Hlavní obsah

Ostře sledovaná toaleta: 5 kroků, které vás zbaví otravných hemoroidů

Foto: fizkes, Shutterstock.com

Hemoroidy. Nepříjemná obtíž, o které se nemluví, třebaže jí trpí velká část populace – podle statistik a námi oslovených odborníků dokonce 3 ze 4 dospělých. Projevují se svěděním, štípáním a často i krvácením z konečníku. Jak se jejich vzniku vyvarovat? A co dělat, když už je máte?

Článek

Křečové žíly v konečníku nebo na přechodu konečníku v řitní otvor a mezi svěrači. Tak nějak by se dalo stručně vysvětlit, co jsou hemoroidy. Ačkoliv většinou nejsou nebezpečné, bývají extrémně bolestivé. Naštěstí existuje mnoho účinných možností prevence i léčby – a operace je tou nejkrajnější. Někdy pomůže jen změna životního stylu.

Máte je také?

Zaznamenáváte na toaletním papíře po vykonání velké potřeby malé množství jasně červené krve? Svědí vás anální otvor nebo ho máte podrážděný či oteklý? Našli jste si tam citlivou až bolestivou bulku? Pak zřejmě trpíte nějakou formou hemoroidu a měli byste navštívit lékaře.

Ty vnitřní leží uvnitř konečníku a obvykle je nevidíte ani necítíte. „Průchod tuhé stolice ale může poškodit jejich povrch, čímž dojde ke krvácení,“ říká MUDr. Josef Štolfa, praktický lékař přednášející na Karlově univerzitě v Praze. Hemoroid uložený mezi vnitřním a vnějším řitním svěračem může způsobit bolest nebo podráždění. „Vnější hemoroidy se vyskytují na přechodu slizniční výstelky řitního otvoru a kůže kolem řitního otvoru. Při podráždění mohou bolet, svědit nebo krvácet,“ vysvětluje dále lékař a dodává: „Je-li krvácení časté, případně zpozorujete, že barva krvavé příměsi není jasně červená, ale spíše tmavě červenohnědá až černá, návštěvu odborníka neodkládejte.“

Foto: Teerawit Chankowet, Shutterstock.com

Nepříjemné svědění a štípání. To bývají průvodní znaky hemoroidů

Dlouhé sezení, hormony i těhotenství

Žíly kolem řitního otvoru mají tendenci se pod tlakem deformovat. Důsledkem toho dochází k jejich zvětšení a zkřehnutí jejich stěny. „Napínáním při pohybu střev, dlouhým sezením na toaletě i jinde, chronickým průjmem či zácpou, obezitou, těhotenstvím, análním stykem nebo nízkým obsahem vlákniny pak snadno vznikne krvácení,“ vysvětluje Josef Štolfa. „Dalším velikým podnětem je kouření, alkohol a dlouhodobá hormonální léčba i antikoncepce,“ doplňuje MUDr. Igor Karen, praktický lékař pro dospělé z Benátek nad Jizerou.

Pět tipů, jak zlepšit situaci

Veškeré faktory, které ke vzniku hemoroidů vedou, ovlivnit samozřejmě nelze. Nicméně existují osvědčené rady, které působí nejen jako prevence vzplanutí problému, ale také jako skvělá péče a podpora léčby ve chvíli, kdy už potíže nastaly. Zásadní je udržet stolici měkkou tak, aby střevem snadno procházela. Jak toho docílit?

Foto: La corneja artesana, Shutterstock.com

Zaznamenáváte po vykonání potřeby na toaletním papíře malé množství jasně červené krve? Pak je možné, že trpíte nějakou formou hemoroidu

1. Hlídejte množství vlákniny

Jezte potraviny s vysokým obsahem vlákniny – patří sem ovoce, zelenina a celozrnné produkty. Doporučená dávka vlákniny pro ženy je 25 gramů denně. Stolice změkne, zvýší se její objem, což zredukuje namáhání, které může způsobit nebo zhoršit hemoroidy. Vlákninu ale přidávejte pomalu, abyste se vyhnuli plynatosti.

2. Hodně pijte

Důležitou roli hraje i dostatek tekutin. Šest až osm sklenic nejlépe čisté vody denně pomůže udržet stolici měkkou.

3. Netlačte

Napínání a zadržování dechu při vytlačování stolice vytváří v žilách dolní části konečníku větší tlak a napomáhá zvětšení nebo až prasknutí hemoroidu.

Foto: Niran Phonruang, Shutterstock.com

Na toaletě nepřehánějte tlačení a stolici ani nezadržujte

4. Nezadržujte stolici

Navštivte toaletu hned, jak ucítíte nutkání. Budete-li pohyby střeva ignorovat a nutkání zmizí, stolice bude suchá a průchod střevem se značně ztíží.

5. Hýbejte se a noste vhodné prádlo

Dlouhé sezení nebo stání zvyšuje tlak na kritické žíly. Hýbejte se pravidelně, abyste jej snížili. „Při sedavém zaměstnání se snažte občas zvednout a chvilku chodit, aby došlo ke správné cirkulaci v oblasti malé pánve. Vhodná pomůcka je i sedací molitanový kruh na židli,“ radí Igor Karen. Nenoste těsné spodní prádlo, které se zařezává do třísel a tím zpomaluje cirkulaci v oblasti malé pánve a konečníku.

A jak s hemoroidy bojujete vy?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek