Hlavní obsah

Nepodceňujte výběr polštáře a přikrývky! Dokážou ovlivnit délku i kvalitu spánku

Foto: freepik.com

Kvalitní přikrývky s polštářem Foto: freepik.com

Spánkem strávíme asi třetinu života a o jeho důležitosti snad nikdo nepochybuje. Pro dokonalou regeneraci bychom v průběhu noci měli projít všemi fázemi spánku – od nejlehčího bdění až po hluboký spánek. Důležité je nejen v jakém prostředí, teplotě a vlhkosti spíme, ale také na čem. Nepodceňujte výběr přikrývky a polštáře, ani jejich pravidelnou údržbu.

Článek

Vybíráte novou přikrývku s polštářem? Zohledněte parametry jako velikost, výplň, materiál, ale také roční období nebo věk, pro koho bude ložní set primárně určen. Ten, co bude vyhovovat dětem, nemusí vyhovovat dospělým. Výprodejpovlečení.cz vám přináší přehled základních parametrů pro výběr nového polštáře s přikrývkou.

Výplň

Vybírat můžete výplň přírodního či syntetického charakteru. Každý materiál má svá specifika a výhody. Pro alergiky zvolte antialergický materiál, který lze prát v pračce na minimální teplotu 60 °C. Nejčastěji se setkáte s výplní z dutého vlákna, mikrovlákna nebo paměťové pěny či léty prověřeným peřím.

●  Duté vlákno

Syntetické textilní vlákno s dutou vnitřní strukturou. Pratelné na 60 °C. Vhodné pro alergiky. Ideální pro celoroční užití. Využívá se na výrobu dek i polštářů.

●  Mikrovlákno

Syntetické textilní vlákno, které napodobuje prachové peří. Pratelné na 60 °C. Vhodné pro alergiky, vyniká lehkostí. Využívá se na výrobu dek i polštářů.

●  Peří

Přírodní a nadýchaný materiál, který se přizpůsobí tělu. Ideální do chladných měsíců. Využívá se na výrobu dek i polštářů. Není vhodné pro alergiky a možnou nevýhodou je náročná péče.

●  Paměťová pěna

Polyuretanová pěna, která se skvěle přizpůsobí tělu a ulevuje od tlaku. Využívá se na výrobu polštářů. Neobsahuje alergeny, ideální pro alergiky.

Foto: VýprodejPovlečení.cz

Typy hřejivosti přikrývek Foto: VýprodejPovlečení.cz

Roční období

Do období zimy a podzimu doporučujeme hřejivé přikrývky, které jsou prodyšné a lehké. Nejčastěji vyrobené z mikrovlákna nebo klasického peří. V létě oceníte prodyšnost a savost. Kompromisem jsou celoroční přikrývky z dutého vlákna.

TIP Výprodejpovlečení.cz: Celoroční prošívaná přikrývka s polštářem Classic zajistí zdravý a plnohodnotný spánek během celého roku. Set seženete už od 499 Kč. Navíc získal certifikát od Ženy s.r.o.

Foto: VýprodejPovlečení.cz

Celoroční prošívaná přikrývka s polštářem Classic od 490 Kč Foto: VýprodejPovlečení.cz

Vezměte v úvahu fakt, že hřejivost není dána tloušťkou materiálu, ale jeho hustotou. Právě hustota může být ukazatelem, do jakého ročního období se přikrývka nejvíce hodí. Přikrývky pro zimní užívání jsou o hustotě kolem 350 g/m², ty letní okolo 150 g/m².

Rozměr a výška polštáře

Dostatečný rozměr polštáře je 70 x 90 cm nebo 50 x 70 cm. Velikost přikrývky pro jednoho člověka je 140 x 200 cm. Vhodná do jednolůžkových i manželských postelí.

Výšku polštáře vybírejte podle spánkové polohy. Je vaše nejčastější spánková poloha na břiše? Pak volte polštář nízký, aby se příliš nenamáhala páteř. Pokud spíte nejčastěji na boku nebo zádech, potřebujete polštář vyšší. Pro kombinaci všech spánkových poloh je nejlepší volbou středně vysoký polštář s pevnou náplní.

Reklama