Hlavní obsah

Osudová sedmička: Princ William a Kate slaví výročí svatby!

Foto: Profimedia.cz
27. 4. 2018

Jedna královská svatba je už za rohem, jiná má v neděli výročí. Je to přesně sedm let, co se rozezněly zvony ve Westminsterském opatství a věrnost na věky si slíbili Catherine Middleton a princ William. Tak doufejme, že pro ně nebude sedmička osudná, jak to občas u vztahů bývá.

Článek

Za sedm let manželství toho mají za sebou až až. Tři královské potomky, nespočet cest a státnických povinností a za chvíli je bude čekat ještě další svatba – sňatek prince Harryho (33) s Meghan Markle (36). V tuto chvíli je ale pro vévodkyni Kate (36) a prince Williama (35) hlavním tématem něco úplně jiného, než oslavy výročí. Těší se totiž z nového potomka. Zdalipak Kate před sedmi lety, v den své svatby, jedné z nejvýznamnějších společenských událostí posledních let, tušila, že dnes bude trojnásobnou maminkou?

Foto: Profimedia.cz

Když William poprvé svoji nevěstu před oltářem uviděl, prý jí pošeptal, jak je nádherná. Nebo tedy alespoň mu to mnozí odezírali z úst

Pohádková svatba

Těžko říct, zda si Catherine Middleton takto představovala od dětství svou svatbu. Velkolepou, s britským princem, kterou budou sledovat miliony a miliony lidí po celém světě a slzet u ní dojetím. Určitě si ale vždycky přála mít pohádkovou svatbu jako většina holek, a to se jí rozhodně splnilo. Nejen proto, že si brala prince.

Foto: Profimedia.cz

Svatební obřad byl ve Westminsterském opatství, do kterého se vejde na dva tisíce hostů. Prostory byly vyzdobeny květinami a stromy. Konkrétně habry a javory

Toho bude mít za manžela brzy i Meghan Markle, a přesto jejich svatby budou trochu rozdílné. Očekává se, že veselka prince Harryho nebude tolik tradiční a plná odkazů, jako to bylo v případě jeho staršího bratra, prince Williama (ten včera potvrdil, že oplatí svému bratrovi roli svědka a bude při obřadu stát při něm). Ačkoliv to na první pohled třeba nebylo tolik zřejmé, při přípravách si dali bedlivý pozor na veškerou symboliku, aby odkazovala k manželství, lásce a šťastné budoucnosti. Mimochodem – na začátku obřadu jim hrál stejný chorál jako při pohřbu princezny Diany (†36).

Foto: Profimedia.cz

Krásné šaty s vyšitými kytičkami navrhla Sarah Burton a v přepočtu vyšly na zhruba milion korun. Vlečka byla dlouhá 2,7 metru. Obdiv ale vzbudily i šaty Pippy Middleton, sestry vévodkyně

Svatební obřad

Ostatně i obřad se odehrával na stejném místě, tedy ve Westminsterském opatství. To sňatek prince Harryho bude ve Windsoru v kapli sv. George. Svatební obřad započal v pravé poledne, posléze trval celou hodinu. Kromě manželských slibů proběhlo také čtení z modlitební knihy a mše. Poté následoval povinný úklon před královnou a opuštění prostor opatství. Ty byly krásně vyzdobeny, mimo jiné i stromy. Konkrétně javory a habry.

Květinová výzdoba byla zřetelná nejen v prostorách, ale i na samotné nevěstě. Když pomineme svatební kytici, která se skládala z konvalinek, břečťanu, myrty, hyacintu a hvozdíku, tak Kate rozkvetly i celé šaty. Byly na nich totiž vyšité drobné kvítky, stejně jako na konci závoje. Šaty pocházejí od návrhářky Sarah Burton a značky Alexander McQueen. Ačkoliv se před obřadem hovořilo o více jménech, do poslední chvíle nebylo jasné, kdo vlastně bude mít to privilegium navrhnout šaty budoucí britské královně. Stejně tomu je zatím i u Meghan Markle, kde se o návrhářích pouze hovoří, nic jasného zatím není. Prý dokonce ani princ Harry neví, kdo šaty pro jeho nevěstu chystá.

Foto: Profimedia.cz

První novomanželský polibek tradičně na balkoně Buckinghamského paláce

Svatební jízda

Je tradicí, že z obřadu jedou novomanželé pozlaceným kočárem kolem Downing Street, Horse Guard a St. James Parku až k Buckinghamskému paláci. Ze slavného balkónu v paláci pak poprvé oficiálně pozdraví britský lid a dají si první novomanželský polibek. O tento tradiční pohled budeme ale v případě svatby prince Harryho ochuzeni – z Windsoru by to měli trochu daleko.

Foto: Profimedia.cz

Z Westminsterského opatství posléze odjeli do Buckinghamského paláce. Trasa svatebního průvodu byla dlouhá dva kilometry a zabrala asi deset minut

Také hostů budou mít trochu méně. Do kaple St. George se jich vejde jen kolem šesti set, zatímco do Westminsterského opatství to byly dva tisíce. Kromě královny a nejbližší rodiny pozvánku obdrželi také významní státníci z celého světa a slavné osobnosti, jako třeba Beckhamovi nebo zpěvák Elton John s manželem.

Foto: Profimedia.cz

To nejsou tři sudičky, ale Carol Middleton, matka vévodkyně Kate, královna Alžběta II. a Camilla, vévodkyně z Cornwallu

Britská královská svatba lidi přitahovala nejen proto, že dědic trůnu šel do chomoutu, ale zároveň to byla úchvatná módní přehlídka, které vévodily klobouky všech velikostí, tvarů i barev. Je vidět, že mnohé dámy se se svými svatebními úbory opravdu vyřádily.

Foto: Profimedia.cz

Svatba je také přehlídkou klobouků, a kdo jiný by měl jít příkladem než členové královské rodiny. Tedy princezna Eugenie z Yorku a její sestra Beatrice z Yorku. Obě jsou dcerami prince Andrewa, bratra prince Charlese

Sledovali jste tehdy královskou svatbu?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek