Hlavní obsah

Manžel začátečník: Výměna lustru bez ostudy. Krok za krokem

Foto: Alexandra Fráňová

Přinesli jste si domů zbrusu nový lustr a těšíte se, až vám ozáří obývací pokoj… Jenže pak si uvědomíte, že ho nejprve budete muset pověsit. Že vás čeká práce s elektrikou a že vlastně nejste zas až takový kutil. Nebojte, vyměnit lustr zvládnete za pár minut. A bez větších potíží!

Článek

Ačkoli tuhle práci zvládnete hravě i napoprvé, nikdy nepodceňujte bezpečnost. Jednak budete pracovat ve výšce, takže si připravte bytelné schůdky či stoličku, jednak budete manipulovat s elektrickými dráty – a těch se nikdy nedotýkejte, pokud jsou pod proudem!

Nebudete potřebovat ani žádné sofistikované kutilské náčiní. Vystačíte si se šroubovákem (a u některých typů lustru nebudete potřebovat ani ten), a pokud ji máte, můžete si vzít na pomoc i zkoušečku elektrického proudu (ale jak uvidíte, není bezpodmínečně nutná).

A jak začít?

Foto: Alexandra Fráňová

1.

Ještě než se vůbec dotknete lustru, je naprosto nutné vypnout pojistky. Bez tohoto opatření se do žádné práce s elektrickým vedením nepouštějte (a nejen při výměně osvětlení).

Foto: Alexandra Fráňová

2.

Většinou jsou jednotlivé pojistky popsané, takže budete vědět, zda vypínáte tu správnou. Pokud si ale nejste jistí, stačí jednoduchý test – prostě zkoušejte jednotlivé pojistky a k tomu rozsvěcejte lustr. Až se nerozsvítí, víte, že jste vypnuli tu pravou. Nebo prostě vypněte pojistky v celém bytě. Je to lepší než se splést, zvláště když jde o zdraví (a v tomto případě může jít i o život).

Foto: Alexandra Fráňová

3.

Nyní přichází na řadu kryt, který u stropu zakrývá dráty elektrického vedení a lustru. U některých svítidel drží kryt na místě pomocí šroubku, který jednoduše povolíte (u jiných kryt prostě sejmete lehkým tahem).

Foto: Alexandra Fráňová

4.

Nyní je na řadě odpojení drátů starého lustru (opět připomínáme, že si musíte být bezpodmínečně jistí, že nejsou „živé“, tedy pod proudem). Opět záleží na druhu svítidla – u starších modelů si budete muset pomoci šroubovákem, ty novější už mají jednodušší mechanismus (jako vidíte na fotografii).

Foto: Alexandra Fráňová

5.

Když jsou kabely odpojené, prostě svěste lustr z háčku.

Foto: Alexandra Fráňová

6.

Nyní je na řadě nasazení nového svítidla. Postupovat budete opačně než při snímání – začnete tedy tím, že lustr pověsíte na hák. Mimochodem, předtím si rozmyslete jak vysoko nad zemí/stolem apod. vlastně chcete lustr mít, abyste nemuseli začít zase znovu, pokud byste zjistili, že lustr visí příliš nízko/vysoko.

Foto: Alexandra Fráňová

7.

Na řadu přichází zapojení elektrických drátů. Pamatujte, černý a hnědý drát patří k sobě.

Foto: Alexandra Fráňová

8.

Lustr je zavěšen, dráty napojeny, teď už jen opět nasadit kryt.

Foto: Alexandra Fráňová

9.

Nahoďte pojistky.

Foto: Alexandra Fráňová

10.

Zapojili jste lustr správně? Zjistíte to snadno – pokud stisknete vypínač a jste odměněni světlem, je jasné, že jste právě úspěšně zavěsili svůj první lustr!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek