Článek
Zjednodušeně řečeno, nitroděložní tělíska se dělí na dva typy – hormonální a nehormonální. Vzhledem k tomu, že mnoho žen hormony brát nemůže, nebo prostě nechce, jsou nehormonální tělíska skvělým řešením.
Tělísko si můžete nechat zavést i před těhotenstvím!
Antikoncepční tabletky jsou při pravidelném užívání sice vysoce spolehlivé, mnoha ženám a dívkám ale nevyhovují. Někdy se jim nelíbí představa, že by si tělo nechaly ovlivňovat zbytečnými hormony navíc, jindy problémy působí právě ono pravidelné užívání.
Tip redakce: O tom, že hormonální antikoncepce může i ublížit, jsme psali už zde.
Mladým, dosud nerodícím dívkám až dosud mnohdy nezbývalo než v takovém případě používat kondom. Mnoho gynekologů dosud nerodícím dívkám odmítalo tělísko zavádět. To se ale v posledních letech změnilo. Na trh přišla i opravdu maličká, a navíc nehormonální tělíska (Silverlily, Goldlily) a asi před rokem GyneFix, která si mohou nechat zavést i dívky mladší 20 let. „Ve své praxi jsem tělísko zaváděla i sedmnáctiletým dívkám. Důležité už dnes naštěstí není to, jestli rodily, ale to, jestli už mají zralý menstruační cyklus,“ říká MUDr. Martina Hourová.
A v čem je výjimečné poslední jmenované tělísko GyneFix? Nemá ramínka jako jiná tělíska, a nemá ani tělo kryté plastem. Jeho velikost je tak opravdu miniaturní a lze jej zavést i ženám s menší dělohou. Díky své pružnosti se navíc perfektně adaptuje v každé děloze.
Jak to tedy funguje?
Většina nehormonálních tělísek funguje na principu měděných kroužků. Ty uvolňují měděné ionty, které jsou pro spermie toxické a ty se tak nezmůžou na oplodnění vajíčka. V případě, že by tedy nějaká spermie proklouzla přes mechanickou zábranu, kterou je tělísko samo, ionty ji spolehlivě zlikvidují. Ani tahle ochrana před početím samozřejmě není 100%, je ale zhruba stejně spolehlivá jako antikoncepční tabletky, tedy kolem 99%.
U tělíska ale ubývá faktor lidské chyby – máte ho zavedené stále, takže se vám nestane nehoda v podobě vynechané tabletky nebo snížení spolehlivosti kvůli jiným užívaným lékům. Z tělíska přes děložní čípek zůstanou do pochvy vyčnívat jen dva maličké vlasce, díky kterým jej lékař může zase kdykoliv bez problémů vyjmout. Ničeho se ale nebojte, milování s vaším partnerem ani používání tamponů nijak nebrání.
Kdy si tělísko nechat zavést nemůžete?
Přemýšlíte, kde je zakopaný čert, že už tělísko nemají všechny ženy? Každému vyhovuje něco jiného a třeba ženám s různými komplikacemi na děložním čípku se zavedení tělíska nedoporučuje. Pokud mezi ně ale nepatříte a v nejbližších minimálně 2 letech neplánujete těhotenství, svého gynekologa se určitě na tuhle možnost zeptejte. „Já mám s tělísky dobré zkušenosti a svým pacientkám je doporučuji,“ potvrdil nám také MUDr. Jiří Pavlásek z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.
Za řadu problémů s děložním čípkem mohou lidské papilomaviry, které způsobují rakovinu čípku. Před nejčastějšími typy už jde ale očkovat. Dříve stálo očkování nemálo peněz, dnes už ho vaše dcera může mít i zadarmo!
Bonus navíc? Ušetříte!
Zavedení nehormonálního nitroděložního tělíska stojí u gynekologa kolem 300 korun, u tělíska samotného záleží na značce, v průměru se částka ale pohybuje mezi 1500 a 3000 korunami. Životnost tělíska je opět podle druhu 5–7 let, v případě, že se rozhodnete pro těhotenství dříve, není problém tělísko vyjmout dřív, plodnost se už během prvního menstruačního cyklu vrátí do plné formy. Při plné době užívání v délce 5 let a ceně tělíska 2000 korun vás každý měsíc, kdy budete chráněné před nechtěným otěhotněním, vyjde na 33 korun, zatímco v případě opravdu levných tabletek to je minimálně kolem 150 korun.
Ještě váháte, jestli se svého gynekologa zeptat?