Hlavní obsah

Jaké květiny do truhlíků za okno? Poradíme!

Foto: Jakub Jurdič

Vysaďte do truhlíků ty správné druhy – teď už víte, které to jsou

Poté, co vtrhlo jaro do předpovědi počasí, mělo by ovládnout i vaše truhlíky. Čím je osázet a jak se o květiny pak starat, aby byly nejhezčí v ulici? Právě to vám poradíme.

Článek

Co letos za okna? Pokud je právě tohle otázka, která vám momentálně nedá spát, budou se vám hodit rady, pro které jsme vyrazili přímo do zahradnictví.

Jaký truhlík?

Pokud si můžete zvolit, pak vyberte ten samozavlažovací. Nabízí pohodlí pro vás – nebudete se muset o své květiny tak často starat a vydrží i vaši týdenní dovolenou nebo jiné pauzy v zalévání.

Jestliže máte truhlík obyčejný, pak se hodí udělat do něj odtokové otvory a koupit pod něj ještě misku, ve které bude přebytečná voda – zabráníte uhnívání kořínků vysazených květin. Nevýhodou je, že voda může přetéct a znečistit fasádu nebo kapat sousedům na okna. Takovému nebezpečí zabráníte tak, že truhlík necháte bez odtokových otvorů, ale pod hlínu dáte vrstvu keramzitu, který vodu udrží dál od kořenů.

Barva truhlíku je zcela na vás. Většina lidí ji ladí s fasádou domu, barvou oken nebo i s barvou květů rostlin, které vysazují.

Foto: Jakub Jurdič

Rostliny vhodné na přímé slunce. Použité druhy: Muškáty (pelargonie), milion bells, osteospermum, bakopa (bacopa)

Jakou zeminu a hnojivo?

„Skoro všechny letničky vysazujeme do zeminy, která má přídavek hnojiva. To se uvolňuje několik týdnů a ulehčí práci,“ říká Jana Sprátková, diplomovaná specialistka na zahrady a krajinotvorbu ze Zahradnictví Trees, která doporučuje i hnojivo ve formě tyčinek, které se dá přidat při sázení přímo do hlíny. „Výjimkou je vysazování bylinek – ty potřebují speciální odlehčenou zeminu i speciální hnojivo,“ upozorňuje Jana Sprátková.

Při hnojení dodržujte vždy návod od výrobce hnojiva na dávkování i intervaly.

„Ovšem nejen zálivka a hnojení je zárukou krásného truhlíku. Musíte z něj odstraňovat i odkvetlé květy," říká odbornice.

Foto: Jakub Jurdič

A vidíte tytéž květníky s rostlinami vhodnými na slunná místa svrchu!

Jaké letničky vybrat?

„Do jakéhokoli truhlíku doporučuji kombinovat rostliny převislé se vzpřímenými. Vypadá to lépe. Barevnost můžete vybrat podle sebe, o počtu rostlin v truhlíku se poraďte, každý druh se jinak rozroste. Nás truhlík má 60 centimetrů a je v něm pět rostlin,“ říká Jana Sprátková.

Přímé slunce podle ní snesou: muškáty (pelargonie), milion bells, petunie, surfinie, osteospermum, bakopa (bacopa), vitálka (sanvitalia), afrikány (aksamitníky, tagetes)

„Jejich nároky na zálivku jsou podobné. Pokud nemáte samozavlažovací truhlíky, vyzkoušejte vlhkost substrátu prstem. Zalévejte nejlépe odstátou nebo dešťovou vodou,“ radí Jana Sprátková.

Foto: Jakub Jurdič

Tyhle květiny vydrží i ve stínu a polostínu. Použité druhy: Glechoma (39 Kč), dva druhy netýkavky walleriana (62 Kč a 39 Kč), helichrysum (39 Kč)

„Mezi rostliny do polostínu jsme zařadili i dvě, které odpuzují hmyz – popenec břečťanovitý – glechoma hereracea – a molice – plectranthus –, hodí se například na okno do ložnice, které chcete nechávat častěji otevřené,“ říká Jana Sprátková.

Do stínu a polostínu se hodí:Smil (helichrysum), popenec břečťanovitý (glechoma hederacea), molice (plectranthus), netýkavka (balzamína), begónie, zelená kapradinka pilea. Tři posledně jmenované vydrží i bez slunce.

Foto: Jakub Jurdič

Pro lepší předsavu pohled svrchu na květníky vhodné do stínu a polostínu

Bylinky v truhlíku?

Do truhlíku si můžete vysadit i bylinky. Měli byste jim dopřát odhlehčený substrát a pořídit si na ně speciální hnojivo. „Pozor dejte na umístění. Bazalka například nesnese přímé slunce. Potřebují také odtok vody z truhlíku, protože jinak uhnijí,“ radí Jana Sprátková.

Co jste do truhlíku letos zasadili vy? Napište nám tonebo pošlete fotku svých truhlíků.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek