Hlavní obsah

Nádobí, které vás neomrzí? To s příběhem!

Foto: isifa

Vzpomínky, dávná historie, ale i současnost – nádobí dokáže vyprávět příběhy z různých dob

Máte rádi věci, které jsou spojené se známým jménem nebo značkou? Letitou tradicí? Originálním materiálem? Chytrým nápadem? Máme pro vás vše – vyberte si!

Článek

Zalovili jsme v historii i současnosti, a nabízíme vám sedm tipů na nádobí, které je nejen pěkné, ale také určitým způsobem zajímavé. Až si domů pozvete návštěvu a dojde vám řeč, nechte talíře, podnosy, misky, hrnky, sklenice nebo třeba pánve, aby vyprávěly za vás…

1. Dekor, který se neomrzí

Nádobí s tradičním motivem, kterému se říká cibulák, se vyrábí už pár století. Proč je i dnešní cibulák stále originální? „Vyrábíme ho v nezměněném dekoru i tvaru, jak se zrodil v roce 1729. Originál je i proto, že dekor, který se z 50 procent přenáší tiskem a z 50 procent doplňuje ruční malbou a stafáží, se uzavře mezi střep a glazuru. Složení barvy je trvalé, nelze ho poškodit mytím a snese i mikrovlnný ohřev, což málokdo ví,“ uvádí Vladimír Feix z Českého porcelánu, firmy, jejíž tradice, byť pod jiným názvem, spadá až do roku 1864.

Foto: český porcelán

Novinkou na trhu je sedmibarevný cibulák Nature (například čajová konvice se sítkem za 587 Kč)

Foto: český porcelán

Tradiční dekor se používá na desítky různých výrobků, včetně koláčového talíře s uchy (za 743 Kč)

2. Nápad, který oceníte

Srovnáme-li dobu existence na trhu, pak je značka Elizabeth opakem cibuláku. Její výrobky jsou totiž k dostání až od roku 2011. Proč nám přijde zajímavá? Sami si můžete poskládat sadu nádobí tak, jak potřebujete, a nejde jen o počet kusů – vyberte si rovněž dekor, který se vám líbí. Nám je sympatické i to, že firmu založili dva lidé „od fochu“ poté, co se společnost, v níž před tím zhruba dvacet let pracovali, dostala do konkurzu.

Foto: adekor

Na zvolený druh nádobí značky Elisabeth si můžete sami vybrat z mnoha nabízených dekorů

Foto: adekor

Cena produktu pak závisí na vybrané velikosti, použitém zdobení a také na počtu kusů (tác na nožce se prodává zhruba od 400 Kč do 1500 Kč)

Foto: adekor

Rovněž na talíře značky Elisabeth si můžete vybrat vzor, který se vám líbí (cena se pohybuje přibližně od 50 do 500 Kč – v závislosti na dekoru, velikosti a počtu kusů)

3. Jméno, jež přitahuje pozornost

Italská značka Alessi už od roku 1922 nabízí produkty pro běžné použití v domácnosti, včetně kuchyně. „Pro Alessi pracuje i mnoho světoznámých designérů a architektů, jako například Zaha Hadid, Philippe Starck, Alessandro Mendini a dříve i Jan Kaplický,“ uvádí Ondřej Lazar Krynek z firmy DesignBuy CZ. Právě Jan Kaplický vytvořil například stolovací servis Bettina nadčasového designu, který se hodí všude.

Foto: designbuy cz

Součástí soupravy Bettina jsou i šálky a hrnky. Například mocca šálek o objemu 55 ml stojí 726 Kč

Foto: designbuy cz

Porcelán Bettina navrhl Jan Kaplický pro značku Alessi v roce 2008

4. Módní dům v kuchyni

Když se řekne Rosenthal, bez pochyby se vám vybaví slovo porcelán. Firmu založil v roce 1879 rada Philipp Rosenthal v německém Selbu. Vyjmenovat všechny výtvarníky, architekty i módní návrháře, kteří s Rosenthalem spolupracovali, bychom nestihli, proto zmíníme jen jedno jméno – Versace. Vzájemná spolupráce začala před dvaceti lety, a výsledkem je několik jedinečných kolekcí porcelánu, skla a příborů.

Foto: Potten & Pannen – Staněk

Jedním z výsledků spolupráce značek Versace a Rosenthal je souprava Medusa (info o ceně k doptání v obchodě)

5. Od nich máme sklenice na víno

Další značku, která má za sebou úctyhodnou historii – existuje více než čtvrt tisíciletí představuje Riedel. Dnes je po celém světě známá jako rakouská, avšak původem z Čech; Riedelové patřili mezi naše nejvýznamnější sklářské rody. Navíc Claus Riedel byl v dlouhé historii sklenic první, kdo jejich tvar podřídil charakteru vína. Proto se považuje za vynálezce sklenic na víno.

Foto: kulina czyinum

Riedel nabízí sklenice podle typu nápoje. Například Cabernet Vinum Extreme (vlevo) stojí 1299 Kč (2 kusy)

6. Materiál, který voní dálkami

Z Filipín pocházejí mušle Capiz, které se nikde jinde na světě nevyskytují. Protože mušle jsou pevný a přitom tvárný materiál, vyrábí se z nich leccos, včetně talířů, táců nebo misek. „Původně bílé mušle se mohou barevně upravovat a také se brousí, nádobí se zpevňuje přírodní pryskyřicí,“ říká Monika White z Le Patio Lifestyle.

Foto: Le Patio Lifestyle

Nádobí z filipínských mušlí je třeba mýt v ruce. Například mističky o průměru 5 centimetrů stojí od 120 Kč

Foto: le patio lifestyle

Z nádobí z mušlí Capiz si sestavte sadu, kterou chcete, nebo si kupte jen jeden kus

7. Nádobí, které vás nepotopí

Když si Ernst Mauviel založil ve Francii manufakturu na výrobu měděného nádobí, psal se rok 1830. Kromě tradice však milovníky příběhů zaujme, že právě z nádobí této značky se vařilo v kuchyni na slavném Titaniku. Podobný požitek z hrnců, kastrolů nebo pánví Mauviel, zato pěkně v suchu, si můžete dopřát i vy.

Foto: Potten & Pannen – Staněk

Řada M´150 značky Mauviel kombinuje 90 procent mědi a 10 procent nerez oceli a nabízí mimo jiné i omáčník (na foto zcela nahoře za 3779 Kč)

Který z našich příběhů se vám natolik zalíbil, že byste si nádobí s ním spojené pořídili domů?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.