Hlavní obsah

Domácí věnečky

Hodnocení:
(56)
Foto: Petr Makovička

Pocukrujte a máte hotovo!

Doba přípravy
40 minut
Doba vaření
1 hodina
Náročnost
vysoká

Že jsou věnečky z odpalovaného těsta něčím, co v životě nemáte šanci dokázat? Hloupost! Na výrobě těsta není v podstatě nic těžkého a s krémem to také nebude až tak „horké“. Nevěříte? Upečte si pravé domácí věnečky spolu se mnou!

Ingredience pro:
1 plech
Těsto
 • 50 g oleje
 • 150 ml vody
 • sůl
 • 125 g hladké mouky
 • 3 vejce
Žloutkový krém
 • 80 g cukru krupice
 • 4 žloutky
 • 25 g hladké mouky
 • 330 ml mléka
 • 1 vanilkový lusk
 • 150 ml šlehačky
 • moučkový cukr
 • čerstvé jahody
Článek

Tím největším problémem při přípravě věnečků je podle mě to čekání. Než vám vychladne základ těsta, než vám vychladne krém, než vám vychladnou upečené věnečky… Při troše snahy se to dá ale všechno zorganizovat tak, že máte za dvě hodinky hotovo. Za ten výsledek to rozhodně stojí!

Postup

Krok 1: Začněte těstem. Do většího hrnce nalijte olej a vodu, promíchejte a přiveďte k varu. Když se objeví první bublinky, přidejte do hrnce hladkou mouku a sůl. Vznikne hmota, která trochu připomíná knedlík nebo hodně hutné kynuté těsto. Vařič nechte zapnutý a hmotu v hrnci asi 3 minuty převalujte a „odpalujte“. Mouka se vám začne mírně přichytávat na dno, ale tak je to správně! Když je hmota spojená, dejte ji na vzdušné místo zchladnout. K těstu se ještě za chvíli vrátíte, kvůli úspoře času se teď ale raději vrhněte na krém.

Foto: Petr Makovička

Hmota by se neměla lepit na vařečku

Krok 2: V hrnci pečlivě utřete žloutky s cukrem (já jsem na ně vzal ruční šlehač) a přidejte mouku (je jí opravdu třeba jen trochu – na zahuštění). Vedle v kastrůlku ohřejte mléko, do kterého nožíkem vydlabejte vanilkový lusk. Pokud ho neseženete, opravdu krajní možností je vanilkový cukr.

Krok 3: Ve chvíli, kdy se mléko začne vařit, ho stáhněte z plotny a nalijte do hrnce s utřenými žloutky. Pod hrncem nezapomeňte zapnout vařič! Pečlivě míchejte, dokud se krém nezačne vařit. Krátce nechte probublat a uvidíte, jak krém krásně zhoustne. Odstavte z plotny a dejte opět na vzdušné místo chladit. A teď znovu zpátky k těstu!

Krok 4: Těsto už máte vlastně téměř hotové, jen do něj zbývá přimíchat vejce. Zkušení radí hníst a hníst a postupně přidávat jedno vejce za druhým. Upřímně – já jsem se s tím nemazlil, dal jsem je tam všechny naráz, zapnul mixér s hnětacími háky, a za 5 minut bylo tužší těsto na světě!

Foto: Petr Makovička

Těsto, jak má být

Krok 5: Připravte si zdobicí sáček s největší hubičkou, jakou doma najdete. Těstem sáček naplňte a na plech vyložený pečicí podložkou nebo papírem stříkejte menší věnečky (kdo je ještě nikdy nedělal, jsou to v podstatě kolečka). Troubu předehřejte na 180 stupňů Celsia a věnečky nechte péct 35 minut. Ne více a ideálně ne méně, a hlavně, troubu za celou dobu pečení rozhodně neotevírejte! Věnečky vám totiž jinak spadnou, a zpátky už se rozhodně nenafouknou. Hotové věnečky před závěrečným plněním nechte zchladnout.

Foto: Petr Makovička

Krok 6: Teď už zbývá jenom doladit krém a věnečky ozdobit. Vyšlehejte smetanu a zlehka ji přimíchejte ke zbytku zchladlého krému. Věnečky podélně rozkrojte napůl, žloutkovým krémem naplňte zdobicí sáček a každý věneček naplňte. Možná se vám krém nebude zdát příliš tuhý – jeho konzistence připomíná spíše puding, ale je to tak správně. Nemá to být hutný máslový krém z dortů! Do věnečků ještě přidejte pokrájené omyté čerstvé jahody, přiklopte a před podáváním nechte vychladit. A je to!

Foto: Petr Makovička

Naplňte krémem

ynezorPumanzeSaNyknalC
23. 5. 2011

Reklama

Sdílejte článek