Hlavní obsah

Oblečte svíčku do dřeva: Vyrobte si elegantní lucernu do bytu i zahrady

Foto: Alexandra Fráňová

Svícínky a lucerničky dokáží zútulnit nejeden pokoj a navíc jsou stále „trendy“. Jenže tomu odpovídají i jejich ceny. Přitom elegantní lucerničku si můžete snadno vyrobit sami. A za zlomek částky, kterou byste za ni zaplatili v obchodě!

Článek

Stačí vám dvě průměrně šikovné ruce, několik základních „kousků“ z kufříku s nářadím a za chvíli máte ozdobu interiéru, kterou vám bude závidět nejedna návštěva!

Foto: Alexandra Fráňová

A co si k výrobě lucerničky připravit?

 • pilku na dřevo (A)
 • 4 laťky o rozměrech 2 x 2 x 20 cm (B)
 • tekuté lepidlo na dřevo (C) - seženete ho v hobbymarketu nebo ve výtvarných potřebách
 • svíčku (D) - její barva je samozřejmě na vás, my zvolili klasickou bílou, ale pokud máte rádi barvy, klidně po nějaké pestré sáhněte; velikost upravte velikosti lucerny
 • skleněnou vázu nebo sklenici (E) - velikost se opět odvíjí od lucerny, v našem případě by neměla být vyšší než oněch 20 cm
 • svorku (F)
 • 8 latí o rozměrech 2 x 2 x 11 cm (G)
 • sololitovou destičku o rozměrech 15 x 15 cm (H) - použijete ji na dno
 • metr (I)
 • barvu na dřevo (J) - opět se pro ni můžete vydat do hobbymarketu nebo výtvarných potřeb – odstín je samozřejmě na vás
 • tužku (K)
 • štětec (L)
Foto: Alexandra Fráňová

1.

Latě si odměřte podle výše popsaných rozměrů – měli bychom nakonec získat 8 latí o délce 11 cm a 4 latě dlouhé 20 cm. Pokud ale toužíte po lucerně na větší či menší svíčku, rozměry si samozřejmě upravte podle sebe.

Foto: Alexandra Fráňová

2.

Latě si nařežte pilkou (ruční vám na takovou práci stačí, pokud ale chcete, můžete samozřejmě použít i pilku elektrickou, i když v tomto případě je to skoro zbytečné).

Foto: Alexandra Fráňová

3.

Vezměte lepidlo a dvě kratší a dvě delší laťky k sobě slepte. Vzniknout by vám měl jakýsi „rámeček“.

Foto: Alexandra Fráňová

4.

Rámeček uchyťte do svorky a nechejte ho v ní, dokud lepidlo pořádně nezaschne. Jak dlouho trvá, než lepidlo ztvrdne, zjistíte na obale v instrukcích výrobce. Rozhodně se nevyplatí dobu schnutí uspěchat!

Foto: Alexandra Fráňová

5.

Stejným způsobem slepte také druhý rámeček.

Foto: Alexandra Fráňová

6.

Rámečky nyní spojte k sobě tím, že k nim přilepíte dvě krátké laťky (jak to vidíte na fotografii). Opět nechejte lepidlo zcela ztvrdnout (lepenou stranu konstrukce znovu upevněte do svorky).

Foto: Alexandra Fráňová

7.

Postup opakujte i na druhé straně.

Foto: Alexandra Fráňová

8.

Na řadu přichází dno. Spodní stranu konstrukce potřete dostatečným množstvím lepidla. Nemusíte se bát, že byste to s lepidlem přehnali – pokud nějaké vyteče po stranách, jemně ho setřete hadříkem. Navíc většina lepidel po zaschnutí zcela zprůhlední.

Foto: Alexandra Fráňová

9.

Sololitovou destičku ke konstrukci přilepte (hladká strana destičky patří dovnitř). Je nutné ji něčím zatížit, aby ke konstrukci z latěk dokonale přilnula. Opět nechejte zcela zaschnout.

Foto: Alexandra Fráňová

10.

Teď už stačí lucerničku jen natřít lazurou. U některých barev stačí jedna vrstva, u jiných raději lampičku natřete dvakrát (řiďte se pokyny výrobce na obalu).

Foto: Alexandra Fráňová

11.

Když je lazura zaschlá, vložte do lucerničky sklenici či vázu se svíčkou. A dokonalá dekorace je hotová!

Foto: Alexandra Fráňová
ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek