Článek
Při představě 2 + kk mnohým z vás naskočí obrázek klasické panelákové „krabičky od sardinek“, kam se sotva vejde manželská postel. To ale rozhodně není případ bytu, do kterého jsme mohli nahlédnout ještě před tím, než se mladý pár nastěhoval. Můžete ho tedy vidět přesně v té podobě, kterou mu vdechli architekti – a díky velmi zajímavému použití svěže zelené barvy nevypadá ani bez zařízení a doplňků nijak chladně.
Chytré řešení úložných prostor
Zmodernizovat a zařídit byt v podkroví je náročná disciplína, kterou je velmi výhodné svěřit odborníkům. Důkazem je jednoznačně právě i tento byt v dříve zdevastovaném secesním domě v Biskupské ulici. Architektům se podařilo využít maximum prostoru pro umístění úložných prostor – ovšem tak, aby zachovali dojem vzdušnosti, světla a volnosti.
Konstrukce krovu a nosných prvků se nesnažila je nijak maskovat. Naopak – jsou v interiéru přiznány a spojeny bílou malbou, která zachovává plastickou prostorovou jednoduchost.
„Interiér je pojat kontrastně, jakožto svěží a moderní v historickém domě. Právě proto jsme také kombinovali přírodní materiály dřevěných podlah s moderními materiály ve vysokém lesku a bílé čistotě, kterou vhodně doplňuje odstín zelené barvy, který se prolíná celým bytem,“ představuje práci svého ateliéru Ing. arch. Miroslav Gebas.
Secesi připomíná vzor na tapetě
Pokud se s námi vydáte alespoň na virtuální prohlídku, můžete se inspirovat. To, že jste v secesním domě, připomínají dekorační tapety s rostlinnými motivy. Jak vidíte, není třeba se jich bát, pokud pro ně vyberete místo, kde vyniknou.
Výrazným prvkem prostoru tohoto bytu je schodiště, které vede na terasu. Díky nápaditému řešení se ale zároveň stalo velmi zajímavou knihovnou s úložnými prostory. V tomto bytě jich budoucí majitelé mohou využít opravdu hodně – právě proto, že architekti v maximální míře využili vestavěný nábytek. Pokud se v té souvislosti ptáte na cenu, pak tato realizace vyšla na 550 tisíc korun.
A jak hodnotí rekonstrukci majitelé? „Když jsme koupili podkrovní byt, neměli jsem úplně představu o vzhledu interiéru. Jen jsme nechtěli nic historického. Chtěli jsme vzdušný a jednoduchý interiér. Výsledné řešení nás velice mile překvapilo," říká mladá dvojice. Velmi kladně hodnotí množství úložných prostor, hlavně těch pod schodištěm.
Příjemně je podle nich řešena také kuchyň, kde se podařilo do malého prostoru umístit vše potřebné. Je něco, s čím spokojeni tak úplně nebyli? „V ložnici jsme si nebyli jisti umístěním postele do prostoru, ale s ohledem na šikmé stěny podkroví se řešení ukázalo jako velice praktické. Za postelí je místo na další úložné prostory. Celkové pojetí interiéru je nám moc příjemné a rychle se v novém bytě zabydlujeme…, pochvalují si oba mladí lidé."
Jak se vám návštěva líbí?