Článek
Co se funkcí a technologií týká, vývoj jde dopředu především ve snižování hlučnosti, zvyšování výkonu a ve vylepšování systémů filtrů. Není divu.
Kuchyně se stále častěji stávají součástí obývacích pokojů, proto se nejvýraznější změny v segmentu digestoří týkají designu. Vzhled a konstrukce spotřebičů může přispět i k lepší funkčnosti.
Design a provedení
Na trhu jsou digestoře různých tvarů a provedení. Moderní přístroje mohou být zapuštěny do stropu nebo do pracovní desky, aby v prostoru opticky nerušily, nebo se naopak stávají dominantou místnosti. Novinky pak mohou mít podobu lustru nebo vypadají jako nástěnné televizní obrazovky. Takové spotřebiče ale stojí stovky tisíc korun. Ani lidé s obvyklými příjmy ale nemusejí přijít zkrátka.
Zaměřte se na hlučnost
Jde o důležitý parametr, především u kuchyní, které jsou součástí obývacích prostor. Mnoho z vás si při vaření pustí film či seriál nebo si chce povídat s rodinou, a tak je potřeba je slyšet. Jak se ve značení výrobků orientovat?
„V dnešní době ještě nejsou u odsavačů povinné jednotné energetické štítky a výrobcům je tak při vykazování hlučnosti ponechána volná ruka,“ říká Martina Křižáková ze společnosti Indesit a doplňuje: „Proto zájemcům doporučuji, aby při porovnávání hlučnosti u více typů digestoří sledovali, zda se jedná o údaj při maximálním, nebo naopak nižším výkonu odsavače par.“
Průměrná hlučnost dvou lidí během normálního rozhovoru je pro vaši představu kolem 50 dB. Digestoře se dostávají pod úroveň 46 dB, ale i na výši vysoce přes 50 dB.
Nové odsavače přinášejí konstrukční řešení, která snižují hlučnost odsávání, například účinnější zvukotěsnou izolaci a silnější ocel kapotáže s omezením vibrací nebo jiné uložení motoru.
Jaký typ zvolit?
Do panelákové kuchyně a místností s možností odtahu se hodí klasický odsavač pod skříňku nebo vestavný. Ti, kdo nemají možnost zapojit digestoř do vnějšího odtahu (komína), mohou využít recirkulační (filtrační) modely, u nichž jde vzduch přes uhlíkový filtr a následně se vrací zpět do místnosti.
Zajímejte se také o funkce, které přístroje nabízejí. „Například Power Boost slouží pro rychlé odsátí výparů při extrémním vaření, což je velmi praktické," upozorňuje Ladislav Foret ze společnosti Mora. „Po jejím aktivování odsavač dosáhne maximálního sacího výkonu až 720 m3/h. Funkce 24 hodin zase automaticky čistí vzduch v místnosti po dobu 5 minut každou hodinu. Některé odsavače jsou také vybaveny automatickou signalizací znečištěného filtru, která vás upozorní na jeho výměnu či vyčištění," dodává odborník.
Pro početnější domácnosti a všude, kde se více vaří, je vhodnější komínový odsavač, který svým výkonem zvládne odsát páry a pachy z kuchyně mnohem rychleji.
Budete propojovat kuchyni s obývákem? Inspirujte se v článku Obývák propojený s kuchyní? 6 případů, kde se to povedlo na výbornou!. Zajímat by vás mohlo také téma Jaké jsou kuchyně v českých domácnostech.
Pokud budete kupovat digestoř, kterou byste si vybrali vy?