Hlavní obsah

Máte po létě suchou pokožku? Víme, co dělat, aby byla zase krásná!

Foto: Profimedia

Trápí vás suchá pokožka? Máme tipy, jak to změnitFoto: Profimedia

Léto je pryč a přestože je toto roční období jasným favoritem, velká horka, slunce nebo větší míra potu mohla mít i své nemilé následky. Třeba v podobě suché a hrubé pokožky. Jak jí pomoci?

Článek

Kůži musíte chránit, protože ona chrání vás, od okolních vlivů a vnějšího prostředí nebo proti infekcím. Navíc reguluje tělesnou teplotu a obsahuje hmatové receptory. Kůže je jedním z nejdůležitějších orgánů vůbec.

Letní nástrahy

Kvůli horku, slunečnímu záření, častým přechodům z přirozených teplot do těch klimatizovaných nebo většímu kontaktu s chlorovanou vodou v koupalištích, případně s mořskou vodou většinou kůže postrádá dostatečnou vláhu. Tím se oslabuje její přirozená bariéra a pokožka začíná být velmi citlivá, vysušená, šupinatá a hrubá na dotek.

„Po létě by mělo být vaším cílem pokožku zklidnit, hydratovat a regenerovat. Snažit se zmírnit její suchost i olupování, a to nejčastěji tělovými mléky. Lze však využít i přípravků ve formě gelů, pěn či sprejů. Před jejich aplikací je vhodné kůži vždy osprchovat a k umytí ideálně použít neutrální pH mýdlo. Ve složení kosmetických přípravků se kromě hydratačních a zklidňujících látek vyplatí hledat i takzvané antioxidanty, jejichž nejčastějším zástupcem je vitamin E a C,“ radí MUDr. Katarína Třísková, korektivní dermatoložka Medicom Clinic.

Hydratace na prvním místě

Na stav pleti má vliv hned několik faktorů. Jakmile strádá, projeví se to na její kvalitě. Kůže ztrácí zářivost, stává se naopak napjatou, citlivou a svědivou. Chybí-li vám dostatečná hydratace, pružnost a schopnost regenerace rázem začne ztrácet i vaše pleť.

„Kůže je největším orgánem těla a skládá ze 70 procent z vody, z toho asi 12 procent je uloženo v rohové vrstvě, která má ochrannou funkci pro vaše tělo. Z toho důvodu je potřeba pokožku udržovat neustále vláčnou, čehož dosáhnete pravidelnou péčí,“ říká Eva Novotná ze společnosti Ryor a dodává: „Hydratace je potřeba v každém věku a u všech typů pleti.“

Foto: Profimedia

K ošetření suché pleti používejte dobře roztíratelné krémy či mlékaFoto: Profimedia

Suchá pokožka se může objevit kdekoli na těle. Jejím nejčastějším výskytem jsou však ruce, nohy, kolena, lokty a obličej. Tím hlavním krokem, jak kůži zase ozdravit a vrátit jí jas, je v první řadě hydratace (vnitřní i vnější) a také podpora hydratační bariéry, kterou vytvářejí lipidy, tedy tukové buňky přirozeně se tvořící v kůži, a prototo tělo krémujte, krémujte a krémujte. Aplikací přípravků, jež obsahují složky posilující tuto bariéru, zamezují zejména tomu, aby se z pokožky vytrácela voda a zároveň ji dostatečně posilovala.

„Z cenných látek se v krémech pro suchou pleť objevují panthenol, aloe vera, koenzym Q10, glycerin, ale také zelený čaj a různé rostlinné extrakty – například levandule, černý bez, máta či pryskyřník. Dále jsou to preparáty s DNA – reparačními enzymy, které podporují přirozené opravné mechanismy po působení UV záření na kůži a zmírňují její předčasné stárnutí,“ dodává MUDr. Katarína Třísková, korektivní dermatoložka Medicom Clinic.

Dopřejte tedy pleti stoprocentní péči. Vhodné přípravky, které budou přesně odpovídat kvalitě vaší pleti, konzultujte se specialistkou v lékárně nebo vaší dermatoložkou.

Prevence je základ

Kromě výše zmíněných tipů, jak pečovat o suchou a podrážděnou pokožku, se můžete ještě řídit těmito radami:

  • Suché prostředí– horko vystřídalo suché studené klima. Chraňte se před častými přechody z tepla do zimy, noste u sebe například hydratační vodu ve spreji nebo krém na ruce. Pohybujete-li se ve vytápěných prostorách, vyzkoušejte zvlhovače vzduchu.
  • Horká voda –omezte příliš horké koupele – raději si dopřejte sprchování.
  • Rukavice – čisticí přípravky mají na kvalitu pokožky velký vliv. Nádobí i úklid domácnosti proto raději dělejte v gumových rukavicích.
  • Přírodní materiály – ať už je vaše pokožka přecitlivělá či nikoli, přírodní materiály jsou vždy tou nejlepší volbou.
  • Vhodná kosmetika a domácí prostředky – suchou pokožku mohou dráždit i přípravky nebo kosmetika s obsahem alhokolu, parfemace nebo barviv. Volte proto výrobky, které obsahují minimum těchto přísad.
  • Dostatek tekutin – dbejte na dostatečný příjem tekutin po celý den, bez ohledu na to, jaká se roční doba (2–3 litry denně). Při zvýšené fyzické aktivitě by měl být pitný režim ještě o něco vyšší.

Dopřejte své pokožce každodenní péči. Od ranní očisty až po večerní odličovací rituály. Zde jsou naše tipy.

Foto: Archiv firmy

Konopné tělové mléko je vhodné na suchou a citlivou pleť. Obsahuje vzácný kanabidiol CBD i konopný olej, který zvyšuje ochrannou bariéru pokožky, která je právě u velmi suché, citlivé pokožky, nedostatečná. Na foto: Cannabis Derma Care, Ryor, 293 KčFoto: Archiv firmy

Foto: Archiv firem

Dopřejte své pokožce kvalitní, hydratační péči každý den. Na foto (zleva): Iso-Urea La Roche-Posay, 375 Kč, Linola Lotion, 289 KčFoto: Archiv firem

Foto: Archiv firem

Pleťový krém vaši pokožku ochrání, zjemní a hydratuje v jednom jediném kroku. Na foto (zleva): Hydrabio Perfecteur Bioderma, 446 Kč, Mandlový hydratační krém Weleda, 379 KčFoto: Archiv firem

Foto: Archiv firmy

Vyzkoušejte také produkty určené pro pokožku přesušenou nebo s narušeným ochranným filtrem. Na foto (zleva): Tělové mléko s amarantovým olejem, 117 Kč, Ultramastné tělové mléko, 139 Kč, oboje RyorFoto: Archiv firmy

Foto: Archiv

Nezapomínejte na důkladnou péči i během každodenního odličování. Na foto: Micelární voda Mixa, 199 KčFoto: Archiv

Foto: Archiv firem

Chraňte speciálními produkty pleť před vnějšími nepříznivými vlivy. Na foto (zleva): Cold Cream Uriage, 219 Kč, Nuxuriance Ultra Krém Nuxe, 1029 KčFoto: Archiv firem

Trápí vás suchá pokožka? Na jakou péči nebo výrobek jste vsadily vy?

Reklama