Hlavní obsah

Načerpejte inspiraci: Tohle jsou nejlepší show o vaření

Foto: Profimedia.cz

Inspirace na vaření a pečení není nikdy dost. Co udělat k jídlu je totiž pro některé z nás každodenní otázkou. Ať už hledáte zajímavé recepty a kombinace, nebo se jen rádi mlsně díváte na skvosty, které vznikají pod rukama někomu jinému, neměli by vám ujít tyto kulinární show.

Článek

V České republice je momentálně populární tuzemská verze show MasterChef, kde o tento titul bojují amatérští kuchaři a kuchařky z celé republiky. V posledních dnech navíc ve společnosti rezonuje vítězství Pavlíny v klání o nejlepší bagetu, které bylo pro mnoho fanoušků s hořkou příchutí. Zapomeňte na chvíli na tuhle žabomyší válku a pojďte se raději podívat na další výběr pořadů, u kterých se vám budou sbíhat sliny. A u kterých nebudete věřit, že je možné naservírovat na talíř něco tak úchvatného. Tak dobrou chuť!

MasterChef Junior 

Soutěž MasterChef existuje v různých verzích podle jednotlivých zemí, za zmínku ale určitě stojí ta, v které jsou amatérskými kuchaři děti. Soutěž, v níž výkony malých kuchařů hodnotí sám Gordon Ramsay (53), se momentálně vysílá na ČT:D, ale rozhodně není jen pro děti.

Soutěžící, kteří ještě chodí do školy, servírují porotcům vybrané lahůdky. Nezaleknou se mořských plodů ani rozmanitých způsobů úprav, o kterých nemá mnoho lidí ani ponětí.

Foto: Profimedia.cz

Gordon Ramsay je známý svou přísností. Na děti je sice o něco mírnější, ale stejně jim na rovinu řekne, když se něco nepovede

Poslední stůl (The Final Table) 

V tomhle případě už nebudete chápat vůbec. Pokrmy se zlatem a dalšími vybranými ingrediencemi, které pravděpodobně nikdy neochutnáte, připravují v soutěži ti nejlepší z nejlepších a celým pořadem vás provede kulinární kritik Andrew Knowlton (44).

Nejvyhlášenější kuchaři z různých koutů světa, mezi kterými nechybí ani držitelé michelinských hvězd, soutěží ve dvoučlenných týmech o to, kdo připraví nejlepší jídlo typické pro určitou zemi. Pořad vznikl v roce 2018 pro Netflix, kde ho také najdete.

Foto: Profimedia.cz

Pořadem provází kulinární kritik Andrew Knowlton

Odporně výborné (Ugly Delicious) 

Další věc, která vznikla pro Netflix, je série Ugly Delicious (2018). Průvodcem pořadu je kuchař David Chang (42), který vezme v každém díle diváky za jiným jídlem – od pizzy po texaské BBQ. Hojně se ochutnává, ale také se tu hodně mluví.

O původu jídla, o správných ingrediencích, metodách přípravy i o tom, jací lidé ho pravidelně konzumují. Nejde tedy jen o jídlo, ale i o sociální rozměr jednotlivých dílů.

Foto: Profimedia.cz

David Chang se sám specializuje na asijskou kuchyni, ale v rámci pořadu vezme diváky napříč světem

Jamie Oliver 

Studnicí receptů a inspirace je také Youtube kanál známého britského kuchaře Jamieho Olivera (44). Sleduje ho téměř pět milionů lidí a není divu. Kuchař prozrazuje recepty na nejlepší pochoutky, které ale zvládne každý doma jen s pár ingrediencemi. Potrpí si na to, aby bylo vše poctivé a bez polotovarů. V tom spatřuje význam pojmu zdravá strava.

Často vaří i s hosty, pravidelně u něj má videa i expert na italskou kuchyni Gennaro Contaldo (71). Za zmínku stojí také dokumentární série Jamieho Olivera z roku 2010 s názvem Jamie Oliver's Food Revolution (Jamieho revoluce ve stravování). V tomto případě sice nenačerpáte moc inspirace, ale nahlédnete pod pokličku, jak špatná je úroveň stravování dětí v některých anglických školách.

Foto: Profimedia.cz

Jamie Oliver už léta bojuje za zdravější stravování. Základem jsou pro něj kvalitní suroviny

Bizarní jídlo (Bizarre Food with Andrew Zimmern)

Mezi lety 2006 až 2018 vysílala stanice Travel Channel cestovní pořad, kterým provázel kuchař Andrew Zimmern (58). V originále se jmenuje Bizarre Food with Andrew Zimmern. Kuchař objevuje v jednotlivých dílech nová a neobvyklá jídla po celém světě. Ochutnává žáby nebo pošírované telecí mozečky.

Foto: Profimedia.cz

Andrew Zimmern ochutnal během natáčení opravdu všelicos

Báječné dorty (Fabulous Cakes) 

Po milovníky všeho sladkého existují Báječné dorty. Ty vás donutí jen němě zírat, zírat a zírat. Nebudete totiž chápat, jak může být produkt, který vznikl pod rukama mistrů cukrářů, vůbec jedlý. Báječné dorty jsou starším pořadem z roku 2010 a vysílala je například stanice Prima Love, některé díly jsou k dohledání i na Youtube.

Pořad se dívá do zákulisí těch nejlepších cukráren v USA a sleduje proces výroby složitých dortů. Oslavenci si totiž dokážou pořádně navymýšlet, třeba scénu přistání na Měsíci, laň v životní velikosti nebo shakespearovské divadlo Globe.

Foto: Profimedia.cz

Cukráři vytvářejí umělecká díla

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek