Hlavní obsah

Nová sedačka do obýváku: Která se neprosedí a snadno čistí?

Foto: kika nábytek

Ať už hledáte menší, či naopak prostorově výraznou sedačku, je dobré se při nákupu řídit nejen centimetry

10. 10. 2014

Bývá středobodem hlavního obytného prostoru a poskytuje pohodlí domácím i návštěvám. A když po letech doslouží, sháníte novou sedačku. Na co byste měli myslet při nákupu?

Článek

Určitě chcete, aby byla pěkná na pohled, aby se vám na ní pohodlně sedělo, aby dlouho vydržela, aby byla kvalitní, aby... Tak si to pojďme probrat podrobněji.

Co není vidět

V první řadě není vidět, z čeho je sedačka sestavena. „Na konstrukce se běžně používá dřevo či materiály na bázi dřeva ve spojení s tvrdým masivem a kovem. Je dobré si uvědomit, že sedačka s dřevěnou konstrukcí stále pracuje, vy ji také různorodě zatěžujete. Proto nedoporučuji vybírat tu, u níž se na konstrukci použil plast. I když dnešní plasty jsou pevné, nepruží a bývají křehčí než dřevo nebo kov,“ uvádí designérka Barbora Pacáková z Polstrin design.

Pokud uvažujete o sedačce rozkládací na každodenní spaní, nejlepší je konstrukce kovová.

Foto: Dekado

Trojmístná pohovka Dragon Rib má snímatelný potah z nylonu a polyesteru a chromovanou kovovou konstrukci (210 x 85 x 96,5 cm, za 27 036 Kč)

Foto: BONAMI CZ

Rozkládací sedačka Jasper nabídne pohodlí vám na posezení a návštěvám pro příležitostné přespání (chromová konstrukce, směsový potah, výška sedu 39 cm, délka 212 cm, za 39 930 Kč)

Pozor na výplň

Předem se informujte, z jaké pěny je sedačka vyrobená. Ale záleží i na vašem pocitu – někdo vítá tvrdší posezení (pak se přidávají i pružiny), druhý se raději zaboří do měkké výplně. „Sedáky se většinou skládají z více typů a tuhostí pěn. V oblasti zad bývají o něco měkčí než v oblasti kolen,“ uvádí Barbora Pacáková.

A Daniel John z Nábytku Říha dodává, abyste si dali pozor hlavně u levných výrobků – u nich se mnohdy používá nejlevnější molitan, který nemá tvarovou stálost a poměrně rychle se prosedí.

Foto: Nábytek Říha

Výplň sedačky Nice tvoří vysoce elastická studená pěna a polyesterové rouno, které díky použité výrobní technologii slibují dokonalejší prodyšnost (298 x 170 cm, cena od 50 740 Kč)

Foto: Polstrin design

Pohovka Niobé poskytne příjemné, ergonomické posezení. Jako výplň se použila studená polyuretanová pěna. Prodává se v několika velikostech (například o rozměru 272 x 234 x 90 cm, od 53 712 Kč)

Vybíráme potah

Vždy byste měli sledovat složení potahu. Teď asi nepotěšíme milovníky přírodních materiálů, neboť platí: čím větší podíl přírodních složek, tím méně daný potah vydrží. Látky se ve výrobě vybavují nešpinivou či voděodolnou úpravou, rovněž se používají nanotechnologie (pak je každé vlákno obalené speciálními ochrannými částicemi, a výsledkem je lepší odolnost vůči vodě či oleji), teflonová úprava a podobně.

Foto: IKEA

Rohová sedačka Söderhamn s hloubkou sedáku 48 cm je vybavená snímatelným potahem ze směsového materiálu (291 x 83 x 198 cm, za 26 990 Kč)

Foto: Le Patio

Sedačka Malé z kolekce Gold dokazuje, že klasické tvary jsou stále módní. Lněný potah působí originálně, a pokud se bojíte bílé barvy, lze zvolit šedou či starorůžovou (délka 185 cm, cena k doptání v obchodě)

Líbí se vám kůže?

Z pohledu údržby jsou vhodnější lakované kůže, ale: „Když je teplo, budou se více zahřívat, kdežto v zimě více studí. Také nejsou dobře prodyšné," uvádí Daniel John a dále vysvětluje: „Nabízejí se i semianilinové a anilinové kůže – jsou prodyšnější, ale i jemnější. Udržují se hůře než lakované a také časem získají výraznou patinu. Navíc se hodně vytahují, ovšem vytahování je do určité míry přirozenou vlastností všech kožených výrobků."

Kožené potahy se doporučuje alespoň dvakrát ročně, případně i častěji ošetřit impregnací.

Foto: IKEA

Sedací souprava Kivik nabízí řadu různých sestav – v tomto případě jde o kombinaci dvoumístné pohovky a lenošky (kůže, za 34 990 Kč)

Foto: Polstrin design

Na foto (zleva): ukázka lakované kůže a anilinové

Top mezi potahy

Jmenuje se Alcantara a je výjimečná svým složením, díky němuž se považuje za nejodolnější potahovou látku vůbec. Vyrábí se v Itálii a jde o lepenou textilii z polyesteru a polyuretanu (podkladová vrstva – zadní strana je z bavlny a polyetylenu). Nejlépe odolává působení vody, neroztahuje se, je stálobarevná, snadno se ošetřuje – nečistoty setřete vlhkým (nikoli mokrým!) hadříkem.

Ale také něco stojí: orientačně uveďme, že za sedačku s Alcantarou zaplatíte zhruba dvakrát tolik či více než za posezení s běžným textilním potahem.

Foto: Nábytek Říha

Pohovka Archa se nabízí v různých velikostech, navíc se k ní dá přidat taburet. Na výběr je řada látek, kůže nebo Alcantary (dvousedák s područkou od 150 cm, cena od 33 434 Kč)

Foto: Polstrin design

Detail materiálu Alcantara

Jako chameleon

V mnoha obchodech dnes nabízejí různé úpravy vybraného modelu. A to včetně rozměrů, do určité míry i hloubku sedu, u sedaček ve tvaru písmene L pravolevé či levopravé provedení, polohování, volbu potahu, nožek, područek, opěrek, masážní funkce… Samozřejmě tak, aby se daná sedačka dala reálně vyrobit.

Zdá se vám to složité? Pak se poptejte příbuzných, kamarádů, známých i kolegů, jakou sedačku mají doma a jak jsou s ní spokojení. Tak získáte nejlepší doporučení.

Foto: Kika Nábytek

Pohovku Boston o rozměrech 204 x 83–96 x 105 cm můžete rozložit na lůžko o ploše 160 x 200 cm (za 18 490 Kč)

A podle jakých parametrů byste sedačku kupovali vy?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek