradí

3. 4. 2015

Vychováváte syna? Tak to určitě víte, že to není žádná legrace. Jak správně s chlapečkem „zacházet“, aby z něj nebyl slaboch ani hrubián, a jak dát budoucímu muži dobré základy do života?

Článek

Má být citlivý, ale ne zženštilý. Empatický a současně sebejistý. Musí se dělit se ženou o povinnosti, a přitom ji umět ochránit. Přesně tohle se chce po dnešním muži, a matky mají před sebou nelehký úkol – takové prima chlapy vychovat ze svých synků. Je to vůbec v lidských silách, zvlášť když jsou na to často samy?

Měření sil ke klukovství patří

„Někdy jsem z nich na prášky,“ stěžuje si naše čtenářka Veronika na své dva syny, sedmiletého a devítiletého. „Neustále se kopou do nohou, nadávají si do impotentů, stihnou se porvat i cestou výtahem do čtvrtého patra. Když si hrají s autodráhou, tak je to samé beng a prásk, jedna srážka za druhou. A mluvit potichu asi vůbec neumějí, jen řvou a bučí,“ ulevuje si vyčerpaná matka. Není si jistá, jak se k chování synů postavit. Mávnout nad ním rukou s tím, že agresivita ke klukům zkrátka patří, nebo se je pokusit trochu „zcivilizovat“?

„Není třeba si dělat starosti, agresivní hry neznamenají, že z chlapců vyrostou násilníci a kriminální živly,“ usmívá se rodinná poradkyně Ludmila Jandová. „Poměřují tak svoje síly, učí se ovládat energii a odhadovat intenzitu ran. Matka by měla jen stanovit jasná pravidla, která zaručí bezpečnost, třeba že se neútočí na hlavu.“

Foto: Thinkstock

Pokud se váš syn někdy popere s ostatními chlapci, neznamená to, že z něho vyroste hrubián. Kluci si prostě potřebují vymezovat hranice

Gentlemani nesmí vyhynout!

Současně by ale kluci měli od malička dostávat jasné signály, že se takhle mohou chovat jeden ke druhému, určitě ale ne ke slabším – především k děvčatům. V ideálním případě by měl budoucí muž okopírovat galantnost od svého otce, případně od jiného muže v rodině nebo v okolí.

Ale i maminka může syna k takovému chování pobízet. Pomohl kamarádce na výletě přes potok? Zastal se jí, když kluci ve školce chtěli hrát fotbal s její panenkou? To je důvod k pochvale. Je ale třeba začít opravdu odmalička. S prvními náznaky puberty začnou být holky „blbé“ a „trapné“ a s projevy galantnosti je na několik let utrum.

Ženské a mužské práce? Nic takového neexistuje!

Pravidelné domácí povinnosti, a to už odmalička – to je jedna z nejlepších věcí, které můžete pro svoje děti udělat (více o tom, jaké práce může dítě v kterém věku dělat a proč je to tak důležité, se dočtete tady). A platí to pro kluky stejně jako pro holky.

Není vůbec žádný důvod, proč by synáček nemohl věšet a skládat prádlo, mýt a utírat nádobí, škrábat brambory. A až trochu odroste, začněte ho zasvěcovat i do žehlení a vaření. Uděláte tím něco opravdu důležitého pro jeho budoucí život i partnerský vztah: za prvé bude považovat za úplně normální, že tyhle věci dělá, a za druhé bude vědět, jak na to.

Foto: Thinkstock

Vztah mezi matkou a synem je extrémně důležitý!

Vyhněte se citovému vydírání

Všichni kluci ale nejsou jen raubíři, kteří trhají kalhoty a mluví sprostě, pokud jim to někdo nezatrhne. Jsou i ti citliví a introvertní. Právě oni jsou ohroženi něčím, co psychologové nazývají mateřský komplex.

„Nazývá se tak snaha udržet si vliv na syna a zabránit prostorovému, ale i citovému oddělení dospělého dítěte. Díky němu může být z mladého muže vychován maminčin miláček,“ uvádí psycholog Tomáš Novák. Taková manipulativní matka to samozřejmě „myslí dobře“. Ona přece nejlíp ví, co je pro jejího syna nejlepší a miluje ho nejvíc ze všech lidí na světě.

Tenhle přístup je zrádná past, které je třeba se vyhnout jediným způsobem: nikdy nedopusťte, aby byl váš syn jediným smyslem vašeho života. Pokud spolu žijete sami, nestavte syna do role zástupného partnera. Nechte ho dýchat a včas ho nechte jít, fyzicky i psychicky.

Také máte syna? A jak to s ním zvládáte?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek