Článek
Byt využívá mimopražský majitel i jeho početná rodina, která za ním přijíždí. A chtějí se tu cítit a být jako doma. To byl také jeden z požadavků, které musel bytový architekt zohlednit při návrhu rekonstrukce tohoto bytu o velikosti 4 + 1. Majitel si přál vytvořit moderní interiér, který využil současného dispozičního řešení bytu a původních materiálů, artefaktů a detailů, které se v něm zachovaly.
Staré byty mají prostor
„Výhodou bytů v historických bytových domech je zpravidla jejich velikost. Naši předkové rozhodně nešetřili metry čtverečními a výškou stropu už vůbec ne. Při takovéto rekonstrukci je dnes poměrně snadné umístit vše potřebné a ještě zajistit dostatek vzdušného prostoru pro pohyb mezi nábytkem,“ prozrazuje brněnský bytový designér Radovan Kobosil, který rekonstrukci bytu navrhl. No vida.
Parkety v kuchyni se hned tak nevidí
Jedním z artefaktů, které si majitel přál zachovat, byla parketová podlaha. Původní podlahy byly proto renovovány a zalakovány středně matným lakem. Probouráním příčky mezi kuchyní a obývacím pokojem vznikl příjemný polootevřený prostor. Kuchyňský stůl má velice moderní design, který zajímavě kontrastuje s parketovou podlahou, s níž se běžně v kuchyních nesetkáváte. Kuchyňská linka je pokryta masivními deskami z umělého kamene Technistone. Běžný metr tohoto materiálu přišel na asi 7000 korun. Komfort užívání linky zajišťuje plnovýsuvný systém značky Blum.
Bílá barva je v oblibě
Sedací souprava je bílá. Ač se to leckomu může zdát nepraktické, bílá je prostě v oblibě. „Sedací soupravu s výplní z takzvané líné pěny jsme pořídili od firmy Sofaland, Victoria. Přišla nás na asi 45 000 korun,“ prozrazuje spokojený majitel. Koberec zakoupil ve studiu Kanapé decor za 15 000 korun, barové židle ve studiu Lino. Jedna ho přišla zhruba na 4000 korun. Zbylý nábytek byl většinou vyroben na zakázku.
Červená barva sluší i ložnici
Povedeným řešením je také ložnice. Původní nevzhledný prostor, vzniklý předělením místnosti, konstrukčně upravili, vymalovali a zařídili nábytkem na míru. Ložnice je tak v stejném stylu jako ostatní místnosti.
Boční pokoj je stranou domácího ruchu a slouží majiteli jako pracovna. Vládne v ní červená barva, která se do této místnosti hodí. Čtvrtým pokojem je ten dětský - do toho nás však teenageři z obav ze ztráty soukromí bohužel nepustili.
Místo dlaždic cetrisové desky
Zajímavé řešení bylo použito pro koupelny. Původní prostor byl rozdělen na tři menší. Probouráním vznikly nesourodé plochy, které bylo třeba srovnat. To se podařilo použitím cetrisových desek se silnou šedavou penetrací. Funkční a přitom estetické je přikotvení desek ke stěnám koupelny pomocí turbošroubů. Vznikl tím zcela originální koncept jednoduché linie s betonovým nádechem doplněný velkými skleněnými dveřmi.
Svítidla, která v obchodě neseženete
Architekt chtěl do bytu dát větší osvětlení. Správná svítidla se prý v obchodech nepodařilo sehnat, a tak je navrhl a nechal je vyrobit ze zářivek, dřeva, sádrokartonů a hliníkového olištování s plexisklem. Tato originální svítidla nikde nekoupíte.
Jak se vám tento byt líbí? A troufnete si odhadnout celkovou cenu rekonstrukce bytu? Bez spotřebičů vyšla majitele na zhruba 1,5 milionu korun.