Článek
Pozor! Neznamená to ale, že byste se měly přestat bát této zákeřné nemoci a s klidem se nechráněně pohybovat na slunci nebo pokračovat v pravidelných drastických kúrách v soláriu. Tato novinka je poměrně nenáročná šance pro nemocné, kteří chtějí se zákeřnou nemocí zúčtovat. Metodou lze léčit aktinická keratóza (ložiska zhrubělé kůže u lidí vystavených nadměrnému slunečnímu záření), neinvazivní kožní nádory, tzv. basaliom (kožní nádor vycházející z bazální vrstvy epidermis, s výjimkou nodulárního basaliomu, ten klasickou metodou PDT řešit nelze) a spinaliom (rohovějící dlaždicový karcinom).
Jak se tělo zbavuje rakoviny, můžete vidět na našem videu ZDE:
{stream-video}
První konzultace
První návštěva slouží k určení typu nádoru. Zjištění se provádí v lokální anestezii, kdy se odeberou vzorky k tzv. histologickému vyšetření. Někdy se stává, že je diagnóza patrná na první pohled, tehdy stačí vyšetření pomocí digitálního dermatoskopu. Pak se teprve začíná s léčbou.
Odborník popisuje zákrok
„Postižená místa a jejich okolí natřeme krémem s aminolevulovou kyselinou, který se vstřebává téměř výhradně v postižených buňkách. Do těch zdravých proniká minimálně,“ vysvětluje dermatolog MUDr. Jan Lippert z Asklepionu – Kliniky a institutu estetické medicíny. „Následně se mění na porfyrin, který je velmi citlivý na světlo,“ dodává lékař. Ošetřené místo se překryje fólií, aby se lépe krém vstřebával a nakonec neprůhlednou náplastí. Pak je potřeba asi tři nebo čtyři hodiny počkat. „Poté přijde na řadu ozáření plochy červeným světlem po dobu 20 minut. Kombinace červeného světla a porfyrinu, který je nahromaděn v poškozených buňkách, vyvolá proces, který by mohl být přirovnán k explozi. Nádorové buňky se rozpadají a poté odlučují ve formě šupin,“ vysvětluje dermatolog z Asklepionu. Při zákroku můžete pociťovat přechodné pálení. „U nás jako u jedněch z mála na závěr ošetřujeme postižená místa cévním laserem,“ dodává Jan Lippert.
Co se děje pak
Každé tělo reaguje jinak, a tak jaká bude reakce po zákroku, závisí na míře postižení místa. Máte-li malý nádor nebo tzv. aktinickou keratózu, místo zčervená na dva až tři dny a pak se odloupne ve formě šupiny. Hluboké nádory zanechají za sebou trvalejší zarudnutí a někdy i otok, který se vstřebává trochu déle. Zapomeňte také na opalování na sluníčku. Před slunečními paprsky je potřeba začít se důsledně chránit, stejně jako po zákroku laserem.
„Rekonvalescence nevyžaduje pracovní neschopnost a klient je po měsíci pozván na kontrolu. V případě, že po vyšetření digitálním dermatoskopem přetrvávají pochybnosti o úplném odstranění, provádíme druhé sezení,“ informuje dermatolog. A kolik za léčbu zaplatíte? Cena fotodynamické terapie včetně světla Omnilux (tzn. aplikace Metvixu, ošetření laserem a Omnilux) se pohybuje od 10 000 Kč výše.
Řekněte, nestojí ale tyto peníze za vaše zdraví?