Hlavní obsah

Návštěva v domě, kde nemají ani jednu květinu. Proč?

Foto: SKUTEK architecture, M. Kocich

Pojďte s námi na návštěvu domu, kde si architekti pohráli nejen s různými výškami podlah

3. 6. 2013

Tvarově atypický rodinný domek je zasazený doprostřed zeleně v klidném prostředí pražské čtvrti Hostivař. Zatímco zvenku je obklopen stromy a keři, uvnitř nenajdete jedinou živou rostlinu!

Článek

Moderní vilka stojí na místě bývalé zahrádkářské kolonie. Přestože je pozemek v blízkosti průmyslových objektů a železniční tratě, má nesporné výhody, mimo jiné klidné prostředí a blízkost centra.

Vilu obývá mladá rodina se dvěma dětmi. Majitelé měli o svém domě jasnou představu: chtěli mít moderní dům, který by se přesně hodil do dané lokality. Architektům z ateliéru SKUTEK architecture, na které se obrátili, se splnit toto zadání jednoznačně podařilo. Dům se ale přesto na první pohled od okolní zástavby odlišuje.

„Handicap“ lokality byl výhodou

Dům stojí ve svahu, proto architekti zvolili – vzhledem k lokalitě a terénu – koncept dvou prolnutých obdélníků.

Severní část, v níž jsou veškeré pomocné a provozní místnosti – garáž se skladem, místnost pro domácí práce, koupelna s WC a posilovna, sloužící i jako příležitostný pokoj pro návštěvy, cloní dům od průmyslového areálu. Jelikož je tato část domu nižší než druhá, navrhli architekti plochou pohledovou střechu, která je vysypaná kačírkem a osazená nízkou vegetací.

Foto: SKUTEK architecture, M. Kocich

Předsíň je barevná, je v ní předsíňová stěna pro odkládání svršků i šatní skříň pro uložení sezonního oblečení, na podlaze je praktická dlažba Rako. Do předsíně se vchází hlavním vchodem a je odsud přístup do schodišťové haly

Víceúrovňový prostor je fajn

Patrová část domu má tvar lichoběžníku a ukrývá obytné prostory. Obývací pokoj s kuchyní, jídelnou a halou v přízemí jsou propojeny v jeden hlavní obytný prostor, k jehož zvláštnostem patří, že je rozčleněn do různých výškových úrovní.

Foto: SKUTEK architecture, M. Kocich

Toaleta v dolní/horní části. Zde architekti zvolili nenápadné obklady v šedém tónu. Závěsné WC je značky Laufen, šikovné je také umyvadlo

Z předsíně je samostatně přístupná pracovna s vlastním WC a šatnou. Jak je zvykem v současných rodinných domech, patro náleží rodinnému soukromí: jsou zde ložnice dětí a rodičů se šatnou na galerii a velkou koupelnou se sprchovým koutem. Obě části propojuje otevřená schodišťová hala.

Foto: SKUTEK architecture, M. Kocich

Schodišťová hala má zajištěné osvětlení přirozeným světlem díky velkému oknu orientovanému do výseče zahrady, ze severu kryté garážovou částí, díky čemuž není do haly možné ani skrz velké okno vně zahrady nahlédnout. Na podlaze i na schodech byla použita průmyslová mozaika z dřevěných špalíčků

O místo není nouze

Byt se hemží zajímavými, a zároveň praktickými interiérovými nápady. Velká okna místnosti prosvětlují a umožňují skvělý výhled do zahrady. Zvláštností je též členitost prostoru, velké posuvné dveře a chytře využitý prostor pro vestavěné skříně pro ukládání věcí.

Foto: SKUTEK architecture, M. KocichA

Kuchyňská a jídelní část jsou oproti pokoji zvýšeny, ke stolování rodina využívá jak kuchyňský stůl, pořízený v Kika, tak barový pult, který je součástí kuchyňské linky. Ta byla vyrobena na míru firmou Designjust, která se výrobou luxusního nábytku zabývá. Tomu bude asi odpovídat i cena, kterou majitelé nechtěli prozradit

Na nouzi o místo si rodina opravdu nemůže stěžovat. „Dříve jsme bydleli v panelovém bytě, tady máme hodně místa, množství úložných prostor a úžasné terasy. A samozřejmě zahradu, kde trávíme hodně času,“ přiznala spokojená majitelka.

Foto: SKUTEK architecture, M. Kocich

Obývací část je propojena s kuchyňskou. Krb je vtipně zakomponován do prostoru a tvoří pomyslnou obývací stěnu. Působí to lehce a elegantně

Veselá sladěnost vás okouzlí

Vybavení interiéru navrhovali také architekti. Důraz dali na otevřenost prostoru, kvalitní materiály a decentní barevnost. Na rozdíl od dnes tak běžných téměř jednobarevných světlých interiérů je tento taktéž sladěný, ale vesele. Architekti se nebáli barev a použili je na nábytku i na obkladech v koupelně. Červená kožená sedací souprava naproti krbu je středobodem místnosti. „Nechtěli jsme, aby interiér působil neosobně. Proto jsme sáhli po barevnějším nábytku, který doplňuje celkem strohý design,“ vysvětluje architekt Ondřej Dvořák ze SKUTEK architecture. Vybavení celého domu nábytkem stálo do 1,5 milionu korun.

Foto: SKUTEK architecture, M. Kocich

Dolní koupelna je laděna do červené a bílé barvy. Umyvadlo Laufen upoutá na první pohled. Jako designový kousek přišlo na 30 tisíc Kč. Místo vany je zde ekonomičtější sprchový kout

Foto: SKUTEK architecture, M. Kocich

Horní koupelna je prostorná a hezká. Má sprchový kout a obklady laděné do zelena. Architekti pro ně zašli do Rako, jde o sérii Color One. Umyvadla jsou Laufen, koupelnový nábytek je ze dřeva, zhotoven na míru

Bez prachu a polic

Majitelka je s bydlením v domku spokojená. Díky praktickému zařízení odpadlo utírání prachu a díky chytrému rozhodnutí mít zeleň jen vně domu se rodina zbavila povinnosti neustálého zalévání květin. Všude je pořádek, interiér se snadno udržuje.

Foto: SKUTEK architecture, M. Kocich

Dětské pokoje. Opět nábytek na míru. Dřevěné dubové podlahy jsou praktické a hezké

Foto: SKUTEK architecture, M. Kocich

Ložnice rodičů. Na první pohled až příliš technická svítidla Deltalight doplňují interiér, jsou nenápadná a neruší

No řekněte, nelíbilo by se vám tu také?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.