Hlavní obsah

„Nádobíčko“ pro začínající zahrádkářky: Tohle budete potřebovat!

Foto: gardena

Aby šla práce dobře od ruky, pořiďte si praktické zahradní náčiní

Koupily jste nebo jste si pronajaly kousek pozemku a začínáte se zahradničením? Zkušenosti získáte časem, ale šikovné zahradnické pomůcky si musíte pořídit hned!

Článek

Jaro je ideální pro zakládání nebo renovaci zahrádky, ale kdo by se v hlíně hrabal prsty? Pokud plánujete zahradničit spolu s partnerem, pak vězte, že základní sada nářadí je stejná pro muže i pro ženy. Ovšem v případě něžnější poloviny lidstva to chce pečlivější výběr.

Pracujte s radostí

Ženy přece jen mají menší sílu než muži, proto je vhodné volit lehké nářadí, aby vás neunavovala už jeho samotná hmotnost. Také ergonomické, pak dobře padne do ruky, každý pohyb s ním se stane přirozený a vy se nemusíte zbytečně namáhat. A co ještě? Dnes se prodávají i výrobky, které násobí přenos síly, například díky vylepšeným převodům (mechanismům, které umožňují práci nůžek).

Foto: OBI

Plít záhony můžete i vsedě, plastová skládací stolička stojí 149 Kč

Foto: Magnet 3Pagen

Zahradní motyčka s hrabičkami 2v1 Magnet 3Pagen je vybavena prodlužující násadou, za 219 Kč

Foto: Mountfield

Univerzální sekera Patriot velikost S s ergonomicky tvarovaným topůrkem váží 800 g, za 580 Kč

Pro malou zahrádku

Řekněme, že máte menší pozemek zhruba do 100 m2. Bez čeho se s největší pravděpodobností neobejdete? Podle Tomáše Dudy ze společnosti Fiskars potřebujete nářadí na přípravu záhonků a truhlíků, pro přípravu půdy, ošetření záhonků, stříhání stromků a keřů, stříhání trávy, úpravu živých plotů a také hrábě na trávu a listí.

Foto: Fiskars

Elegantní řadu nářadí Inspiration si můžete pořídit jako komplet i jednotlivě, například lopatku za 150 Kč, zahradní nůžky za 380 Kč

Foto: IKEA

Náčiní Gräsmarö je vyrobené z plastu, za 99 Kč

A když půjde o větší pozemek?

Tomáš Duda radí, že pak byste si měly pořídit pomůcky na:

  • zpracování trávy = sekačku strunovou či rotační (typ podle velikosti sekané plochy), nůžky na trávu, hrábě na trávu a listí, případně kompostér, vytrhávač plevele;
  • stromy = zahradní nůžky na větve, nůžky na silné větve, pilky na prořezávání, česáček na ovoce, žebřík (štafle);
  • keře, živé ploty = zahradní nůžky, nůžky na živé ploty, pilku;
  • záhony = rýč, lopatu, vidle, hrábě na urovnání zeminy, drobné nářadí (malou lopatku, rýček a podobně);
  • převoz materiálu = kolečko na odvoz zeminy a zahradního odpadu.
Foto: Fiskars

Tyto zahradní nůžky PowerGear zvládnou i silnější větve, za 999 Kč

Foto: Fiskars

Další model nůžek PowerGea se díky spodní čepeli ve tvaru háku hodí na střihání silných, syrových větví, za 1280 Kč

Foto: Gardena

Ruční pilka 300P se dá použít na čerstvé i suché dřevo, za 1110 Kč

Krátké, nebo dlouhé?

Drobné nářadí je roztomilé na pohled, ale to není ten hlavní důvod, proč je používat. Hodí se zkrátka na malé záhonky, kam byste se třeba s klasickým rýčem nedostaly. Naopak nářadí s dlouhou rukojetí využijete při práci na velkém záhonu nebo na mnoha záhoncích, navíc šetří vaše záda.

Foto: OBI

Hrábě, každé za 149 Kč, ocelový rýč stojí 199 Kč

Prodloužené ruce

Šikovné jsou i teleskopické (výsuvné) násady. Považujte je za dobré řešení, když s jedním náčiním bude pracovat více lidí různé výšky nebo když například při rytí změníte místo – jednou okopáváte zeleninu na rovné ploše, podruhé třeba na záhonku v kopci. Mnozí výrobci nabízejí jednu násadu pro různé náčiní, stačí jen vyměnit koncovku.

Foto: Fiskars

Jedny vidle pro celou rodinu? Proč ne, když jsou vybaveny teleskopickou násadou, s níž lze měnit jejich délku podle potřeby? Za 1330 Kč

Foto: Gardena

Když zvolíte Combisystem, pak si na teleskopickou násadu můžete připevnit vždy takové drobné náčiní, které zrovna potřebujete (násada za 1340 Kč, dále například květinové hrábě za 295 Kč, malá motyčka za 310 Kč, kypřič záhonů za 525 Kč…)

Akumulátor? Pro ženy jako stvořený!

Při zahradničení nepotřebujete jen mechanické náčiní. Jenže ne každá zahradnice si rozumí s benzinovými přístroji. Tak co zkusit elektřinu?

„Někomu u elektrických strojů vadí kabel, který snadno přehlédnete, zachytává se za větve, a když za něj zaberete, můžete si poničit květinový záhon. Akumulátorové přístroje napájecí kabel nepotřebují, takže manipulace s nimi je mnohem pohodlnější a na rozlehlé zahradě nemusíte řešit nepraktickou soustavu prodlužovaček. Jsou také lehčí, což ženské ruce určitě ocení,“ říká Antonín Doležal ze společnosti AL-KO.

Foto: Mountfield

S aku plotovými nůžkami AHS 4518 Li, které váží 2,1 kg, můžete pracovat v kuse asi 25 minut, za 2970 Kč

Foto: AL-KO

S kombi akumulátorovými nůžkami GS 3,7 Li Multicutter zvládnete střihání trávy i keřů, přičemž výměna nožů trvá několik vteřin, za 1699 Kč

Jak aku funguje?

Jednoduše – přístroj je vybavený akumulátorem (lidově řečeno baterií), který musíte nabít, podobně jako třeba mobil. A co je k dostání v aku? Sekačky nejen robotické, ale i klasické a pak celá řada nůžek, pily, vyžínače… Ale třeba i super vychytávky – co byste řekly pojízdné aku konvi?

Foto: AL-KO

Pohodlně zalévat se dá s aku přístrojem Aquatrolley (objem nádrže 26 litrů), který ušetří vaše záda i ruce – už nemusíte tahat konve s vodou, za 1699 Kč

Foto: viking

Když robotická sekačka iMow pracuje, vy můžete odpočívat. Mimo jiné jsou vybavené senzory k detekování deště, nárazu a mají ochranu proti krádeži, cena od 58 790 Kč

Přejeme vám příjemné zahradničení!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.