Hlavní obsah

Narodili se na Ježíška. Těmhle slavným sudičky přály

Foto: Profimedia.cz

Foto: Profimedia.cz

O tom, že je dnešek opravdu výjimečný den, není pochyb. Většina z nás je s těmi, které milujeme, radujeme se z nadšení dětí, hodujeme. Oslavujeme narození Ježíše Krista, ale věřte, že významných oslavenců, kteří se narodili na Štědrý den, je mnohem víc.

Článek

Říká se, že Vánoce jsou časem zázraků. Každý nově zrozený lidský život je zázrak, ale tyhle osobnosti, které přišly na svět 24. prosince, jsou jen dalším důkazem výjimečnosti tohoto dne. Dokázali totiž velké věci!

Jiří Hanzelka (†82)

Narodil se 24. prosince 1920 ve Štramberku a samozřejmě nikdo tehdy nemohl tušit, že z tohohle miminka bude jednou slavný cestovatel, spisovatel, fotograf a dokumentarista. Na vysoké škole se spřátelil se spolužákem Miroslavem Zikmundem (†102) a vznikla ikonická cestovatelská dvojice. Legendární Tatrou spolu v letech 1947 až 1950 projeli Afriku a Latinskou Ameriku, z jejich cest tehdy rozhlas odvysílal na 700 reportáží.

Zažili toho spolu opravdu hodně – přespali na vrcholu egyptské Cheopsovy pyramidy, vystoupali na vrchol Kilimandžára, setkali se s Pygmeji a v Ekvádoru zase s lovci lebek z kmene Šuárů. O několik let později spolu pak podobně procestovali i Asii, Oceánii nebo Sovětský svaz. Jejich fotografický a dokumentaristický materiál má dodnes téměř nevyčíslitelnou hodnotu.

Foto: Dan Materna / MAFRA / Profimedia

Spolu s Miroslavem Zikmundem (vpravo) procestoval Hanzelka (vlevo) skoro celý světFoto: Dan Materna / MAFRA / Profimedia

Ricky Martin (50)

Charismatický zpěvák Ricky Martin také slaví narozeniny na Štědrý den a letos to jsou navíc kulatiny. Je mu rovných 50 let! Mezi významné osobnosti narozené 24. prosince právem patří – minimálně kvůli nesmrtelným hitům Livin‘ La Vida Loca, který zazněl v animáku Shrek 2 (2004), nebo písni The Cup of Life, která se v roce 1998 stala oficiální písní mistrovství světa ve fotbale.

Foto: Profimedia.cz

Z Ricky Martina se dnešním dnem oficiálně stává padesátníkFoto: Profimedia.cz

Císařovna Sissi (†60)

Nejen, že se narodila v roce 1837 na Štědrý den, ale ten tehdy navíc připadl na neděli, což bylo také pokládáno za předzvěst štěstí. K tomu přišla na svět už s jedním zoubkem, což se také označuje za známku budoucí výjimečnosti. A život Alžběty Bavorské neboli Sissi rozhodně výjimečný byl.

Její kráse neodolal sám císař František Josef I. (†67), kterého si ve svých šestnácti letech také vzala, a stala se z ní císařovna. Její život však skončil tragicky v roce 1898, když ji v Ženevě probodl italský anarchista pilníkem. Císařovna Sissi a její osud lidi dodnes zajímá, koneckonců rakouskou trilogii Sissi (1955–1957) hltají diváci dodnes. Hrála ji nádherná Romy Schneider (†43).

Foto: Profimedia.cz

Alžběta Amálie Evženie Bavorská je obecně známá jako císařovna SissiFoto: Profimedia.cz

Ava Gardner (†67)

Sexsymbol 50. let, slavná herečka, ale také žena, která toho v oblasti lásky dost vytrpěla. To je Ava Gardner, hvězda filmů Bosonohá komtesa (1954) či Přejezd Kassandra (1976). Narodila se na Štědrý den roku 1922.

K herectví se dostala náhodou, její fotka, kterou udělal a ve své výloze vystavil její švagr, upoutala pozornost lovce talentů. Jak byl ale profesní život herečky úžasný, v soukromí se jí moc nedařilo. Vdávala se dvakrát krátce za sebou a její manželství pokaždé vydrželo asi rok. Ovšem jejím třetím mužem, tentokrát osudovým, byl slavný zpěvák Frank Sinatra (†82). Byl to vztah plný divokých hádek a usmiřování a vzájemné žárlivosti. Sinatra se kvůli Avě dokonce pokusil spáchal sebevraždu (podřezal si žíly), ona s ním dvakrát otěhotněla, ale dvakrát podstoupila potrat, protože nechtěla ohrozit svou kariéru.

Po šesti letech se rozvedli, herečka už se pak nikdy nevdala a posledních 35 let žila v Evropě. V roce 1986 ji postihla mozková příhoda a Sinatra jí zaplatil letenku do Ameriky, aby mohla vyhledat tu nejlepší lékařskou péči. V roce 1990 ale herečka zemřela na zápal plic a na její pohřeb přijela tajemná limuzína s černými skly, z níž nikdo nevystoupil. Svět byl přesvědčený, že ve voze seděl Frank Sinatra, který se přišel rozloučit se ženou, kterou k smrti miloval.

Foto: Profimedia.cz

Ava Gardner, muži obletovaná, v lásce ale moc štěstí nemělaFoto: Profimedia.cz

Clarence Gilyard (65)

V soukromí byste ho asi nepoznali, nechává si plnovous, protože nemá rád publicitu. Clarence Gilyard, který dnes také slaví narozeniny, je totiž poměrně známý herec. Objevil se ve slavném snímku Top Gun (1986) či Karate Kid 2 (1986), ale nejvíc si ho možná pamatujete ze Smrtonosné pasti (1988), kde hrál počítačového experta a jednoho z teroristů.

Pořád tápete? V roce 1993 začal hrát s Chuckem Norrisem (81) v legendárním seriálu Walker, Texas Ranger (1993–2001).

Foto: Profimedia.cz

Clarence Gilyard (vlevo) s Chuckem Norrisem (vedle něj) nejen hrál, jsou i dobří přáteléFoto: Profimedia.cz

Jakub Vágner (40)

Letošní Štědrý den bude pro tohoto úspěšného a slavného rybáře asi opravdu bujarý. Neslaví jen Vánoce a narozeniny, ale rovnou čtyřicátiny. Syn hudebníka Karla Vágnera (79) sice studoval na konzervatoři hru na kontrabas, ale ten nakonec vyměnil za rybářský prut. Odjel do Austrálie, kde se seznámil se svým rybářským guru Rexem Huntem (72), a po návratu do ČR svou kariéru postavil právě na rybaření. Na kontě má několik televizních dokumentárních filmů a seriálů o rybolovu, nejznámější je asi jeho dlouholetý projekt Sladkovodní giganti, v němž mapuje největší sladkovodní ryby planety, které mají váhu nad 100 kg a měří víc než dva metry.

Letos budou oslavy o to krásnější, že se nedávno oženil, vzal si rybářku Claudii Vargo, se kterou čekají malou rybářku. 

Foto: Profimedia.cz

I tenhle slavný rybář dnes slaví narozeniny a rovnou kulatéFoto: Profimedia.cz

Užijte si dnešní výjimečný den, i když jste třeba sami. Můžete sledovat vánoční televizní program, budou nové pohádky i zaručená klasika.

Reklama

Související témata:
Jiří Hanzelka
Miroslav Zikmund