Hlavní obsah

Máte akné i vrásky? Vybíráme pro vás nejlepší denní krémy

Foto: Pressmaster, shutterstock.com

Máte problematickou pokožku? Velmi důležité je vybrat správnou kosmetickou péči, a to i s ohledem na váš věk

Každý typ pleti si žádá jinou péči. Pokud právě vás trápí problematická pokožka, víme, jakou kosmetiku vybrat, chcete-li pleť léčit a současně maskovat nedostatky.

Článek

U teenagerů je problematická a aknózní pleť nejčastěji důsledkem hormonálních změn. V dospělosti může mít příčin celou řadu, od onemocnění štítné žlázy až po neustálý stres. Chcete-li s akné bojovat, je na místě i vhodná kosmetická péče.

Vrásky i pupínky

Jestliže vás trápila pleť již v dospívání, možná máte zkušenosti s čisticí kosmetikou s alkoholem a přípravky s výtažky z čajovníku. Ty skutečně dokázaly vyzrát na zanícené vřídky a zarudnutí. Na druhé straně pleť vysušovaly. Můžete si je dovolit i v dospělosti, kdy pleť potřebuje více hydratace a výživy?

„Účinné látky zůstavají i v dospělosti stejné jako v dospívání, ale bude se určitě lišit textura denního krému. Pro mladší pleť může být obsah výživných látek katastrofa v podobě zhoršeného akné, zralá pleť se bez nich již neobejde. U zralé pleti ovšem, abychom okolní pleť nevysušovali a nedráždili, požijeme přípravky na akné jen cíleně v místě, kde se tvoří,“ radí k aplikaci korektivní dermatoložka Markéta Majerová z Medicom Clinic.

Foto: archiv firem

Nezatěžujte pleť a přípravky aplikujte jen lokálně na jednotlivé pupínky. Na foto (zleva): Péče proti akné Targeted Blemish Spot Treatment, Kiehl's, 800 Kč. Péče proti akné s okamžitým účinkem s 2% kyselinou salicylovou, Avon, 69,90 Kč

Přizvěte na pomoc

Osvědčenými bojovníky proti akné jsou výtažky z konopí, čajovník (tea tree), levandule, šalvěj nebo jalovec. „Rovněž účinné jsou látky z mořských řas, které redukují a citlivě odstraňují přebytečný kožní maz a dlouhodobě udržují matný vzhled a vláčnost pleti,“ doporučuje Eva Novotná ze společnosti Ryor.

„Pro pleť s akné mohou být prospěšné přípravky s kyselinou mléčnou, přirozeně hydratační látkou, která reguluje tvorbu mazu, působí antibakteriálně a keratolyticky. Podobně působí i kyselina salicylová,“ doporučuje Markéta Majerová. Také ovocné kyseliny léčí mírnější akné, hodí se k vyhlazení pleti, zlepšují celkový vzhled.

Foto: archiv firem

Účinky konopí na akné jsou lety prověřené. Na foto (zleva): Konopný korekční krém pro problematickou pleť, Ryor, 223 Kč, Aknea ošetřující krém, Cannaderm, 216 Kč

Foto: archiv firem

S čištěním aknózní pleti pomůže levandule nebo mořské řasy. Na foto (zleva): Zklidňující SOS gel proti akné s levandulí, vřídelní solí a hřebíčkem, Manufaktura, 139 Kč. Hydratační krém s výtažky z mořských řas, Dermacol, 99 Kč

Co dokáže krém

Když se o pleť vhodně nestaráte, dá vám to rychle vědět. je suchá, šupinatí, může pnout a svědit.

„Denním krémem dodáváte pokožce hydratační a výživné látky, které ji během dne udržují vláčnou a chrání před zevními vlivy. U mastnější pokožky a mladších ročníků převažuje potřeba hydratovat, s věkem se pleť stává citlivější a sušší a pleť potřebuje dodávat i výživné látky,“ radí Markéta Majerová.

Foto: archiv firem

Mastnější pleti bude svědčit lehký fluid, zralou pleť vyživte hutnějším krémem. Na foto (zleva): Fluid na obličej, Alverde, dm, 88Kč. Krém proti akné s tea tree, bergamotem a geránií, BioAroma, 435 Kč

V případě problematické pleti by měl ovšem být velký důraz kladen i na pravidelné čištění pleti. „Pokud není pleť správně vyčištěná, tak ani sebelepší krém vám nepomůže,“ varuje Eva Novotná ze společnosti Ryor.

Foto: archiv firem

Krém nanášejte vždy na dobře vyčištěnou pleť. Na foto (zleva): Čisticí pěna s mořskými řasami na problematickou pleť, Ryor, 117 Kč. Hloubkově čisticí gel Clean Deeper, Nivea, 105 Kč

Vybarvěte se

Na trhu jsou i přípravky, které fungují jako krém, ale současně pleť tónují. „BB krém například hydratuje pokožku, barevně je sjednocuje, zakrývá drobné nedostatky, a případně i chrání proti UV záření, pokud obsahuje SPF faktor. Hodí se zejména pro podrážděnou a citlivou pleť, kterou by vrstvení více kosmetických přípravků dráždilo,“ popisuje Markéta Majerová.

Foto: archiv firem

Různé tónující krémy hydratují a současně zakrývají nedostatky. Na foto (zleva): Tónovací DD krém Mixa, 199 Kč. Krémpasta Aknecolor, 139 Kč

„Nicméně určitě bych BB krémem či tónovacím krémem nenahrazovala běžný denní krém pro problematickou pleť,“ dodává Eva Novotná. Je lepší použít specializovaný denní krém a po něm BB krém nebo lehkou vrstvu make-upu.

I make-up vybíráme s ohledem na typ pleti. Na mastnější pleť může být vhodnější kompaktní nebo zmatňující. „Existuje také pigmentovaná ,krémpasta' s antibakteriální látkou klotrimoxazolem, která se používá jako korekční make-up,“ doporučuje Markéta Majerová.

Trápí vás akné i v dospělosti?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek