Článek
První, co vás v tomto dnes třípokojovém, původně 2+ kk bytě zaujme, je jeho poloha. Ač jde o byt v novostavbě činžovního domu, cítíte se tu jako na venkově. Je to tím, že k bytu přiléhá venkovní terasa, vedoucí do zahrady. Tu si její majitelé, rodina se dvěma malými dětmi, přikoupili. Tím bydlení získalo nadstandardní kvalitu.
Ideální pro mladou rodinu
K bytu o rozloze pěkných 92 metrů čtverečních patří 17 metrů čtverečních venkovní terasy vedoucí na terasovitou zahradu ve svahu, přístupnou přes společnou zahradu, jejíž 200 metrů čtverečních zušlechtili keři a rostlinami. Kromě obývacího pokoje s kuchyňským koutem s přímým vstupem na terasu a na zahradu měli majitelé před úpravou k dispozici ložnici, prostornou vstupní halu, koupelnu a šatnu o velikosti pokoje (15 metrů čtverečních).
Úsporná řešení sluší i velkým bytům
Po vstupu do bytu nám bylo jasné, že majitelka, paní Stella, vyznává pořádek. Proto je byt zařízen podle zásad minimalismu, který má jako styl ráda a vyhovuje jí. Miluje čisté linie, což ale v tomto tvarově členitém bytě nebylo možné dodržet. Co ale nutné nebylo, hledat úsporná řešení ani vychytávky šetřící místo. Přesto je byt zařízen tak, jak se zařizují malé byty, tedy co nejméně nábytku, co nejvíce uzavřených skříněk.
Bílá a zelená se k sobě hodí
Majitelé chtěli, aby byt zůstal světlý a prostorný. Vše v tu má své místo. Stěny nezdobí police ani regály. Je to praktičtější a odpovídá to zásadám minimalismu. Světlý nábytek pak nechává vyniknout barevným doplňkům. S těmi si majitelka vyhrála, i když decentně. Nejvíc je to vidět v obývacím pokoji, kde je ústředním prvkem zelená tapeta na stěně. Je výrazná, ale ne agresivní a upoutá na první pohled. Paní Stella ji zakoupila za 5 tisíc korun. Zelenou a modrou najdeme v ložnici, dětský pokoj oživují fialová a zelená barva.
Nakupujte rychle a levně
Když nám majitelka popisovala, jak byt zařizovala, nechtěli jsme tomu ani věřit. „Dostali jsme se tehdy do časové tísně a potřebovali byt rychle zařídit. Během dvou hodin jsme v prodejně nábytku vše vybrali a nakoupili. V dalším obchodě jsme pak během další půlhodiny vybrali spotřebiče – ledničku, pračku a digestoř. Bylo toho na velkou dodávku, která vše přivezla,“ vzpomíná majitelka. Celé to prý pořídila asi za 350 tisíc korun.
Z komory je ložnice
V původním uspořádání bytu byla velká komora, ale jen jedna ložnice. Majitelé našli chytré řešení: z komory udělali druhou ložnici. Aby se v místnosti dalo větrat, vybourali zeď a udělali malá okénka a vchod ústící na terasu. Příjemná ložnice je zařízena v kombinaci modré a dřeva. Komoru si udělali z místnosti vedle koupelny, v níž bylo samostatné WC a umyvadlo, které zrušili. A vyhovuje to. „Byt je prostorný a útulný. V kombinaci s vlastní 200 metrů čtverečních velkou zahradou s výhledem na Prahu je to kvalitní bydlení pro rodinu s malými dětmi,“ říká Jan Mráz, senior konzultant realitní značky feelHOME.
Jak se vám tento byt a jeho řešení líbí? Trefili jsme se tentokrát do vašeho vkusu, nebo byste při zařizování třeba méně spěchali? Dejte vědět ostatním v diskuzi pod článkem...