Hlavní obsah

Nový spotřebič pod stromečkem? Jasně!

Foto: AEG

Vybavit si kuchyni novými elektrospotřebiči může každý, zde je mimo jiné pod troubou umístěna vakuovací zásuvka Sous Vide (cena k doptání v obchodech)

Už víte, jakými dárky potěšíte své blízké? Zkuste myslet také na sebe a vyberte si nového pomocníka do domácnosti.

Článek

Novinky v segmentu spotřebičů neustále přicházejí s chytrými technologiemi, variabilitou v mnoha podobách, úsporou energií, ale i vašeho času.

1. Spolehlivé žehlení

Od žehličky se očekává rychlost, snadná manipulace a spolehlivost. „Některé výrobky mají při změně nastavení výkyvy teplot žehlicí plochy až 50 °C, což může vést k poškození oděvů. Oproti tomu jiné spotřebiče jsou vybavené systémy, jež dokážou udržet prakticky konstantní teplotu žehlicí plochy a snižují rozdíly na + -1 °C,“ uvádí Dobroslav Šanda ze společnosti Philips.

Foto: ETA

Digi Viento je kromě jiných funkcí vybavená dvoukomorovým parním systémem a speciálním termostatem, který nedovolí kolísání nastavené teploty (za 2599 Kč)

Foto: Philips

Se systémovou žehličkou PerfectCare Viva GC7011 s parním generátorem už nemusíte řešit nastavení teploty. Technologie OptimalTemp zajistí, že na jakýkoli typ tkaniny lze použít jednu konstantní teplotu (za 3999 Kč)

2. Ještě lepší lednička

Někdy spotřebitele potěší zdánlivá maličkost, jako například dvojitá dvířka – když otevřete vnější dvířka, objeví se další, průhledná, abyste se rychle zorientovali, co je kde uložené. Nebo takzvaný mezikus, což je spojovací prvek pro volně stojící chladničku a mrazničku, díky němuž vlastně vznikne velká americká lednička (side by side). Užitečné jsou i spotřebiče, jež mají oddělenou část, u které si sami zvolíte, zda ji budete používat pro mrazení, nebo chlazení potravin.

Foto: Concept

Lednička LA 8080 se označuje jako takzvaná Česká Amerika – nabízí velký vnitřní objem 408 litrů, a přitom v porovnání s klasickou americkou lednicí je zhruba o 13 cm užší. V horní chladicí části není středový předěl, takže sem v pohodě uložíte třeba velký plech s maxi pečínkou (za 19 990 Kč)

Foto: Hotpoint

Chladnička E4DG AAA X MTZ disponuje multi teplotní zónou – horní samostatnou zásuvku můžete využít jako mrazničku, nebo chladničku – podle toho, jakou nastavíte teplotu (za 31 990 Kč)

3. Chcete novou myčku?

Pak řešíte, kolik sad nádobí pojme, co všechno umí a i jak je náročná na spotřebu vody a energie. Některé modely jsou vybavené průběžným měřením nečistot, kdy se teplota vody i její rozstřikování mění tak, jak je v danou chvíli potřeba.

Jiné šetří i tím, že si „uloží“ nejčistší vodu z posledního oplachování při předchozím mytí, a použijí ji při dalším mytí. Šikovné jsou i vyjímatelné zásuvky, díky nimž se zvětší prostor třeba pro největší rodinný hrnec a další vychytávky. Pokud se nedokážete nyní rozhodnout, nevadí – některé novinky se začnou prodávat v lednu.

Foto: Whirlpool

Aby se po otevření dvířek u myčky ADP 9070 IX na vás nevyvalila pára a umyté nádobí nepokrývaly kapičky vody, v tom pomáhá takzvané aktivní sušení PowerDry (za 18 990 Kč). Touto inovativní technologií jsou vybavené i některé vestavné spotřebiče

4. Jeden za všechny

Nejen na chalupě, i doma se nabízí využít při vaření víceúčelové spotřebiče. Na nich oceníte právě to, že zvládnou řadu různých příprav pokrmů. Vyberte si sami, čemu dáte přednost.

Foto: ETA

Na tradiční Pečenku si možná vzpomenou vaše babičky a maminky, kdežto její inovovanou verzi ocení kdokoli. Kromě funkcí pečení či zapékání, vaření nebo dušení nabízí praktický čtvercový tvar či automatické vypnutí při odejmutí víka (za 2999 Kč)

Foto: Tefal

Multicooker 12 v 1 slibuje 12 různých funkcí, například vaření v páře, smažení, pečení, přípravu kaší nebo jogurtů. Do hrnce stačí vložit suroviny, zapnout ho a můžete se věnovat něčemu jinému (za 2199 Kč)

5. Co je nového u vysavačů

Od září letošního roku se musí mnohé vysavače opatřovat energetickými štítky, takže si snáz porovnáte jednotlivé výrobky podle jasně daných parametrů. Pro které vysavače tahle novinka (ne)platí a co vše vám štítky prozradí, to se dočtete v článku: Vysavače budou mít štítky. Jak z nich poznáte, který je nejlepší?.

Foto: Samsung

Robotický vysavač POWERbot VR9000 mimo jiné disponuje funkcí Point Cleaning: když chcete uklidit konkrétní místo, aniž byste čekali, až tam dojede, prostě mu to ukážete ovladačem s laserem. A on začne vysávat tam, kde chcete (za 26 990 Kč)

Foto: Electrolux

Sáčkový vysavač UltraOne Zuoquattro se může pochlubit extrémě ekonomickým provozem s vysokou účinností sání (za 14 999 Kč)

6. Kdo také pomůže s úklidem

Ušetřit vaše ruce, ale i čas, a také spotřebu vody dokáže speciální úklidová četa v podobě nových spotřebičů určených pro běžný úklid domácností. I pro ně je typická schopnost zvládnout najednou více úkonů. Jsou zkrátka jako vy, když děláte více věcí najednou. A dokonale.

Foto: Philips

Šikovný pomocník AquaTrio Pro FC7088 je stvořený pro tvrdé podlahy (keramika, kámen, PVC, laminát, dřevo), které současně dokáže vysát, umýt i vysušit (za 11 999 Kč)

Foto: Vorwerk

UmývánÍ oken baví málokoho. Teď vám práce ale půjde lépe od ruky díky čističi oken Kobold VG100, který kombinuje tři kroky v jeden – najednou skla předmývá, myje i leští (za 7959 Kč)

7. Šetření má zelenou

Novinky a inovace se nevyhýbají ani pračkám. Pokud perete často, určitě oceníte úsporu elektrické energie. „Prodávají se i modely, zařazené do energetické třídy A+++ -50 procent. S takovou pračkou zvládnete z pohledu spotřebované energie vyprat dvakrát více prádla než s pračkou ve třídě A+++,“ říká Kateřina Pavelková ze společnosti Bosch a Siemens domácí spotřebiče.

Foto: AEG

Mezi nejúspornější pračky patří i model ÖKOMIX L89495F s kapacitou 9 kg, který se řadí do energetické třídy A+++ -50 procent. Pračka je dále vybavená technologií, která smíchá vodu s pracím práškem ještě před tím, než je vpuštěná do bubnu (za 27 990 Kč). A s pomocí mezikusu na ni postavíte i sušičku

Foto: Siemens

Rovněž pračka iQ 800 ecoStar WM14Y7W3 patří do energetické třídy A+++ -50 procent. Mimo jiné nabízí funkci ecoPerfect, která šetří energii, nebo funkci speedPerfect, ta zase krátí čas zvoleného pracího cyklu (za 32 990 Kč)

A pokud řešíte nejen samotný typ spotřebiče, ale i otázku, zda ho vestavět do linky, nebo zůstat u klasiky, mrkněte na tento článek: Volně stojící vs. vestavěné spotřebiče: Kdy je (ne)vyměnit?.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama